Akébie pětičetná: Liána s květy, které voní po čokoládě, má i jedlé plody. A umí vysušit vlhké zdivo!
Akébie má krásné květy s netradiční vůní i chutné plody. Přesto se u nás pěstuje jen zřídka, a dokonce ji málokdo zná. Pokud však u svého domu či chalupy stále zápasíte s vlhkým zdivem, měli byste se s akébií seznámit. Její žízeň je prý převeliká!
Akébie (Akebia quinata)
Popínavou rostlinu, akébii, můžete znát i pod názvem čokoládová réva. Pojmenování získala díky intenzivní čokoládové vůni, která se line zjejích květů.
Akébie (Akebia quinata) 5 Zdroj: iStock
Původním domovem akébie pětičetné je východní Asie, tedy Japonsko, Korea a oblasti ve střední části Číny. Většinou se ovíjí okolo stromů nebo se plazí po horských svazích. I u nás ji můžete pěstovat jako popínavou rostlinu. Její dlouhé výhony mohou zdobit plot, pergolu i stěnu domu.
Jak poznáte akébii pětičetnou
Je to vytrvalý, stálezelený keř, dorůstající ve své domovině do délky až 10 m, u nás většinou okolo 4–6 m. Má dlanitě složené pětičetné listy vejčitého nebo eliptického tvaru, které vyrůstají zdřevnatých stonků na dlouhém řapíku.
Tmavě purpurové květy se na rostlinách objevují koncem května. Jsou seskupeny do řídkých hroznů o velikosti 6–16 cm.
Akébie (Akebia quinata) 6 Zdroj: iStock
Plodů se dočkáte jen vzácně
Po opylení se začínají vyvíjet plody dlouhé až 15 cm, které uzrávají vprůběhu září. Má to však hned dva háčky. Akébie jsou jednodomé rostliny, které pro vývoj plodů vyžadují vzájemné opylování. Je tedy potřeba vlastnit nejméně 2 rostliny. A také naše podnebí není pro vývoj plodů akébie nejvhodnější, proto se jich dočkáte jen vzácně a určitě ne ve velkém množství.
Pokud se vám poštěstí a vaše akébie plody, které se trochu podobají okurkám, vytvoří, pak můžete bez obav ochutnat jemnou, bílou dužinu. Jedlá je i jemně nahořklá kůra plodu. Tu můžete uvařit podobně jako plněné papriky.
akébie a 1 Zdroj: iStock
Akébie není náročná na kvalitu půdy, může být umístěna na plném slunci i vpolostínu. Kupodivu dobře snáší i sušší půdu, i když je známa tím, že starší exempláře akébie odebírají hodně vláhy způdy. Dokonce až tak, že se mohou vysazovat kvlhkým zdem, aby napomohly kjejich vysušení.
Akébie je mrazuvzdorná asi do –20 °C. Především mladé rostliny vyžadují zimní kryt.
Akébie (Akebia quinata) 3 Zdroj: iStock