Pokojové rostliny ochladí vzduch a udrží v bytě příjemné klima během horkého léta

Váháte nad pořízením drahé a často i hlučné klimatizace? Vyzkoušejte nejprve chytré pokojové rostliny, které vám pomůžou udržet byt v chladu a nezatíží ani vaši peněženku. Jedinou nevýhodou je péče, kterou jim budete muset věnovat.

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat sebe i své okolí, a to procesem transpirace. Pokud je okolní prostředí v letních dnech příliš horké, rostlina svými průduchy na listech, kterými jinak přijímá CO2 ze vzduchu, ovlivní vlhkost vzduchu. Rostliny se tak brání nadměrným ztrátám vody, ale zároveň zlepšují prostředí v místnosti i pro nás. Stejně fungují lesy, kdy pomocí transpirace zvyšují množství vodní páry v atmosféře. Vytvořte si i doma podobné lesní prostředí! Které pokojové rostliny vám v tom pomohou a jak je pěstovat?

Areca má ráda rozptýlené světlo

Areca je druh palmy, která má ráda umístění s dostatkem světla, ne však přímé sluneční paprsky. Potřebuje vyšší vlhkost vzduchu a dostatečnou zálivku. Areca produkuje svými listy velké množství kyslíku. Pořiďte si jich víc a vytvořte si z nich zelené zátiší, které bude v horkých letních dnech fungovat jako malý deštný prales.

Aglaonema si vystačí jen s vodou

Nenáročná pokojová rostlina s dekorativními listy a velkou odolností vůči chorobám a škůdcům. Vděčná pokojovka, vhodná i pro pěstování v hydroponii. Snese umístění na slunci i v polostínu, ale v úplném stínu dochází k vyblednutí listů. Nevadí jí ani suché prostředí panelových domů.

Ficus benjamina patří mezi oblíbené pokojovky

Nemá rád přímé sluneční paprsky, ale dostatek rozptýleného světla, to ano. Nemá rád průvan. Potřebuje mírnou zálivku, vodou pokojové teploty, a občasné rosení listů. Je vhodný i pro pěstování v hydroponii. Na příliš slunném stanovišti trpí na napadení sviluškami a třásněnkami. Významně zlepšuje okolní vzdušnou vlhkost a tím pomáhá i nám, zvládnout horké dny.

Ficus elastica zvyšuje vzdušnou vlhkost

Velká plocha listů tohoto druhu fikusu účinně doplňuje v místnosti vzdušnou vlhkost. Jinak je to na pěstování nenáročná, vděčná pokojová rostlina, která se dříve pěstovala snad ve všech bytech, ve školách i na úřadech.

Půda v květináči by neměla nikdy vyschnout, zároveň by neměla být přemokřená. Má rád umístění na světle, ale bez přímých slunečních paprsků. Nemá rád změnu místa.

Zdroj: J. Brookes, Příjemný život s květinami


Přečtěte si také