reklama

Pokojové rostliny, které ochladí vzduch a udrží v bytě příjemné klima během horkého léta

Simona Sedláčková
27. června 2020
Váháte nad pořízením drahé a často i hlučné klimatizace? Vyzkoušejte nejprve chytré pokojové rostliny, které vám pomůžou udržet byt v chladu a nezatíží ani vaši peněženku. Jedinou nevýhodou je péče, kterou jim budete muset věnovat.
reklama

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat sebe i své okolí, a to procesem transpirace. Pokud je okolní prostředí vletních dnech příliš horké, rostlina svými průduchy na listech, kterými jinak přijímá CO2 ze vzduchu, ovlivní vlhkost vzduchu. Rostliny se tak brání nadměrným ztrátám vody, ale zároveň zlepšují prostředí vmístnosti i pro nás. Stejně fungují lesy, kdy pomocí transpirace zvyšují množství vodní páry vatmosféře. Vytvořte si i doma podobné lesní prostředí! Které pokojové rostliny vám vtom pomohou a jak je pěstovat?

Areca

Areca je druh palmy, která má ráda umístění sdostatkem světla, ne však přímé sluneční paprsky. Potřebuje vyšší vlhkost vzduchu a dostatečnou zálivku. Areca produkuje svými listy velké množství kyslíku. Pořiďte si jich víc a vytvořte si znich zelené zátiší, kterébude vhorkých letních dnech fungovat jako malý deštný prales.

Aglaonema

Nenáročná pokojová rostlina sdekorativními listy a velkou odolností vůči chorobám a škůdcům. Vděčná pokojovka, vhodná i pro pěstování vhydroponii. Snese umístění na slunci i vpolostínu, ale vúplném stínu dochází kvyblednutí listů. Nevadí jí ani suché prostředí panelových domů.

Ficus benjamina

Nemá rád přímé sluneční paprsky, ale dostatek rozptýleného světla, to ano. Nemá rád průvan. Potřebuje mírnou zálivku, vodou pokojové teploty, a občasné rosení listů. Je vhodný i pro pěstování vhydroponii. Na příliš slunném stanovišti trpí na napadení sviluškami a třásněnkami. Významně zlepšuje okolní vzdušnou vlhkost a tím pomáhá i nám, zvládnout horké dny.

Ficus elastica

Velká plocha listů tohoto druhu fikusů účinně doplňuje vmístnosti vzdušnou vlhkost. Jinak je to na pěstování nenáročná, vděčná pokojová rostlina, která se dříve pěstovala snad ve všech bytech, ve školách i na úřadech.

Půda vkvětináči by neměla nikdy vyschnou, zároveň by neměla být přemokřená. Má rád umístění na světle, ale bez přímých slunečních paprsků. Nemá rád změnu místa.

Víte, které rostliny vylepší ovzduší vašeho bytu?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: nemoclétopokojová rostlinarostlinypalmykvětinypokojové rostlinyvedrovlhkostpalmaochlazení bytujak ochladitArecaAglaonemaFicus benjaminaFicus elasticafíkuspodnebísluneční světlofíkus drobnolistýareka
reklama