Suchá zídka pomůže rozdělit zahradu do zón, vytvoří terasy a poslouží jako netradiční záhon
V každé zahradě občas potřebujeme vytvořit zóny, oddělit místo k odpočinku od užitkové části, kde pěstujeme zeleninu, nebo od květinových záhonů. Suchá zídka dokáže rozdělit prostor zahrady a můžeme díky ní vytvořit terasy s rovným povrchem na pěstování. V suché zídce navíc můžeme pěstovat odolné, ale krásně kvetoucí rostliny.
Výhody suchých zídek
Stavbu suché zídky zvládnete sami bez pomoci odborníků. Budete potřebovat jenom dostatek vhodných kamenů. S většími vám půjde práce rychleji od ruky, ale s menšími se zase méně nadřete. Kdo někdy hrál oblíbenou počítačovou hru tetris nebo skládal obyčejné puzzle, bude ve výhodě. Má natrénováno!
Postavte si na zahradě suchou zídku Zdroj: iStock
Jak začít se stavbou suché zídky
Nejprve si vyměřte rozměr a tvar základny budoucí zídky a vykopejte si rýhu pro první řadu kamenů. Ta musí být zapuštěna do země.
Na dno vykopané rýhy nasypte asi 20–30 cm vysokou vrstvu drobného štěrku, do které začněte usazovat kameny. Dbejte na to, aby základna zídky byla nejširší a směrem nahoru se musí zídka z obou stran zužovat. Jen tak bude mít dostatečnou stabilitu.
Pokud bude zídka stavěna jako opěrná, tedy bude podpírat svah, musí se, na rozdíl od zídky volně stojící v prostoru, mírně svažovat směrem ke svahu. Od svahu ji také oddělte nasypáním vrstvy štěrku, případně i netkanou textilií.
Suchá zídka rozčlení zahradu na jednotlivé zóny Zdroj: iStock
Jak na vysazení rostlin do štěrbin mezi kameny
Na vysazování rostlin musíte myslet již při skládání kamenů. Spáry mezi jednotlivými kameny vyplňte půdou, ale zvolte těžší, nevysychavou, klidně i trochu jílovitou, kterou nevyplaví první větší déšť dřív, než vysazené rostliny zakoření a svými kořeny půdu zpevní.
Už v dalším roce po výstavbě může suchá zídka zářit barevnými květy skalniček Zdroj: iStock
Které květiny se hodí k osazení suché zídky
Ne každá rostlina zvládne vysazení do malé štěrbiny, kde se budou muset kořeny probojovávat ke každé kapce vláhy. Na druhou stranu existují takové především mezi skalničkami, které krásně a bohatě kvetou. Ať už si vyberete zdánlivě obyčejné netřesky, tařicovku přímořskou či plamenku šídlatou nebo zvolíte voňavou mateřídoušku, určitě nešlápnete vedle.
Suchou zídku můžete využít i na stavbu bylinkové spirály. Nejníže vysazené bylinky budou mít dostatek vláhy a ty až nahoře, na vrchu šroubovice, si zase užijí pro ně blahodárné sucho.
Suchá zídka poslouží i k pěstování bylinek Zdroj: iStock
Zdroj: kamenplus.cz; priroda-zahrada.cz