reklama

Pentas: Pokojová květina, která vykvétá i uprostřed zimy

Simona Sedláčková
2. ledna 2020
Pentas patří k velmi málo známým pokojovým květinám, které však vykvétají tak krásnými něžnými kvítky, že bychom ji určitě měli poznat blíže. Uprostřed zimy býváme vděční za každý kvítek, který se nám objeví na okenním parapetu, a pentas bývá nejkrásnější od prosince do února.
reklama

Pentas (Pentas lanceolata)

Kvetoucí pokojová rostlina původem ztropické Afriky. Vzahradnických firmách se pěstuje křezu, ale můžete si ji pořídit i jako hrnkovou květinu. Ale skvěle se hodí i pro balkonovou výsadbu, neboť skvěle snáší vysoké teploty, ale naopak nízké teploty oddalují kvetení a mráz ji spolehlivě zahubí.

Pentas je vytrvalá rostlina keřovitého vzhledu, svýškou 30–100 cm a svejčitými listy. Vykvétá většinou během zimy, od prosince do února. Květy jsou bílé, růžové nebo červené. Květenství se skládá zněkolika trubkovitých květů.

Jak pěstovat pentas

Pentas není náročný na pěstování. Upřednostňuje umístění na světlém místě spřímými slunečními paprsky, běžnou zálivku a půdu bohatou na humus. Před každou zálivkou necháme půdu částečně proschnout. Přihnojujeme běžným hnojivem na pokojové květiny. Dobře roste při běžné pokojové teplotě, na zimu mu vyhovuje snížení teploty na 15 °C. Pentas je třeba pravidelně zaštipovat, aby se rostlina bohatě větvila.

Jak množit pentas

Pentas si můžete sami namnožit pomocí časného výsevu. Vysévá se od ledna do dubna, klíčí asi 7–10 dní při teplotě 23–26 °C a vyšší vzdušné vlhkosti. Za 6–7 týdnů po výsevu rostlinky přesadíme.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama