Verbena šípovitá je všestranná trvalka, která se hodí i do sušených kytic

Verbena šípovitá zatím není v našich zahradách příliš rozšířená, ale vzhledem k její netradiční kráse i užitečnosti bychom si jí měli určitě všímat mnohem více. Možná i proto, že je velmi nenáročná a všestranná. Výborně se hodí k vysazení vedle růží i do pestrých trvalkových záhonů, dokonce i do záhonů prérijního typu, ale můžete ji pěstovat i ve větší nádobě na balkoně či na terase.

Verbena šípovitá, sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Pokud hledáte odolnou, skromnou trvalku, která skvěle zapadne mezi ostatní květiny vzáhonech, nebude na sebe zbytečně strhávat všechnu pozornost, ale výborně doplní i záhony srůžemi, vyzkoušejte verbenu šípovitou.

Verbena šípovitá pochází zvýchodních oblastí Severní Ameriky, kde roste na vlhkých loukách a březích vodních toků. Vamerické přírodě se jedná o běžnou rostlinu, jejíž květy vyhledává hmyz, a dokonce se jedná o živnou rostlinu pro housenky severoamerického druhu babočky (Junonia coenia), motýla, který patří k nejkrásnějším motýlům světa.

Verbena šípovitá je velmi odolná rostlina. Její výhodou je velká mrazuvzdornost, protože ji nepřekvapí ani teploty do −40 °C. Vtom se liší od ostatních, nám dobře známých rostlin zčeledi sporýšovité (Verbenaceae). Sporýš zkřížený (Verbena x hybrida) se vnašich podmínkách pěstuje jenom jako balkonová letnička a sporýš argentinský (Verbena bonariensis) na tom sodolností není o mnoho lépe. Pěstuje se většinou jako letnička, ale vmírnějších zimách dokáže i přezimovat. Na druhou stranu se velmi snadno množí samovýsevem.

Jak poznáte verbenu šípovitou

Je to vysoká trvalka, která dorůstá do výšky 100–150 cm a mávzpřímenou, řídce větvenou lodyhu. Verbena šípovitá vykvétá koncem června, ale díky postupnému nakvétání dlouhých květenství se zjejí krásy můžete těšit až do konce září. Její květy mohou mít fialovou, modrofialovou i bílou barvu a jsou sice docela drobné, ale jejich síla je vmnožství květů na jedné rostlině. Velmi atraktivní je verbena šípovitá i po odkvětu. Odkvetlá květenství se výborně hodí do suchých kytic i na dozdobení podzimních věnců.

Na druhou stranu, pokud budete odkvetlá soukvětí pravidelně odstřihávat, dočkáte se mnoha dalších květů a rostlina se bude bohatěji větvit.

Jak pěstovat verbenu šípovitou

Rostlině nejvíce vyhovuje vlhčí, ale dobře propustná půda sdostatkem humusu, ale je velmi přizpůsobivá a výborně se hodí i do oblíbených prérijních záhonů.

Verbena šípovitá má ráda slunečné stanoviště, ve stínu špatně kvete. Jedná se o trvalku sice jen krátkověkou, ale díky jejímu snadnému samovýsevu si toho ani nevšimnete.

Verbena šípovitá jako léčivka

Rostlina se dnes využívá především vhomeopatii, ale známé je i její použití vlidovém léčitelství jako prostředku proti nachlazení a kašli, ale také proti bolestem vobdobí menstruace.

Zdroj:wikipedia.org/wiki/Verbena_hastata


Přečtěte si také