reklama

Pupalka je krásná květina, dobrá zelenina a zázračná bylina. Pomáhá ženám a chrání před stresem

Lenka Valjentová
9. září 2020
Pupalka dvouletá je atraktivní květina, která rozkvétá večer a kvete v noci jasně žlutými a příjemně vonícími květy, a proto se jí říká noční svíce, večerní růže, královna noci či večerní petrklíč. Pupalka slouží jako velmi ceněná léčivka i chutná listová a kořenová zelenina. Použitelné jsou kořen, květ, semena a listy. Nejznámější je zastudena lisovaný pupalkový olej, který mj. posiluje energii a imunitu a chrání před stresem.
reklama

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je nepřehlédnutelná bylina. Z přízemní růžice listů vyrůstá druhým rokem zhruba metr vysoká lodyha, na jejímž konci září od července do konce září jasně žluté a příjemně vonící květy, které se trochu podobají divizně velkokvěté. Květy pupalky se otevírají večer okolo šesté, v noci je opyluje noční hmyz. Po 24 hodinách uvadnou. Plodem je čtyřhranná tobolka, obsahující okolo 300 drobných léčivých semínek, která se sbírají vzáří.

Kde pupalka roste

Pupalku v přírodě najdeme na teplých stráních, podél železničních tratí, na březích řek a potoků, v lomech, pískovnách, rumištích a staveništích. Roste na štěrkovitých, písčitých a kamenitých půdách. Můžeme ji pěstovat na zahradě a na balkoně v květináči.

Pupalka v lidové medicíně

Pupalka dvouletá obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, hlavně linolovou a gama-linolenovou (až 10 %). Vlidové medicíně se po staletí používají nálevy z květů proti kašli a nachlazení, odvary z kořene a listů při léčbě astmatu a dýchacích potížích, obklady (naklepané listy) na různá onemocnění kůže a revmatismus.

Pupalkový olej je účinný lék

V posledních letech se nejvíc terapeuticky používá zastudena lisovaný olej ze semen, který se vyrábí průmyslově, v domácích podmínkách je jeho příprava velice obtížná. Pupalka příznivě ovlivňuje zánětlivá onemocnění, má pozitivní vliv na cévy, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Posiluje imunitní funkce organismu, chrání před stresem, zklidňuje, navozuje pohodu a klid, posiluje paměť. Pomáhá při léčbě roztroušené sklerózy.Zrychluje látkovou výměnu a podporuje hubnutí nebo taky léčí kocovinu. Výrazně mírní menstruační bolesti, PMS a symptomy menopauzy. Pupalka si poradí sekzémy, lupénkou i těžšími formami akné. Snižuje také nepříjemné revmatické aartritické bolesti. Používá se krychlejšímu hojení ran apopálenin. Zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů.

Preventivní kúra pro ženy a na posílení imunity

Postup

Semena necháme zaschnout, pak je rozemeleme na prášek nebo nadrtíme najemno v hmoždíři.

Použití

Užíváme 1 lžičku prášku v jídle jednou denně po dobu 4 až 5 měsíců jako preventivní kůru proti potížím s menstruací nebo v menopauze. Na posílení celkové imunity je ideální čas začít s prevencí začátkem podzimu.

Domácí pupalkový olej

Ingredience

  • 4 lžíce nadrcených semen
  • 16 lžic zastudena lisovaného oleje

Postup

Semena zalijeme kvalitním olejem, zakryjeme a necháme na slunném místě dva týdny macerovat, každý den důkladně protřepeme. Scedíme přes kávový filtr a nalijeme do tmavé lahve. Skladujeme v chladu.

Použití

Domácí pupalkový olej má podstatně slabší léčivé účinky než profesionálně vyrobený, ale je skvělý k masážím a ošetření pleti, vlasů a nehtů.

Čaj proti stresu a kocovině

Ingredience

Postup

Bylinky zalijeme 500 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme.

Použití

Čaj popíjíme během dne.

Pupalková tinktura snižuje revmatické bolesti

Ingredience

  • 2 lžíce čerstvého strouhaného kořene pupalky
  • asi 10 lžic minimálně 44% čirého alkoholu

Postup

Nastrouhaný kořen dáme do vhodné uzavíratelné nádoby, zalijeme alkoholem – kořen musí být celý ponořený – a uzavřeme. Necháme dva týdny macerovat, občas protřepeme. Scedíme přes kávový filtr a uskladníme v chladu.

Použití

Tinktura zkořenůpomáhá tlumit revmatické bolesti a záněty na kůži. Postižená místa masírujeme asi 20 kapkami třikrát denně.

Pupalka v kuchyni

Na vaření se využívá celá rostlina. Jedlý kořen se sbírá prvním rokem na podzim nebo druhým rokem brzy zjara, starší a větší kořeny jsou příliš tvrdé. Kořen se dá jíst syrový, upravuje se jako podobně černý kořen hadí mord a ředkev, nebo se vaří jako brambory. Chuť je něco mezi řepou a pastinákem. Zdravá semínka se zase dají použít vkuchyni do pečiva a do salátů (nasypeme je na plech, v předehřáté troubě na 160 °C necháme15 minut). Umletá semínka smíchaná s olivovým olejem se používají do zálivek a marinád. Čerstvé květy jsou jedlou ozdobou dezertů a salátů. Listy pupalky se přidávají do zeleninových salátů, polévek, nádivek nebo se dají připravit jako špenát, chutí připomínají mangold.

6 pravidel pěstování pupalky dvouleté

  1. Na pěstování není pupalka nijak náročná, snáší dobřesucho, zato přemokření ji může zahubit.
  2. Potřebuje dobře propustnou hlinitopísčitou půdu a slunné stanoviště.
  3. Semena se vysévají od července do září přímo do půdy, velmi dobře klíčí. Do zimy vytvoří pupalka přízemní růžici listů, druhým rokem od července do září rostlinakvete.
  4. Snadno se množí samovýsevem a často zplaňuje.
  5. Odkvetlé květy každý den z rostliny odstraňujeme.
  6. Pupalce se daří dobře také vkvětináči, ale je potřeba vybrat hlubokou nádobu. Prospívá nejlépe na jižních terasách a střešních zahradách.

O léčivých bylinách a koření by vás taky mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama