reklama

Suchá zídka pomůže rozdělit zahradu do zón, vytvoří terasy a poslouží jako netradiční záhon

Simona Sedláčková
4. září 2021
V každé zahradě občas potřebujeme vytvořit zóny, oddělit místo k odpočinku od užitkové části, kde pěstujeme zeleninu, nebo od květinových záhonů. Suchá zídka dokáže rozdělit prostor zahrady a můžeme díky ní vytvořit terasy s rovným povrchem na pěstování. V suché zídce navíc můžeme pěstovat odolné, ale krásně kvetoucí rostliny.
reklama

Výhody suchých zídek

Stavbu suché zídky zvládnete samibez pomoci odborníků. Budete potřebovat jenom dostatek vhodných kamenů. Světšími vám půjde práce rychleji od ruky, ale smenšími se zase i méně nadřete. Kdo někdy hrál oblíbenou počítačovou hru tetris nebo skládal obyčejné puzzle, bude ve výhodě. Má natrénováno!

Jak začít se stavbou suché zídky

Nejprve si vyměřte rozměr a tvar základny budoucí zídky a vykopejte si rýhu pro první řadu kamenů. Ta musí být zapuštěna do země.

Na dno vykopané rýhy nasypte asi 20–30 cm vysokou vrstvu drobného štěrku, do které začněte usazovat kameny. Dbejte na to, aby základna zídky byla nejširší a směrem nahoru se musí zídka zobou stran zužovat. Jen tak bude mít dostatečnou stabilitu.

Pokud bude zídka stavěna jako opěrná, tedy bude podpírat svah, musí se, na rozdíl od zídky volně stojící vprostoru, mírně svažovat směrem ke svahu. Od svahu ji také oddělte nasypáním vrstvy štěrku, případně i netkanou textilií.

Jak na vysazení rostlin do štěrbin mezi kameny

Na vysazování rostlin musíte myslet již při skládání kamenů. Spáry mezi jednotlivými kameny vyplňte půdou, ale zvolte těžší, nevysychavou, klidně i trochu jílovitou, kterou nevyplaví první větší déšť dříve, než vysazené rostliny zakoření a svými kořeny půdu zpevní.

Které květiny se hodí kosazení suché zídky

Ne každá rostlina zvládne vysazení do malé štěrbiny, kde se budou muset kořeny probojovávat ke každé kapce vláhy. Na druhou stranu existují takové především mezi skalničkami, které krásně a bohatě kvetou. Ať už si vyberete zdánlivě obyčejné netřesky, tařicovku přímořskou či plamenku šídlatou nebo zvolíte voňavou mateřídoušku, určitě nešlápnete vedle.

Suchou zídku můžete využít i na stavbu bylinkové spirály. Nejníže vysazené bylinky budou mít dostatek vláhy a ty až nahoře, na vrchu šroubovice, si zase užijí pro ně blahodárné sucho.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama