reklama

Vodní hyacint pěstujte v zahradním jezírku. Nesmí se ale dostat do volné přírody

Simona Sedláčková
18. května 2021
Jak už, to tak bývá, všechno má svůj rub i líc. Vodní hyacint, který můžete znát i pod jménem tokozelka, patří k nejkrásnějším, ale také nejnebezpečnějším vodním rostlinám. Nádherně kvete, ale patří na seznam nejinvazivnějších rostlin světa.
reklama

Vodní hyacint na jezírku vmírném pásu

Vnašich podmínkách od vodního hyacintu žádné nebezpečí nehrozí, protože není mrazuvzdorný. Ve svém zahradním jezírku ho můžete klidně pěstovat a těšit se zjeho květů od jara do podzimu.

Vodní hyacint, tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes)

Nádhernou vodní rostlinu sfialovými květy můžete pěstovat doma, vakváriu nebo na zahradě vjezírku, vsudu nebo na balkoně, vjakékoliv nádobě, ale pouze jako přenosnou rostlinu. Ke svému růstu vyžaduje vysoké teploty, okolo 23–30 °C, pak se velmi rychle množí a kvete. Na podzim, jakmile teploty klesnou pod 5 °C, potřebuje vodní hyacint umístit do interiéru.

Ke svému životu však vyžaduje mnohem více než pouhé teplo. Potřebuje umístění vmělké nádobě shlinitopísčitým dnem a nízkou hladinou vody, ale i velkou porci každodenního slunečního svitu, a to až 13 hodin denně. Sluneční paprsky můžete nahradit umělým svícením zářivkou sdenním světlem.

Nedostatek světla můžete řešit i snížením teploty asi na 16 °C. Rostlina pak neroste, není to však zcela spolehlivá metoda přezimování vodního hyacintu.

Vodní hyacint vtropech a subtropech

Nebezpečí vodního hyacintu spočívá vjeho rozpínavosti, tedy vrychlosti, sjakou se množí po povrchu tropických a subtropických hladin řek i jezer. Jeho krásu obdivují turisté zcelého světa, ale místním obyvatelům přidělává hodně starostí, a je proto na seznamu nejnebezpečnějších invazivních rostlin světa.

Pochází zJižní Ameriky, především zBrazílie, ale díky své kráse byl dříve uměle vysazován jako okrasná rostlina vmnoha státech svhodným klimatem.

Jak vodní hyacint škodí

Velmi rychle se množí a vytváří souvislé porosty, které vytvářejí vhodné podmínky pro rozvoj larev moskytů, a také vnich žijí mlži, kteří přenášejí schistizomózu, nebezpečnou nemoc, způsobenou těmito parazity.

Vodní hyacint však má i další negativní vlivy na přírodu i na život člověka. Souvislé porosty vodního hyacintu například znesnadňují lodní dopravu, namotávají se na lodní šrouby, ale také zabraňují přístupu slunečních paprsků pod hladinu, a způsobují tak nedostatek kyslíku ve vodě. Negativních vlivů je mnohem více a možnost využití vodního hyacintu na výrobu rohoží, vyplétaného nábytku nebo dekoračních předmětu je zdaleka nevyvažuje. Zkoumá se i jeho využití jako hnojiva, krmiva pro zvířata nebo suroviny na výrobu bioplynu.

Některé rostliny ze seznamu nejinvazivnějších rostlin světa známe i z naší přírody nebo z vlastní zahrady:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama