reklama

Meduňka je ideální bylinka. Přináší pohodu, klid, dobrou náladu a zahání stres

Lenka Valjentová
1. prosince 2020
Předvánoční čas, to zhruba čtyřtýdenní období příprav na Vánoce, může přivodit chmury na duši, stres, nespavost a podráždění. Místo adventní pohody a radostného těšení na Ježíška nás zmáhá únava, shon a nerváky. Možná pomůže, když si vezmeme k ruce meduňku, svěží voňavou bylinku, která se těší té nejlepší pověsti.
reklama

Meduňka lékařská(Melissa officinalis) je bylinka, která nádherně voní po citronu a má úžasné léčivé účinky. Především díky vonným silicím (citral, citronely, geraniol), které mají uklidňující až sedativní účinek, působí na nervovou soustavu a psychiku, odstraňuje stres, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, pomáhá při přepracovanosti, únavě, depresi, melancholii a psychickém vyčerpání. Přináší klidný spánek, klid, pohodu a dobrou náladu.

Meduňkový čaj uklidňuje, přivolává spánek, přináší příjemné sny a můžeme ho pít denně. Na uklidnění jsou známé karmelitánské kapky s meduňkou jako hlavní ingrediencí, které v 17. století začali vyrábět karmelitánští mniši v Paříži. Recept na domácí karmelitánské kapky najdete zde. Čerstvé listy se hodí do ovocných i zeleninových salátů, koktejlů, limonád, jako ozdoba moučníků a dezertů.

Meduňkový čaj

Ingredience

 • 1 lžička sušené nebo 1 lžíce lístků meduňky
 • 250 ml vroucí vody

Příprava

Meduňku přelijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Meduňkový čaj pijeme vlažný, při nespavosti, stresu a nervozitě 2–3 šálky denně alespoň tři týdny. Čaj oslazený lžičkou meduňkového sirupu je prastarým uspávacím prostředkem.

Meduňkový elixír proti stresu s medem a citronem

Ingredience

 • 3 lžíce čerstvých lístků meduňky
 • 500 ml horké vody
 • citronová šťáva z 1 velkého citronu
 • 2–3 lžičky lučního medu
 • meduňka a citron na ozdobení

Příprava

Lístky meduňky trochu promneme mezi prsty a zalijeme převařenou horkou vodou. Přikryjeme a necháme 10–15 vyluhovat. Scedíme. Pak přidáme med a čerstvě vymačkanou citronovou šťávu – množství přizpůsobíme své chuti. Nakonec přidáme snítku meduňky a plátek citronu.

Použití

Nápoj můžeme pít jak teplý, tak vychlazený. Toto množství stačí na jeden den. Meduňkový elixír s medem a citronem pomáhá při psychické únavě, stresu a špatné náladě. Jako bonus přirozeně posiluje imunitu.

Uklidňující čajová směs

Ingedience

Příprava

Všechny bylinky smícháme, 1 lžíci směsi zalijeme 350 ml vody, pomalu přivedeme k varu, asi 3 minuty povaříme, sejmeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Podle chuti můžeme přidat lžičku medu.

Použití

Tahle čajová směs je účinný bojovník proti stresu a psychickému vyčerpání. Pijeme jednou až dvakrát denně.

Meduňkový sirup

Ingredience

 • 3 hrsti čerstvých lístků meduňky
 • 500 ml převařené vlažné vody
 • šťáva zjednoho velkého pomeranče
 • 1 balíček Cukru na sirupyDr.Oetker

Příprava

Čerstvě utržené lístky meduňky zalijeme vlažnou převařenou vodou. Přidáme čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu a přisypeme cukr. Přikryjeme pokličkou a necháme nejméně 24 hodin vledničce. Sirup scedíme a asi 5 minut povaříme. Naplníme do lahví, pečlivě uzavřeme víčkem a položíme asi na 20 minut naležato. Sirup můžeme zamrazit ve formičkách na led jako kostky ledu i slístky meduňky,

Použití

Meduňkový sirup – 1 lžíci sirupu rozmícháme ve vodě nebo čaji, pijeme při podráždění a nervozitě. Je skvělý také jako lék při kašli a rýmě.

Domácí meduňková tinktura

Ingredience

 • 10 lžic nasekané čerstvé meduňky
 • 250 až 300 ml vysokoprocentního čirého alkoholu

Příprava

Lístky meduňky promneme, zalijeme alkoholem a necháme tři týdny macerovat na teplém místě. Každý den protřepeme. Pak scedíme, listy důkladně vymačkáme a tinkturu nalijeme do lahviček. Uchováváme v temnu.

Použití

Užíváme třikrát denně 10 kapek, při nespavosti jednorázově 25–30 kapek. Při bolesti hlavy si tinkturou můžeme potírat spánky. Tinktura je výborným prostředkem na zklidnění celého organismu, protože pozitivně působí na psychiku a nervovou soustavu, obecně navozuje dobrou náladu.

Meduňkové víno se skořicí a hřebíčkem

Ingredience

Příprava

Do bílého vína přidáme nasekané lístky meduňky a koření, dobře uzavřeme a necháme dva až tři týdny macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr. Uchováváme v ledničce.

Použití

Skleničku vychlazeného meduňkového vína si dáme večer po jídle, když nás přepadne melancholie, úzkost nebo obavy. Všechen stres jako by odplyne a bude se nám mnohem lépe a klidněji spát.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama