22. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Vypěstujte si letos dokonalé muškáty a petúnie. Jen ať sousedi tiše závidí!

Truhlík, ze kterého visí bohatá záplava barevných květů a syté zeleně. To je letní sen každého milovníka muškátů a petúnií. Takové, jaké budete mít letos vy, vám budou všichni sousedi jen tiše závidět.

Že jsou venkovské a má je každý? A není to právě to krásné? Muškáty a petúnie pěstovala babička, maminka a teď tuhle barevnou štafetu převezměte vy. Je to naše klasika a českému oknu nesluší nic více…

  • Možná jste nevěděli, že muškát je ve skutečnosti druh pelargonie pocházející až z dalekých končin Jižní Ameriky, takže je to v podstatě pořádný exot. Odborníci tvrdí, že voní po směsi jablek, ananasu, pepře, růží a citronu, ale my, obyčejní smrtelníci víme, že prostě voní pronikavě… jako muškát.
  • Také oblíbené petúnie pocházejí z jihoamerického kontinentu a do střední Evropy se rozšířily z Německa, kde jsou velice oblíbené. Dlouholetou tradici šlechtění petúnií nalezneme i u nás, konkrétně v Jaroměři, kde se jejich šlechtění věnuje několik generací rodiny Černých.

Jak pěstovat muškáty k dokonalosti?

  1. Muškáty, aby ohromily, potřebují hodně slunce. Vysaďte je a umístěte na slunnou stranu, jinak budete mít neduživé chudinky.
  2. S muškáty počkejte, až bude v kalendáři po zmrzlých mužích.
  3. Muškáty je třeba jednou do roka přesadit!
  4. Od května do srpna je jednou měsíčně přihnojujte tekutým hnojivem. Nejlépe takovým, jehož základ tvoří cukrová řepa, a tedy neobsahuje pouze dusík, ale i fosfor důležitý pro rozvoj květů.
  5. Když v květnu vysadíte rostliny ven, pořádně je podepřete. O čtyři týdny později se vyrovnají.
  6. Vonné muškáty nepřelévejte, ať nejsou příliš mokré, hrozila by jim hniloba.
  7. Nezapomínejte, že jsou to původem Jihoameričané a nejsou odolné proti mrazům. Nechte je přezimovat v teplotách do 5 °C a na světlém místečku!

Jak mít krásně kvetoucí petúnie

  1. Šup s nimi do truhlíku! Petúnie jsou typické truhlíkové květiny, výsadba na volné záhony jim nesvědčí.
  2. Nemají rády větrná místa a jsou choulostivé na houbové choroby, takže pozor na přelívání v hodně teplých a deštivých měsících.
  3. Petúnie vyžadují plné slunce, ideální je jižní nebo západní strana.
  4. Vyhněte se hnojivům s vyšším obsahem dusíku, která oddálí kvetení.
  5. Během jejich vegetace poctivě odstraňujte odkvetlé květy. Podpoříte tím nové kvetení.


Přečtěte si také