reklama

5 nejčastějších chyb při pěstování pokojovek. Co byste nikdy neměli dělat?

maku-la@seznam.cz
3. února 2019
Přemýšlíte, proč je možné, že zrovna u vás doma se nedaří žádné rostlině? Podívejte se, jak zajistit lepší podmínky pro vaše pokojovky a jak si vytvořit interiér plný zelené energie.
reklama

Rádi byste svůj domov obklopili zelenými rostlinami, ale většinou vaše pěstitelské pokusy končí pro zeleň tragicky? Nezoufejte, rozhodně vtom nejste sami. Snad každému se někdy podařilo zahubit nejednu pokojovku kvůli nesprávné péči. Tyto chyby vpéči o rostliny jsou vůbec nejrozšířenější a my se jich nevědomky každý den dopouštíme.

Jak na pokojovky?

Rostliny nejsou věci, jsou to živé organismy, které potřebují specifickou péči, proto je dobré s nimi tak i nakládat.Dříve, než si domu pořídíte novou rostlinu, zamyslete se nad podmínkami, které u vás panují. Máte spíš vlhčínebo sušší vzduch?Coteplota a světlo? Podle těchto faktorů pokojovku do místnosti vybírejte.

1. Přelévání rostlin

Jedná se asi o nejčastější chybu, kterou děláme nevědomky. Bojíme se, aby nám rostlina neuschla, proto se ji snažíme pravidelně dostatečně zalévat, ale to může být právě ta největší chyba.

Pokud se vám zdá, že květina začíná vadnout i přes dostatečné zalévání, rozhodně vodu už nepřidávejte. Rostlina může být promáčená a kořeny začínají hnít. Tyto kořeny odstraňte a pokojovku přesaďte do nové půdy. Zkuste změnit prostředí a dopřát jí trošku tepla a sucha. Především vzimě rostliny nepotřebují velké množství vody. Stačí jednou až dvakrát do týdne zeleň mírně zalít nebo pokropit listy. Shnojivem raději počkejte až na jaro.

2. Když ztrácí barvu

Příčinou ztráty přirozené barvy může být nadměrné hnojení nebo moc přímého slunečního světla. Pokud se vám tedy zdá, že listy blednou a nejsou správně tmavě zelené, přemístěte rostlinu na jiné místo a shnojivem šetřete.

3. Prach na listech

I listy by se měli čas od času zbavit naneseného prachu. Když zeleň roste venku, vítr a déšť je dokonale očistí a rostliny tak nejsou náchylné na napadení od škůdců. Uvnitř místnosti by se však ty vaše deště načekaly. Je tedy dobré jim občas déšť a očistnou koupel nahradit.

4. Suchý vzduch

Ve chvíli, kdy je vmístnosti až moc suchý vzduch, rostlinám se přestane dařit. Listy začnou žloutnout a schnout. Oblíbeným místem, kam lidé rostliny dekorují, je na parapet. A to by mohl být ten největší problém. Proudění teplého vzduchu ztopení rostlinám nesvědčí.

Sucho může způsobit i různé nemoci a rozmnožování škůdců. Pokojová teplota je tedy ideální kolem 20 stupňů. Květiny čas od času celé pokropte rozprašovačem.

5. Přímé sluníčko

Skoro žádná pokojovka nesnese v létě přímé sluníčko. Zkuste jim vybrat takové stanoviště, kde se budou mít šanci před slunečním žárem schovat. Uvidíte, že se jim bude dařit. Vzimě tomu je však naopak. Světla je pomálu, a proto můžete rostliny umístit blíže koknu, aby načerpaly alespoň ztoho mála, co nám sluníčko nabízí.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama