Pentas: Málo známá pokojová květina, která vykvétá i uprostřed zimy

Pentas patří k velmi málo známým pokojovým rostlinám, které však vykvétají tak krásnými něžnými kvítky, že bychom ho určitě měli poznat blíže. Uprostřed zimy býváme vděční za každý kvítek, který se nám objeví na okenním parapetu, a pentas bývá nejkrásnější od prosince do února.

Pentas (Pentas lanceolata)

Kvetoucí pokojová rostlina, původem z tropické Afriky, s málo známým a téměř nepoužívaným českým jménem, pětkovec kopinatý. V zahradnických firmách se pěstuje k řezu, ale pentas si můžete pořídit i jako hrnkovou květinu. Zároveň se skvěle hodí i pro balkonovou výsadbu, neboť skvěle snáší vysoké teploty. Naopak nízké teploty oddalují kvetení a mráz pentas spolehlivě zahubí.

Pentas je vytrvalá rostlina keřovitého vzhledu, s výškou 30–100 cm a s vejčitými listy. Vykvétá většinou během zimy, od prosince do února. Květy jsou bílé, růžové nebo červené. Květenství se skládá z několika trubkovitých květů.

Jak pěstovat pentas

Pentas není náročný na pěstování. Upřednostňuje umístění na světlém místě s přímými slunečními paprsky, běžnou zálivku a půdu bohatou na humus. Před každou zálivkou necháme půdu částečně proschnout. Přihnojujeme běžným hnojivem na pokojové květiny. Dobře roste při běžné pokojové teplotě, na zimu mu vyhovuje snížení teploty na 15 °C. Pentas je třeba pravidelně zaštipovat, aby se rostlina bohatě větvila.

Jak množit pentas

Pentas si můžeme sami namnožit pomocí časného výsevu. Vysévá se od ledna do dubna, klíčí asi 7–10 dní při teplotě 23–26 °C a vyšší vzdušné vlhkosti. Za 6–7 týdnů po výsevu rostlinky přesadíme.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-30329-pentas-pokojova-kvetina-s-neznymi-kvety-0; https://www.balkonovekvetiny.cz/pentas-pentas-lanceolata-pokojova-kvetina.php


Přečtěte si také