Kalísie jsou pokojovky s mnoha léčivými účinky. Pomohou lidem i zvířatům

Všichni známe ženšen, ale kalísii, rostlinu s mnoha podobnými účinky, klidně přehlížíme. Přitom všestrannou kalísii můžeme velmi snadno pěstovat doma jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Pomůže nám při bolestech hlavy i alergiích a působí také protizánětlivě. A to zdaleka není vše!

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Ve své domovině, vpralesích Jižní Ameriky, roste ve stínu vysokých palem a stromů. Je to odolná rostlina smasitými listy a vertikálními, tmavězelenými výhony, ze kterých později, u starších exemplářů, vyrůstají oddenky horizontální. Ty jsou nafialovělé, ukončené růžicí listů. Listy dospělé kalísie jsou dlouhé 20–30 cm a mají tmavě zelenou barvu. Starší rostliny také občas během června až července vykvétají bílými květy sjemnou vůní. Na první pohled může někomu připomínat svou příbuznou, u nás mnohem známější, voděnku (Tradescantia).

Jak pěstovat kalísii voňavou

Kalísii můžeme pěstovat po celý rok jako pokojovou květinu nebo ji od jara do podzimu přeneseme do zahrady. Je mrazuvzdorná do –5 °C, ale domů bychom ji měli přenést ve chvíli, kdy venkovní teploty klesnou pod 12 °C.

Kalísie má ráda rozptýlené světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Zálivku vyžaduje pouze mírnou, ale pravidelnou, a i když zvládne občasné vyschnutí substrátu, kdobré kondici jí to neprospívá.

Léčivé účinky kalísie

Lidový název kalísie, domácí ženšen, napovídá mnoho o jejím využití vlidovém léčitelství. Používají se četné oddenky, které po odříznutí zase velmi brzy dorůstají a vytvářejí se nové. Nejúčinnější jsou výhony, které mají více než sedm kolínek a které už získaly nafialovělou barvu.

Kalísie obsahuje vitaminy řady B, vitamin C, vápník, železo, chrom, měď a selen. Obsahuje také množství flavonoidů, alkaloidů, glykosidů a polysacharidů.

Rostlina se využívá při léčbě alergií, infekčních a zánětlivých chorob, při léčbě revmatismu nemocí srdce, prospívá při žaludečních a dvanáctníkových vředech, při nemocích očí a mnoha dalších potížích.

Listy rostliny mají mnohem slabší účinky, ale zato se mohou využít do salátů. I ony však působí proti bolestem hlavy a mohou se přikládat na popáleniny a urychlují hojení ran.

Kalísie plazivá (Callisia repens)

Ta ve své domovině, opět vJižní Americe, také roste vtropických pralesích, kde vytváří hustý koberec jako podrost stromů.

Tuto kalísii můžeme také pěstovat jako pokojovou rostlinu a velmi dobře se hodí do závěsných nádob. Vyžaduje světlé místo až polostín a na rozdíl od své příbuzné není vůbec mrazuvzdorná. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost a přiměřenou zálivku.

Callisia repens se často využívá jako doplněk stravy pro ptáky, plazy, želvy, morčata a králíky. Působí velmi podpůrně na imunitní systém zvířat. Léčivá je však i pro lidský organismus. Pomáhá sbolestí hlavy, migrénou, alergií, cukrovkou a upravuje špatnou funkci štítné žlázy.

Pěstujte i další pokojové rostliny, které můžete využít jako léčivky:


Přečtěte si také