Agastache miluje slunce a voní po anýzu. Trvalka do vaší zahrady přiláká opylující čmeláky
Agastache je na první pohled podobná hluchavce a obě byliny hojně navštěvuje užitečný hmyz. Trubkovité květy sice nejvíce vyhovují čmelákům, ale na sladký nektar se nechají nalákat i včely a další užitečný hmyz.
Agastache (lat. Agastache)
Na zahradě můžete pěstovat agastache anýzovou (Agastache foeniculum), které se někdy říká i fenyklová, nebo agastache svraskalou (Agastache rugosa). Oba druhy mají velmi podobné nároky na pěstování, ale anýzová je mrazuvzdorná až do –25 °C, zatímco svraskalá zvládá mráz jenom do –15 °C.
Agastache jako léčivka i bylinka do kuchyně
Agastache pochází ze stepí Střední a Severní Ameriky, kde ji původní obyvatelé využívali jako léčivou bylinu na mnohé nemoci. Jako léčivka se agastache pěstuje dodnes. Výborně pomáhá při kašli a horečkách, léčí nemoci srdce i duše a funguje i proti průjmům.
Agastache také podporuje chuť k jídlu a její listy se využívají k ochucení omáček, zeleniny i k ozdobení sladkých pokrmů. Vyrábějí se z ní chutné sirupy.
Agastache anýzová (Agastache foeniculum) Zdroj: iStock
Agastache jako dekorativní a medonosná trvalka
Agastache je bujně rostoucí, ale krátkověká trvalka z čeledi hluchavkovitých. Na jednom stanovišti vydrží asi 5 let. Roste jako rozvětvený polokeř, který dorůstá do výšky 50–120 cm. Má hranaté, symetricky větvené stonky, které často nad zemí dřevnatí. Středně zelené pilovité listy obsahují velké množství éterických olejů a voní tak trochu jako máta, trochu jako anýz nebo fenykl.
Rostlina vykvétá od června do září modrofialovými trubkovitými květy, které obsahují velké množství nektaru a pylu. Agastache je hodně medonosná. V Americe je často vysazována na velkých plochách. Včely, které na nich sbírají med, pak vyrábějí med s anýzovou příchutí.
Jak pěstovat agastache
Rostlina miluje slunce a dobře propustné půdy, nevadí jí ani větší letní sucha. Výborně se hodí do oblíbených prérijních záhonů.
Na podzim nadzemní části agastache zasychají a odumírají, proto je zastřihněte. Na jaře rostlina zase obroste jako většina trvalek.
Agastache se rozmnožuje výsevem semen v červenci nebo dělením kořenů na podzim.
Zdroj: https://sazenicka.cz/pestovani-agastache/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Agastache