Klanopraška je bylinou pěti chutí. Má sladké, kyselé, hořké, slané, a dokonce pálivé plody

Klanopraška neboli schizandra je popínavá rostlina, jejíž plody, které právě teď dozrávají, platí v tradiční čínské medicíně téměř za všelék. Dekorativní klanoprašku můžete pěstovat i u nás, protože je plně mrazuvzdorná.

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Klanoprašku můžete na zahradnickém trhu najít i pod dalšími jmény, například schizandra, magnolka čínská nebo limoník. Vždy se jedná o stejnou dřevitou liánu, původem zeseverovýchodní Asie.

Klanopraška roste jako keřovitá opadavá liána saž 10 m dlouhými výhony, které se pravotočivě obtáčejí kolem opory, bez pomoci úponků. Vnašich podmínkách však dorůstá jen do 6 m. Světle zelené listy bývají až 8 cm velké, spilovitým okrajem. Dlouhý stonek postupně dřevnatí a krásně voní.

Stejně vonné jsou i bílé nebo narůžovělé, drobné květy, které vyrůstají na bázi mladých výhonů. Klanopraška vykvétá od dubna do června a plody, červené bobule, dozrávají od konce léta až do října. Plody jsou jedlé i léčivé, ale jen málokomu zachutnají. Mísí se v nich slané, sladké i kyselé, hořké i pálivé odstíny, které na naše chuťové buňky jedle zrovna nepůsobí. Na druhou stranu mají rozsáhlé léčivé účinky.

Klanopraška jako všelék, ale pozor na choroby srdce

  • Plody obsahují hodně vitaminu C, A a E a také prvky jako železo, draslík, vápník a sodík a připravují se znich nálevy, tinktury nebo léčivé víno. Užívají se jako prevence proti chřipce a nemocem znachlazení, zlepšují potenci a zvyšují chuť do života, užívají se při stresu, skleslosti, ospalosti a vyčerpání. Působí proti chudokrevnosti, užívají se při chorobách plic, jater a střev. Naopak při nemocech srdce, vysokém krevním tlaku a nespavosti se preparáty zklanoprašky nedoporučují!
  • Zčerstvých i sušených listů se připravuje posilující čaj.
  • Využití vléčitelství mají i větvičky, ze kterých se připravuje například lihová tinktura nebo čaj.

Jak pěstovat klanoprašku čínskou

Klanopraška pochází i znehostinných oblastí Dálného východu a je proto přizpůsobena kpřežití i ve velmi silných mrazech, okolo −35 °C. Jen brzy na jaře, kdy už začíná rašit, ji mohou poškodit poslední mrazíky, a především mladé rostliny proto vyžadují lehké zakrytí.

Klanopraška potřebuje vysazení do dobře propustné, ale vlhčí, hlinitopísčité půdy. Sucho snáší špatně, proto je pro ni dobré mulčování na mělké kořeny. Umístění volte na slunci nebo ve světlém polostínu. Nejlepší je pro ni místo, kde bude mít tzv. nohy ve stínu a hlavu na slunci.

Klanopraška roste po vysazení jen velmi pomalu, růst začíná významně zrychlovat až po třech letech. Ke svému růstu také potřebuje pevnou oporu, můžete ji vysadit i kplotu nebo k pergole. Je zajímavé, že vprvních letech na klanoprašce vykvétají pouze samčí květy, až později i samičí a objeví se i červené plody.

Vybudujte si zahradu jako přírodní lékárnu:

Zdroj: Wikipedia a Ekozahrady


Přečtěte si také