návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Brutnák lékařský je všestranná léčivka. Snižuje krevní tlak, má jedlé listy i květy a ozdobí zahradu

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.07.2020
Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský
Jednoletá rostlina, která přináší spoustu užitku nejen nám, lidem, ale i včelám a čmelákům. Je to totiž výborná léčivka, salátová zelenina, ale i rostlina medonosná. Dokonce ji ocení i ptáci nebo hlodavci, kteří si pochutnají na jejích semenech. A v neposlední řadě je brutnák také nevšední okrasnou květinou. Podobnou blankytně modrou barvou květů se může pochlubit jen málokterá rostlina.

reklama

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Pochází z oblasti Středozemí, ale v našich zahradách už dávno zdomácněl. Pěstuje se jako léčivka a vyskytuje se i ve volné přírodě jako planý. Do přírody se běžně stěhuje i ze zahrad, protože se velmi snadno množí samovýsevem. Pokud ho do zahrady jednou vysejete, budete se s ním shledávat každým rokem znovu a znovu, i když pokaždé na novém místě. Je to rostlina plná překvapení.

Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský

Brutnák lékařský dorůstá do výšky 45-100 cm a vykvétá od června až do září nádherně modrými hvězdicovitými květy. Semena můžete vysévat už od února, do výsevních misek doma za oknem nebo ve skleníku. Od dubna pak brutnák můžete vysévat přímo na záhony. Semena se vysévají do hloubky 0,5-1 cm a doba klíčení je asi 7-14 dnů. Pěstuje se velmi snadno a není náročný na péči. Má rád slunečné stanoviště, kyprou a dobře propustnou půdu, bohatou na minerály. Brutnák se rád hodně košatí a rozrůstá, proto kolem sebe potřebuje dostatek prostoru.

V přírodních zahradách bude brutnák velmi dobrým sousedem jahod i skvělým doplňkem medonosných letničkových luk 

Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský

Brutnák však může být i součástí květnatých luk z vytrvalých lučních květin, protože se zde bude snadno množit samovýsevem.

Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Letničková louka

Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly

Brutnák jako medonosná rostlina

Vysejte brutnák do zahrady a uvidíte, kolik včel a čmeláků k sobě přitáhne z dalekého okolí. Je totiž vynikající nektarodárnou i pylodárnou rostlinou. Velkou výhodou je i jeho velmi dlouhá doba kvetení.

Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský

Brutnák v kuchyni

Čerstvé mladé lístky brutnáku mají chuť podobnou okurkám a mohou se přidávat do salátů nebo polévek. Používají se také, spolu s květy, zbavenými drsných zelených částí, na ozdobu letních koktejlů, ale i moučníků nebo zmrzliny. Jedlé jsou totiž i květy, které zase mají výraznou chuť po ústřicích. Můžete je utřít s máslem a podávat jako přílohu k syrové i dušené zelenině. Listy brutnáku můžete také připravovat dušené, podobně jako špenát.

Dejte pozor v sušších obdobích, kdy listy brutnáku rychle tvrdnou a stávají se nepoživatelnými. Aby si zachovaly křehkost, bude brutnák vyžadovat vydatnou zálivku. Pokud však brutnák nehodláte konzumovat, zvládne naopak i delší suché období zcela bez potíží.

Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský

Brutnák jako léčivka

Na sušení, jako léčivka, se sbírá nať na počátku květu rostliny, v červnu. Květy se mohou sbírat po celou dobu kvetení od června do září.

Brutnák se využívá jako prostředek k ošetření a posílení nervového systému při neurastenii. Užívaný vnitřně, v nálevu, působí močopudně, snižuje krevní tlak, posiluje kardiovaskulární systém a má protizánětlivé účinky. Jeho užívání je vhodné při srdečních chorobách, při horečce i při návalech horka, při zánětu ledvin, revmatismu a při nemocech z nachlazení.

Brutnák lékařský
Autor: istockphoto.com Brutnák lékařský

Olej z brutnáku je výborným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Je mezi nimi i kyselina gama-linolenová, která stimuluje hormony, nervovou soustavu a podílí se na obnově buněk v organismu. Pravidelné užívání brutnákového oleje ve formě kapslí nebo jeho nanášení na pokožku pomáhá proti stárnutí, suché kůži i proti dermatitidě.

Vyzkoušejte pleťovou vodu z brutnáku:

Do 250 ml vařící vody vhoďte 1 hrst listů brutnáku, znovu přiveďte k varu a okamžitě hrnek stáhněte z ohně. Nechte louhovat asi 20 minut a vodu přeceďte přes plátýnko. Tuto čistící i zvláčňující pleťovou vodu uchovávejte v lednici a používejte ráno i večer.

reklama

Článek je zařazen v: brutnák lékařský , léčivka

reklama

Přečtěte si také