návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 nejčastějších chyb při pěstování pokojovek. Co byste nikdy neměli dělat?

Vydáno: 03.02.2019
Nejčastější chyby při pěstování
Autor: istock.com Nejčastější chyby při pěstování
Přemýšlíte, proč je možné, že zrovna u vás doma se nedaří žádné rostlině? Podívejte se, jak zajistit lepší podmínky pro vaše pokojovky a jak si vytvořit interiér plný zelené energie.

reklama

Rádi byste svůj domov obklopili zelenými rostlinami, ale většinou vaše pěstitelské pokusy končí pro zeleň tragicky? Nezoufejte, rozhodně v tom nejste sami. Snad každému se někdy podařilo zahubit nejednu pokojovku kvůli nesprávné péči. Tyto chyby v péči o rostliny jsou vůbec nejrozšířenější a my se jich nevědomky každý den dopouštíme.

Někdy nemůžeme zkrátka přijít na to, co děláme špatně.
Autor: istock.com Někdy nemůžeme zkrátka přijít na to, co děláme špatně.

Jak na pokojovky?

Rostliny nejsou věci, jsou to živé organismy, které potřebují specifickou péči, proto je dobré s nimi tak i nakládat. Dříve, než si domu pořídíte novou rostlinu, zamyslete se nad podmínkami, které u vás panují. Máte spíš vlhčí nebo sušší vzduch? Co teplota a světlo? Podle těchto faktorů pokojovku do místnosti vybírejte.

1. Přelévání rostlin

Rostliny přes zimu odpočívají. Nepotřebují proto tolik vody.
Autor: istock.com Rostliny přes zimu odpočívají. Nepotřebují proto tolik vody.

Jedná se asi o nejčastější chybu, kterou děláme nevědomky. Bojíme se, aby nám rostlina neuschla, proto se ji snažíme pravidelně dostatečně zalévat, ale to může být právě ta největší chyba.

Jaké děláme chyby při pěstování pokojovek?
Autor: istock.com Jaké děláme chyby při pěstování pokojovek?

Pokud se vám zdá, že květina začíná vadnout i přes dostatečné zalévání, rozhodně vodu už nepřidávejte. Rostlina může být promáčená a kořeny začínají hnít. Tyto kořeny odstraňte a pokojovku přesaďte do nové půdy. Zkuste změnit prostředí a dopřát jí trošku tepla a sucha. Především v zimě rostliny nepotřebují velké množství vody. Stačí jednou až dvakrát do týdne zeleň mírně zalít nebo pokropit listy. S hnojivem raději počkejte až na jaro.

2. Když ztrácí barvu

Je dobré vědět, co jaký druh rostliny potřebuje.
Autor: istock.com Je dobré vědět, co jaký druh rostliny potřebuje.

Příčinou ztráty přirozené barvy může být nadměrné hnojení nebo moc přímého slunečního světla. Pokud se vám tedy zdá, že listy blednou a nejsou správně tmavě zelené, přemístěte rostlinu na jiné místo a s hnojivem šetřete.

3. Prach na listech

Listy čas od času utřete vlhkým hadrem.
Autor: istock.com Listy čas od času utřete vlhkým hadrem.

I listy by se měli čas od času zbavit naneseného prachu. Když zeleň roste venku, vítr a déšť je dokonale očistí a rostliny tak nejsou náchylné na napadení od škůdců. Uvnitř místnosti by se však ty vaše deště načekaly. Je tedy dobré jim občas déšť a očistnou koupel nahradit.  

4. Suchý vzduch

Pozor na suchý vzduch
Autor: istock.com Pozor na suchý vzduch

Ve chvíli, kdy je v místnosti až moc suchý vzduch, rostlinám se přestane dařit. Listy začnou žloutnout a schnout. Oblíbeným místem, kam lidé rostliny dekorují, je na parapet. A to by mohl být ten největší problém. Proudění teplého vzduchu z topení rostlinám nesvědčí.

Sucho může způsobit i různé nemoci a rozmnožování škůdců. Pokojová teplota je tedy ideální kolem 20 stupňů. Květiny čas od času celé pokropte rozprašovačem.

5. Přímé sluníčko

Rostliny špatně snáší přímé slunce.
Autor: istock.com Rostliny špatně snáší přímé slunce.

Skoro žádná pokojovka nesnese v létě přímé sluníčko. Zkuste jim vybrat takové stanoviště, kde se budou mít šanci před slunečním žárem schovat. Uvidíte, že se jim bude dařit. V zimě tomu je však naopak. Světla je pomálu, a proto můžete rostliny umístit blíže k oknu, aby načerpaly alespoň z toho mála, co nám sluníčko nabízí.

Nesmrtelné pokojovky

5 rostlin, které doma vydrží všem lenochům

Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny.

Monstera: Nejoblíbenější pokojovka moderních interiérů

reklama

Článek je zařazen v: pokojovky , rostliny , zahrada , zahrada v zimě , hnojení , chyby při pěstování , pěstování , pokojové rostliny , zalévání , přelévání , jaknato , interiéry

reklama

Přečtěte si také