Jak pěstovat venkovní bramboříky? Vykvétají už v předjaří a koncem února zdobí skalky i truhlíky

Víte, která jarní květina má tu nejkrásnější zářivě nachovou barvu? Je to brambořík! Otužilá rostlinka dokáže vykvést i na záhonech, na kterých ještě leží sníh, a nevadí jí ani nízké zimní teploty.

Bramboříky se většinou pěstují jako chladnomilné pokojové květiny, kterým se nejlépe daří vprostoru mezi dvojitými okny starších domů. A ještě více otužilé jsou bramboříky venkovní. Na podzim vykvétá brambořík břečťanolistýa vpředjaří brambořík jarní.

Brambořík jarní(Cyclamen coum)

Nízká vytrvalá bylina, která se nejčastěji pěstuje jako skalnička. Pochází zjižní Evropy, zúzemí v okolí Černého moře. Vyrůstá do pouhých 10 cm výšky, ale rozhodně se nemusíte bát, že ji přehlédnete. Během teplejších zim vykvétá už na začátku ledna nebo vprůběhu února, vmrazivějším období se začne hlásit o slovo koncem února až vbřeznu. Její sytě růžové, nachové květy sice nevoní, ale jsou skutečně nádherné. Zajímavé jsou i listy bramboříku. Mají ledvinovitý tvar, hodně tmavě zelenou barvu a výraznou světle zelenou až bílou kresbu.

Jak pěstovat bramboříky

Skalničkové bramboříky jsou stínomilné trvalky, kterým vyhovuje dobře propustná a vlhčí, hlinitopísčitá půda, mírně alkalická. Kyselejší půdy můžete upravit vápněním, ještě před vysazením hlíz.

Bramboříky se dobře rozrůstají, hlízy zvětšují a zjedné hlízy pak vyrůstá i několik květů. Časem proto bramboříky vytvářejí nádherný kobercový porost.

Bramboříky můžete pěstovat i vtruhlíku za oknem, nebo na terase. Sluší jim to vkombinaci sbřečťanem nebo i s vřesy a vřesovci, i když pouze krátkodobě, protože vřesům se dobře daří vpůdě kyselé. Rostliny mají tedy odlišné nároky na půdu.

Jak množit bramboříky

Skalkové druhy bramboříků se velmi často množí samovýsevem. Nově vysazujeme většinou zakoupené hlízky, nejlépe na polostinné až stinné stanoviště, klidně pod stromy či keře. Hlíza se vysazuje do asi dvojnásobné hloubky, než je síla hlízy.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Na podzim kvetoucí bramboříky mají většinou mnohem světlejší barvu květů a listy ve tvaru břečťanu. Pocházejí zjižní Evropy, Francie, Řecka a Turecka, kde rostou ve skalách a křovinách listnatých lesů. Brambořík břečťanolistý se snadno množí a vytváří husté kobercové porosty.

Listy většinou raší až po odkvětu, někdy však i společně skvětem, na začátku podzimu, přes zimu zůstávají zelené a až spříchodem jara zatahují.

Brambořík břečťanolistý má rád živnou a kyprou půdu, dobře propustnou, a umístění vpolostínu, pod stromy a keři.

Brambořík nachový (Cyclamen purpurascens)

Chráněný brambořík nachový roste vzácně i u nás, na jižní Moravě, jinak od Francie až po Rakousko a Maďarsko i na Balkáně. Vykvétá od června, přes celé léto až do časného podzimu.

Mnohem častěji než venkovní bramboříky, se u nás pěstují bramboříky pokojové, které byly vyšlechtěné zbramboříku perského (Cyclamen persicum):


Přečtěte si také