návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat venkovní bramboříky? Vykvétají už v předjaří a koncem února zdobí skalky i truhlíky

Simona Sedláčková , Vydáno: 27.02.2021
Víte, která jarní květina má tu nejkrásnější zářivě nachovou barvu? Je to brambořík! Otužilá rostlinka dokáže vykvést i na záhonech, na kterých ještě leží sníh, a nevadí jí ani nízké zimní teploty.

reklama

Bramboříky se většinou pěstují jako chladnomilné pokojové květiny, kterým se nejlépe daří v prostoru mezi dvojitými okny starších domů. A ještě více otužilé jsou bramboříky venkovní. Na podzim vykvétá brambořík břečťanolistý a v předjaří brambořík jarní.

Brambořík jarní (Cyclamen coum)

Nízká vytrvalá bylina, která se nejčastěji pěstuje jako skalnička. Pochází z jižní Evropy, z území v okolí Černého moře. Vyrůstá do pouhých 10 cm výšky, ale rozhodně se nemusíte bát, že ji přehlédnete. Během teplejších zim vykvétá už na začátku ledna nebo v průběhu února, v mrazivějším období se začne hlásit o slovo koncem února až v březnu. Její sytě růžové, nachové květy sice nevoní, ale jsou skutečně nádherné. Zajímavé jsou i listy bramboříku. Mají ledvinovitý tvar, hodně tmavě zelenou barvu a výraznou světle zelenou až bílou kresbu.

Brambořík jarní (Cyclamen coum)
Autor: Pixabay Brambořík jarní (Cyclamen coum)

Jak pěstovat bramboříky

Skalničkové bramboříky jsou stínomilné trvalky, kterým vyhovuje dobře propustná a vlhčí, hlinitopísčitá půda, mírně alkalická. Kyselejší půdy můžete upravit vápněním, ještě před vysazením hlíz.

Bramboříky se dobře rozrůstají, hlízy zvětšují a z jedné hlízy pak vyrůstá i několik květů. Časem proto bramboříky vytvářejí nádherný kobercový porost.

Bramboříky můžete pěstovat i v truhlíku za oknem, nebo na terase. Sluší jim to v kombinaci s břečťanem nebo i s vřesy a vřesovci, i když pouze krátkodobě, protože vřesům se dobře daří v půdě kyselé. Rostliny mají tedy odlišné nároky na půdu.

Brambořík jarní (Cyclamen coum)
Autor: Pixabay Brambořík jarní (Cyclamen coum)

Jak množit bramboříky

Skalkové druhy bramboříků se velmi často množí samovýsevem. Nově vysazujeme většinou zakoupené hlízky, nejlépe na polostinné až stinné stanoviště, klidně pod stromy či keře. Hlíza se vysazuje do asi dvojnásobné hloubky, než je síla hlízy.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Na podzim kvetoucí bramboříky mají většinou mnohem světlejší barvu květů a listy ve tvaru břečťanu. Pocházejí z jižní Evropy, Francie, Řecka a Turecka, kde rostou ve skalách a křovinách listnatých lesů. Brambořík břečťanolistý se snadno množí a vytváří husté kobercové porosty.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)
Autor: iStock Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Listy většinou raší až po odkvětu, někdy však i společně s květem, na začátku podzimu, přes zimu zůstávají zelené a až s příchodem jara zatahují.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)
Autor: iStock Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Brambořík břečťanolistý má rád živnou a kyprou půdu, dobře propustnou, a umístění v polostínu, pod stromy a keři.

Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens)

Chráněný brambořík nachový roste vzácně i u nás, na jižní Moravě, jinak od Francie až po Rakousko a Maďarsko i na Balkáně. Vykvétá od června, přes celé léto až do časného podzimu.

Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens)
Autor: iStock Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens)

Mnohem častěji než venkovní bramboříky, se u nás pěstují bramboříky pokojové, které byly vyšlechtěné z bramboříku perského (Cyclamen persicum):

Pokojové květiny, které vám svými květy rozveselí zimní dny

Pokojové rostliny, které kvetou v zimě: Pěstujte azalky, toulitky i kamélie

Brambořík

Brambořík je oblíbená vánoční květina, ale pěstovat ho můžete celý rok

reklama

Článek je zařazen v: brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) , brambořík jarní (Cyclamen coum) , Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens) , jarní , zimní , mrazuvzdorná , trvalka , skalnička , růžový květ , nachový

reklama

Přečtěte si také