Rozchodnice růžová je dobrá proti stresu. Dá se pěstovat na zahradě i v květináči

Rozchodnice růžová, které říká zlatý kořen nebo taky rhodiola, je sukulent s mnoha drobnými žlutými kvítky. Patří do rodiny léčivých rostlin, které přirozeně zlepšují fyzickou i psychickou kondici a odolnost proti stresu. U nás je rozchodnice růžová kriticky ohroženou rostlinou, a proto je sběr zakázaný. Dobrá zpráva ale je, že se dá snadno pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně. Prozradíme, na co a jak se zlatý kořen používá a jak si zázračnou bylinku můžeme vypěstovat.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je zastřeně zelená tlustolistá sukulentní rostlina, která kvete drobnými žlutými kvítky. Příjemně voní po růžích, proto název růžová. U nás roste v přírodě v horských oblastech a je kriticky ohroženou rostlinou. Kvůli svým neobyčejným účinkům, které předčí i ženšen, byla totiž prakticky vyhubena. Naštěstí se dá dobře pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně.

Rozchodnice růžová účinky

Mezi nejvýznamnější léčivé látky, které rozchodnice růžová obsahuje, patří třísloviny, flavonoidy, rutin, minerální látky a glykosidy. Jsou v dužnatém oddenku, kořenech a částečně i v nati.

„Rozchodnice růžová patří do rodiny významných adaptogenů spolu např. s pravým ženšenem, schizandrou čínskou, šišákem bajkalským a bazalkou posvátnou Tulsi. Jsou to léčivky, které přirozeně zlepšující celkovou fyzickou i psychickou kondici organismu a zvyšují odolnost proti stresu,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

NENECHTE SI UJÍT: Bazalka indická Tulsi je známá jako elixír života. Jak pěstovat bylinu, která si poradí se stresem i viry

Na co se používá rozchodnice růžová

Zlatý kořen stimuluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti stresu, má pozitivní vliv na nervový systém, odstraňuje únavu, působí proti depresi. Zvyšuje fyzickou zdatnost těla, zlepšuje sportovní výkon, působí silně afrodiziakálně, bývá označován za rostlinu dlouhověkosti.

Rozchodnice růžová zkušenosti

„Tuhle zajímavou bylinu proto doporučuji nejen starším lidem k posílení a ochraně mozkových funkcí, ale i mladým lidem pro zlepšení psychické odolnosti a duševní výkonnosti. Za zmínku stojí také efektivní účinek rozchodnice při odvykání závislosti na kokainu, morfiu či nikotinu,“ dodává M. Kolár.

Rozchodnice růžová nežádoucí účinky

Rozchodnice by se měla užívat maximálně šest týdnů a pak si dát čtyři až šest týdnů pauzu. Zlatý kořen silně stimuluje organismus a kvůli falešné nespavosti ho neužívejte na noc.

Sběr rozchodnice

  • Sbírá se oddenek vonící po růžích, a především kořen, který se zpracovává až druhým nebo třetím rokem v druhé polovině léta.
  • Kořeny důkladně opereme, nakrájíme je na tenké plátky asušíme přiteplotě do 50 °C. Když jsou plátky dokonale vysušené, můžeme je rozemlít na prášek nebo nadrtit v hmoždíři.

Jak užívat rozchodnici růžovou

Nejčastěji se z rozchodnice připravuje čaj z kořene a tinktura/kapky (můžeme si ji snadno vyrobit sami doma), ale koupit se dá i mnoho dalších přípravků (tablety, prášek). Obecně je doporučovaná denní dávka pro dospělé je asi 400 až 600 mg byliny pro adaptogenní účinky, zmírnění projevů stresu, únavy a deprese.

Zlatý rozchodnicový čaj

Ingredience

  • 1 lžička sušeného kořene rozchodnice růžové
  • 250 ml vody

Příprava

Kořen zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a povaříme 5 až 10 minut, sejmeme a necháme částečně zchladnout. Pak scedíme.

Užívání

Rozchodnicový čaj pijeme teplý ráno po snídani nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, údajně se ve zdraví fyzickém i psychickém dožije sta let!

PŘEČTĚTE SI TAKY: Zlatý kořen zažene stres a nastartuje organismus. Pijte čaj nebo užívejte kapky z rozchodnice růžové

Jak rozchodnici růžovou pěstovat

  • Rozchodnice růžová neboli zlatý kořen patří k sukulentním trvalkám, které časem mohutní. Můžeme ji pěstovat venku na záhoně, ale i v květináči na balkoně nebo terase. Rostlina pochází ze Sibiře, je tedy mrazuvzdorná, zima a teploty pod nulou jí nevadí.
  • Dobře roste na slunečných a sušších stanovištích, jako jsou skalky, kamenné zídky nebo okraje trvalkových záhonů.
  • Semena vyséváme nejlépe na jaře na povrch výsevního substrátu a pravidelně rosíme, zasypaná zeminou špatně klíčí. Vyklíčí zhruba za měsíc. Semenáčky pikýrujeme. Zdravé a silně sazeničky vysazujeme buď do květináče, nebo na trvalá stanoviště.
  • Půdu má rozchodnice ráda lehkou, propustnou, kolem sazenice je dobré dát směs písku nebo štěrku.
  • Když už rozchodnici máme, dá se na podzim snadno množit dělením kořene. Kousek s aspoň jedním pupenem dáme do nádoby s lehkou propustnou zeminou a na jaře můžeme vysadit na záhon nebo do květináče.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Léčivé rostliny (Andrew Chevallier), cs.wikipedia.org, nasezahrada.com


Přečtěte si také