návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kalísie jsou pokojovky s mnoha léčivými účinky. Pomohou lidem i zvířatům

Vydáno: 22.01.2021
Všichni známe ženšen, ale kalísii, rostlinu s mnoha podobnými účinky, klidně přehlížíme. Přitom všestrannou kalísii můžeme velmi snadno pěstovat doma jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Pomůže nám při bolestech hlavy i alergiích a působí také protizánětlivě. A to zdaleka není vše!

reklama

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Ve své domovině, v pralesích Jižní Ameriky, roste ve stínu vysokých palem a stromů. Je to odolná rostlina s masitými listy a vertikálními, tmavězelenými výhony, ze kterých později, u starších exemplářů, vyrůstají oddenky horizontální. Ty jsou nafialovělé, ukončené růžicí listů. Listy dospělé kalísie jsou dlouhé 20–30 cm a mají tmavě zelenou barvu. Starší rostliny také občas během června až července vykvétají bílými květy s jemnou vůní. Na první pohled může někomu připomínat svou příbuznou, u nás mnohem známější, voděnku (Tradescantia).

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)
Autor: istockphoto.com Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Jak pěstovat kalísii voňavou

Kalísii můžeme pěstovat po celý rok jako pokojovou květinu nebo ji od jara do podzimu přeneseme do zahrady. Je mrazuvzdorná do –5 °C, ale domů bychom ji měli přenést ve chvíli, kdy venkovní teploty klesnou pod 12 °C.

Kalísie má ráda rozptýlené světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Zálivku vyžaduje pouze mírnou, ale pravidelnou, a i když zvládne občasné vyschnutí substrátu, k dobré kondici jí to neprospívá.

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)
Autor: istockphoto.com Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Léčivé účinky kalísie

Lidový název kalísie, domácí ženšen, napovídá mnoho o jejím využití v lidovém léčitelství. Používají se četné oddenky, které po odříznutí zase velmi brzy dorůstají a vytvářejí se nové. Nejúčinnější jsou výhony, které mají více než sedm kolínek a které už získaly nafialovělou barvu.

Kalísie obsahuje vitaminy řady B, vitamin C, vápník, železo, chrom, měď a selen. Obsahuje také množství flavonoidů, alkaloidů, glykosidů a polysacharidů.

Rostlina se využívá při léčbě alergií, infekčních a zánětlivých chorob, při léčbě revmatismu nemocí srdce, prospívá při žaludečních a dvanáctníkových vředech, při nemocích očí a mnoha dalších potížích.

Listy rostliny mají mnohem slabší účinky, ale zato se mohou využít do salátů. I ony však působí proti bolestem hlavy a mohou se přikládat na popáleniny a urychlují hojení ran.

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)
Autor: istockphoto.com Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Kalísie plazivá (Callisia repens)

Ta ve své domovině, opět v Jižní Americe, také roste v tropických pralesích, kde vytváří hustý koberec jako podrost stromů.

Tuto kalísii můžeme také pěstovat jako pokojovou rostlinu a velmi dobře se hodí do závěsných nádob. Vyžaduje světlé místo až polostín a na rozdíl od své příbuzné není vůbec mrazuvzdorná. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost a přiměřenou zálivku.

Kalísie plazivá (Callisia repens)
Autor: istockphoto.com Kalísie plazivá (Callisia repens)

Callisia repens se často využívá jako doplněk stravy pro ptáky, plazy, želvy, morčata a králíky. Působí velmi podpůrně na imunitní systém zvířat. Léčivá je však i pro lidský organismus. Pomáhá s bolestí hlavy, migrénou, alergií, cukrovkou a upravuje špatnou funkci štítné žlázy.

Kalísie plazivá (Callisia repens)
Autor: istockphoto.com Kalísie plazivá (Callisia repens)

Pěstujte i další pokojové rostliny, které můžete využít jako léčivky:

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

Gotu kola 2

Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

reklama

Článek je zařazen v: Kalísie voňavá (Callisia fragrans) , Kalísie plazivá (Callisia repens) , léčivka , léčiva , pokojovka , pokojová , květina , rostlina

reklama

Přečtěte si také