Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Levandule v květináči udělá parádu, voní i léčí: Návod, jak si ji jednoduše namnožit během léta

Čím víc jí budete mít, tím líp. Pokud umístíte levanduli třeba do ložnice, měli byste dobře spát. Podle bylinkářů totiž účinkuje jako výborný lék na spaní.
Aktualizováno: 26.06.2020, Zdena Nováčková
Levandule v truhlíku
Autor: iStock Levandule v truhlíku

Levandule lékařské (Lavandula angustifolia) se pěstuje velké množství druhů, ale všechny jsou aromatické a jejich silice zklidňující. Její domovinou je Středozemí, ale bez problémů se mnohým kultivarům daří i u nás. Její vůně přináší klid, pohodu a mír. Funguje proti nespavosti – ze sušených květů si můžete vyrobit třeba polštářek. Navíc tato léčivka odpuzuje i hmyz. Květy levandule také můžete přidávat jako surovinu při vaření. Takže pokud si ji namnožíte, můžete ještě víc těžit z jejích vynikajících vlastností...

Co budete potřebovat: 

  1. sazenici levandule
  2. hlinitopísčitou zeminu
  3. vhodnou nádobu

Jak budete postupovat:

1. krok

Od poloviny května až do září se dají koupit kvalitní odolné sazenice levandule. Vyberte kultivar, který je odolný mrazu, aby rostlina přežila zimu. Výběr neuspěchejte, prostudujte si pečlivě symboly, kterými je rostlina označená – důležitá je i intenzita vůně, velikost květů. I z toho důvodu je lepší nakupovat v zahradnictví, protože získáte o sazenici mnohem víc informací. Rostlina na rozmnožování by měla být větší, když s ním chcete začít ještě tuto sezonu. Vysaďte ji až k večeru. Květináč, do kterého levanduli přesazujete, vyberte o dost větší, abyste měli prostor k množení. Čerstvě zasazenou rostlinu dobře zalijte, ale jinak má levandule raději sušší hlinitopísčitou půdu.

Levandule a její přesazování
Autor: iStock Levandule a její přesazování

2. krok

Po měsíci od zasazení můžete začít s velmi jednoduchým, naprosto nenáročným množením levandule. Vyberte si dolní větvičku, která dosáhne na zeminu. A tu zamáčkněte prsty do země tak, abyste ji neodtrhli (nezlomili) od keříčku, a aby ze zeminy koukala přibližně 10cm špička rostlinky. Na místo, kde je větvička pod zemí, přisypte trochu substrátu. Klidně můžete tímto způsobem zatlačit do země několik větviček po obvodu levandule. A potom jenom zalijete místa, kde jsou větvičky pod povrchem zeminy. První tři dny pravidelně a důsledně zaléváme, aby místo úplně neproschlo.

Levandule a výběr sazeničky Foto:

3. krok

Během šesti týdnů zasypaná větvička zapustí kořínky a už si bude žít svým životem. V tuto chvíli máte možnost odstřihnout nově vzniklou rostlinku od keříku levandule, vydloubnout a přesadit jinam, nebo ji můžete nechat růst na zasazeném místě bez oddělení od mateční rostliny. Když budete postupovat systematicky, brzy budete mít kolem sebe voňavou „Provence“ .

Levandule a zasazené výhonky Foto:

Náš tip

Nasypte hrstičku levandulových květů do nádoby s cukrem a dobře uzavřete. Asi po čtrnácti dnech budete mít cukr příjemně provoněný levandulí. Můžete použít na pečení sladkostí nebo na domácí limonády nebo si s ním prostě sladit čaj, který bude levandulově vonět.

Levandulová sůl Foto:

Další články o levanduli:

Vyšívaný sáček s levandulí

Vyšívaný sáček s levandulí ze staré pánské košile

Královny růže a jejich doprovod

Královny růže a jejich doprovod: Modrofialové květy levandule, svlačce i šalvěje krásně doplní růžový záhon

Článek je zařazen v: bylinky , levandule , rady a tipy , množení bylinek
Speciály: Jak pěstovat a zpracovat levanduli

reklama