reklama

Agastache miluje slunce a voní po anýzu. Trvalka přiláká pilné čmeláky

Simona Sedláčková
12. července 2021
Agastache je na první pohled podobná hluchavce, a obě byliny hojně navštěvuje užitečný hmyz. Trubkovité květy sice nejvíce vyhovují čmelákům, ale na sladký nektar se nechají nalákat i včely a další užitečný hmyz.
reklama

Agastache (lat. Agastache)

Na zahradě můžete pěstovat agastache anýzovou (Agastache foeniculum), které se někdy říká i fenyklová nebo agastache svraskalou (Agastache rugosa). Oba druhy mají velmi podobné nároky na pěstování, ale anýzová je více mrazuvzdorná, až do -25 °C, zatímco svraskalá zvládá mráz jenom do -15 °C.

Agastache jako léčivka i bylinka do kuchyně

Agastache pochází ze stepí Střední a Severní Ameriky, kde ji původní obyvatelé využívali jako léčivou bylinu na mnohé nemoci.Jako léčivka se agastache pěstuje dodnes. Výborně pomáhá při kašli a horečkách, léčí nemoci srdce i duše a funguje i proti průjmům.

Agastache také podporuje chuť kjídlu a její listy se využívají kochucení omáček, zeleniny i kozdobení sladkých pokrmů. Vyrábějí se zní chutné sirupy.

Agastache jako dekorativní a medonosná trvalka

Agastache je bujně rostoucí, ale krátkověká trvalka, zčeledi hluchavkovitých. Na jednom stanovišti vydrží asi 5 let. Roste jako rozvětvený polokeř, který dorůstá do výšky 50-120 cm. Má hranaté, symetricky větvené stonky, které často nad zemí dřevnatí. Středně zelené, pilovité listy obsahují velké množství éterických olejů a voní tak trochu jako máta, trochu jako anýz nebo fenykl.

Rostlina vykvétá od června do září modrofialovými, trubkovitými květy, které obsahují velké množství nektaru a pylu. Agastache je hodně medonosná. VAmerice je často vysazována na velkých plochách. Včely, které nanich sbírají med, pak vyrábějí med sanýzovou příchutí.

Jak pěstovat agastache

Rostlina miluje slunce a dobře propustné půdy, nevadí jí ani větší letní sucha. Výborně se hodí do oblíbených prérijních záhonů.

Na podzim nadzemní části agastache zasychají a odumírají, proto je zastřihněte. Na jaře rostlina zase obroste, jako většina trvalek.

Agastache se rozmnožuje výsevem semen včervenci nebo dělením kořenů na podzim.

Agastache se výborně hodí do oblíbených prérijních záhonů:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama