Svěží meduňka je úžasná bylinka. Přináší pohodu, krásné sny a dobrou náladu
Máte špatné dny a chmury na duši, nemůžete usnout, zmáhá vás únava, stres a podráždění? Možná pomůže, když si vezmete na pomoc meduňku, svěží voňavou bylinku, která se coby přírodní lék na uklidnění těší té nejlepší pověsti.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylinka, která nádherně voní po citronu a má úžasné účinky. Především díky vonným silicím (citral, citronely, geraniol), které mají uklidňující až sedativní účinek, působí meduňka blahodárně na nervovou soustavu a psychiku, odstraňuje stres, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, pomáhá při přepracovanosti, únavě, depresi, melancholii a psychickém vyčerpání.
„Při zvýšené únavě a stresu doporučuji dát si dvakrát za den šálek voňavého meduňkového čaje nebo třikrát denně 10 kapek meduňkové tinktury či večer sklenku meduňkového vína. Mám sám na sobě vyzkoušené, že meduňka přináší klidný spánek a příjemné sny, pohodu a dobrou náladu,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Na uklidnění jsou dobré karmelitánské kapky s meduňkou jako hlavní ingrediencí, které v 17. století začali vyrábět karmelitánští mniši v Paříži.“ Čerstvé listy se hodí do ovocných i zeleninových salátů, koktejlů, limonád, jako ozdoba moučníků a dezertů. Recept na domácí karmelitánské kapky najdete zde.
Meduňkový čaj pijeme vlažný, při nespavosti, stresu a nervozitědva až tři šálky denně alespoň tři týdny. Zdroj: iStock
Meduňkový čaj pijeme vlažný, při nespavosti, stresu a nervozitědva až tři šálky denně alespoň tři týdny. Zdroj: iStock
Meduňkový čaj
Ingredience
- 1 lžička sušené nebo 1 lžíce čerstvých lístků meduňky
- 250 ml vroucí vody
Příprava
Meduňku přelijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Meduňkový čaj pijeme vlažný, při nespavosti, stresu a nervozitě 2–3 šálky denně alespoň tři týdny. Čaj oslazený lžičkou meduňkového sirupu je prastarým uspávacím prostředkem.
Čajová směs proti stresu
Ingedience
- 1 díl sušené meduňky
- 1 díl sušené dobromysli
- 1 díl sušené třezalky
- 1 díl sušeného heřmánku
- 300 ml vody
- med
Příprava
Všechny bylinky smícháme, 1 lžíci směsi zalijeme 350 ml vody, pomalu přivedeme k varu, asi 3 minuty povaříme, sejmeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Podle chuti můžeme přidat lžičku medu.
Užívání
Tahle čajová směs je účinný bojovník proti stresu a psychickému vyčerpání. Pijeme jednou až dvakrát denně.
Meduňkový sirup
Ingredience
- 3 hrsti čerstvých lístků meduňky
- 500 ml převařené vlažné vody
- šťáva z jednoho velkého pomeranče
- 1 balíček Cukru na sirupy
Příprava
Čerstvě utržené lístky meduňky zalijeme vlažnou převařenou vodou. Přidáme čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu a přisypeme cukr. Přikryjeme pokličkou a necháme nejméně 24 hodin v ledničce. Sirup scedíme a asi 5 minut povaříme. Naplníme do lahví, pečlivě uzavřeme víčkem a položíme asi na 20 minut naležato. Sirup můžeme zamrazit ve formičkách na led jako kostky ledu i s lístky meduňky,
Užívání
Meduňkový sirup – 1 lžíci sirupu rozmícháme ve vodě nebo čaji, pijeme při podráždění a nervozitě. Je skvělý také jako lék při kašli a rýmě.
Meduňkový sirup Zdroj: Dr.Oetker
Domácí meduňková tinktura
Ingredience
- 10 lžic nasekané čerstvé meduňky
- 250 až 300 ml vysokoprocentního čirého alkoholu
Příprava
Lístky meduňky promneme, zalijeme alkoholem a necháme tři týdny macerovat na teplém místě. Každý den protřepeme. Pak scedíme, listy důkladně vymačkáme a tinkturu nalijeme do lahviček. Uchováváme v temnu.
Užívání
Užíváme třikrát denně 10 kapek, při nespavosti jednorázově 25–30 kapek. Při bolesti hlavy si tinkturou můžeme potírat spánky. Tinktura je výborným prostředkem na zklidnění celého organismu, protože pozitivně působí na psychiku a nervovou soustavu, obecně navozuje dobrou náladu.
Domácí meduňková tinktura Zdroj: istock.com
Meduňkové víno se skořicí a hřebíčkem
Ingredience
- 1 l kvalitního bílého vína
- 2 hrsti čerstvé meduňky
- kousek celé skořice
- 5 hřebíčků
- špetka muškátového oříšku
Příprava
Do bílého vína přidáme nasekané lístky meduňky a koření, dobře uzavřeme a necháme dva až tři týdny macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr. Uchováváme v ledničce.
Použití
Skleničku vychlazeného meduňkového vína si dáme večer po jídle, když nás přepadne melancholie, úzkost nebo obavy. Všechen stres jako by odplyne a bude se nám mnohem lépe a klidněji spát.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, oblibenebylinky.cz, cs.wikipedia.org
Mohlo by vás ještě zajímat: