10 rostlin, které mají superschopnosti. Zvládneme je vypěstovat i doma

Pokojové rostliny často nejsou pouhou dekorací. Zvládnou toho mnohem více než jen ozdobit byt. Podívejte se na pokojovky a byliny, které bychom měli mít doma. Pročistí nám vzduch, stanou se pomocníky v kuchyni a zpříjemní prostředí.

Pusťte se do pěstování. Někdy to bude opravdu jednoduché. Takovou řeřichu zvládne vypěstovat každý. O něco složitější bude péče o tropické rostliny, ale jejich schopnosti vám vše vynahradí.

Aloe vera

Začneme klasikou, kterou by doma měl mít každý. Tahle rostlina pověstná svými léčivými účinky se stane ideálním obyvatelem prosluněné terasy nebo balkonu. Vzimě ji ale musíme schovat dovnitř. Její nedocenitelnou superschopností je zklidnění popálenin od slunce. To se bude hodit i včeském létě. Stačí uříznout jeden zjejích listů a jeho obsahem potřít postižené místo.

Orchidej

Jedny znejkrásnějších pokojových rostlin jsou sice nevyzpytatelné (někdy kvetou prakticky bez péče, jindy uhynou velice rychle), ale jejich vzhled zlepšuje náladu. Vnášejí do našich bytů exotiku a uklidňují nás. Vždy je potřeba mít doma něco krásného, orchidej to zajistí.

Zelenec

Klasická pokojovka, která má schopnost vyfiltrovat až 90 procent oxidu uhličitého ze vzduchu. Stane se tak skvělým čističem ovzduší vdomácnosti. Není nijak náročná, může se poměrně rychle rozrůst a nepotřebeí moc světla.

Aglaonema

Pokojová rostlina se žíhanými listy dokáže pohlcovat pachy, proto se hodí zejména do bytů, kde žijí kuřáci. Jen na ni ale dejte pozor vkombinaci sdomácími zvířaty, je totiž mírně jedovatá. Zvláště kočky by ji mohly okusovat. Vážné riziko nehrozí, ale zvířata by se mohla přiotrávit.

Chrysalidokarpus nažloutlý

Strašné jméno, které si ale rádi zapamatujete. Na rozdíl od tilandsie se tahle rostlina báječně hodí do suchých interiérů, kterým dodá vlhkost. NASA ji dokonce společně se zelencem a aglaonemou zařadila na seznam rostlin, které skvěle čistí vzduch. Jediný její problém je, že se dokáže pořádně rozrůst a spotřebuje poměrně dost vody.

Tilandsie

Tahle divoká kráska pochází zteplých oblastí Ameriky, kde jí roste přes pět set druhů. Zvládne i naše domácí prostředí. Je exotická, mnohdy připomíná mix mezi kaktusem a aloe vera. Včem tkví její superschopnost? Žije bez zeminy a vyhovují jí vlhčí prostory, protože si bere vláhu ze vzduchu. Můžete ji přidělat téměř kjakémukoli povrchu, ideální je kus kůry. Nezalévá se, jen se rosí rozprašovačem. Inspiraci, jak si pohrát s tilandsií a pěstovat ji třeba ve vodovodním kohoutku, najdete ZDE.

Zázvor

Jeho obliba stoupá. Kořen si můžeme pořídit vsupermarketu a využít ho prakticky kdykoli. Vzimě se zněj dají připravovat účinné čaje proti nachlazení, nápoj můžeme pít i jako prevenci. Vlétě ho přidáváme do pokrmů nebo děláme zázvorovou limonádu. Zázvor navíc můžete snadno pěstovat doma.

Bazalka

Všestranný pomocník vkuchyni, kterého opravdu využijete. Pokud nejste zkušenými pěstiteli, můžete si vždycky pořídit bazalku vsupermarketu a sníst ji, než uschne. Dá se ale vypěstovat a mít jeden její květináč na kuchyňské lince se vyplatí. Podorbný článek o bazalce najdete na Prima Fresh.

Kaktusy

Jedny znejoblíbenějších pokojovek jsou ideální pro nezkušené pěstitele, kteří si nevzpomenou, že by měli rostliny zalít. Kaktusy původem zpouštních oblastí tak krásně doplní interiér bez toho, abychom se museli strachovat, že je za chvíli vyhodíme. Vtom je jejich neocenitelná superschopnost. Jsou tak nenáročné.

Řeřicha

Je to snad nejméně náročná rostlina vůbec. Postačí nám miska, vlhká vata a pár dní, než semínka vyklíčí. Řeřicha zajistí přísun důležitých vitamínů a látek během zimního období. Obecně klíčky jsou velice zdravou potravinou. Podrobný návod, jak nakličovat a jak klíčky využít, jsme přinesli níže:


Přečtěte si také