reklama

Není kaštan jako kaštan. Na jednom si pochutnáte, druhý pomůže vašemu zdraví

Simona Sedláčková
13. října 2021
Oběma stromům se zjednodušeně říká kaštan, ale je mezi nimi velký rozdíl. Jeden se správně jmenuje kaštanovník setý a plodí oblíbené jedlé kaštany, druhý jírovec maďal, z jehož plodů si děti tak rády vyrábějí zvířátka a dospělí si je zase strkají do kapsy i pod polštář. Víte proč? A aby toho nebylo málo, je tu i červený kaštan, který vykvétá nádhernými růžovými květy a jeho plody mají téměř hladký obal.
reklama

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Někdy se mu také říká koňský kaštan, ale obvykle je to první strom, který si všichni představíme jednoduše pod pojmem kaštan. Je to statný, opadavý listnatý strom zčeledi mýdelníkovité (Sapindaceae), který dorůstá do výšky asi 30 m. Vykvétá od května do červencebílými květy, uspořádanými do bohatýchasi 30 cm dlouhých lat. Květy jsou vysoce medonosné, proto je jírovec maďal oblíbeným stromem všech včelařů. Na podzim, většinou vpolovině září, se zjírovců sypou oblíbené kaštany. Semena obvykle po dvou zrají vostnité tobolce.

Jírovcům se dobře daří na slunci i vpolostínu a vyhovuje jim vlhčí, dobře propustná půda.

Proč kaštanům předčasně padají listy

Vposledních letech, od konce 20. století, se vcelé Evropě přemnožila klíněnka jírovcová, jejíž larvy parazitují vlistech kaštanů a způsobují jejich předčasné zasychání a opadávání. Proto se nám může zdát, že se podzim hlásí každý rok o trochu dříve.

Kaštany sbírají děti i dospělí

Kaštany jsou oblíbené především u dětí, které si znich vytvářejí roztomilé postavičky, ale využívají se i na výrobu podzimních dekorací.

Kaštany mají velký význam vlidovém léčitelství, ale látky vnich obsažené využívá i klasická medicína, zejména na výrobu mastí pro léčení křečových žil, ale i artritidy, nebo dokonce ekzémů.

Jak je to sjedovatostí kaštanů

Znalci latiny vědí, že slovo Aesculus, jak se jmenuje latinsky jírovec, znamená jedlý. Vtomto případě je to však pojmenování velmi zavádějící. Jírovec maďal jedlý není. Jeho požití může vyvolat nevolnosti a křeče, někdy i zvracení.

Jírovec pleťový (Aesculus x carnea)

Už jste si všimli, že některé jírovce na jaře vykvétají nádherně růžovými, a dokonce vonnými květy? Nejedná se o odrůdu běžného jírovce maďalu, ale o jírovec pleťový neboli červený kaštan. Kromě barvy květů ho odlišuje i obal semen:tobolka, která nemá ostny. Je hladká nebo má jen malé hrbolky. Samotná semena, tedy kaštany, jsou stejná.

Jírovec pleťový dorůstá do výšky až 30 m a dobře se mu daří na slunci i vpolostínu. Vyhovuje mu dobře propustná, humózní půda sdostatkem živin a mírně kyselým až neutrálním pH.

Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.)

Běžně mu všichni říkáme jedlý kaštan a jedná se o menší strom zčeledi bukovitých (Fagaceae), který dorůstá do výšky asi 20 m. Vykvétá vkvětnu nebo včervnu a jeho plody, kaštany neboli maróny, zrají vpichlavém obalu. Na pečených jedlých kaštanech si tradičně pochutnáváme na vánočních trzích, ale vynikajících receptů s kaštany existuje spousta.

Občas se stímto stromem můžete setkat i vnašich parcích a botanických zahradách, ale častěji se pěstuje vjižní Evropě a Přední Asii.

Zdroj: Wikipedie a PrimaFresh

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama