Fíkus vyroste do několika metrů a může být i popínavý. Tohle je přehled druhů

Fíkus srdčitý (Ficus umbellata) Zdroj: iStock

Fíkus plazivý (Ficus pumile) Zdroj: iStock

Fíkus bengálský, fíkovník banyán (Ficus benghalensis) Zdroj: iStock

Fíkus drobnolistý (Ficus benjamina) Zdroj: iStock

Fíkus lyrovitý (Ficus lyrata) Zdroj: iStock

Fíkus, gumovník (Ficus elastica) Zdroj: iStock

Fíkusy jsou pro kočky jedovaté Zdroj: iStock

Různé druhy fíkusů Zdroj: iStock
Fíkusy jsou všeobecně velmi nenáročné rostliny, které se poměrně snadno pěstují. Vlastně to nejdůležitější je, abyste je neumořili přehnanou péčí! Fíkusy potřebují jenom mírnou zálivku, rozptýlené světlo a především klid. Špatně se totiž vyrovnávají s každou změnou. Tyto rostliny nemají rády přemisťování a otáčení. Za pohodu, kterou jim dopřejete, se vám ale odvděčí! Fíkusy dokážou čistit vzduch a nejlépe si poradí s formaldehydem. Jen dejte pozor na domácí zvířata, především kočky, které rostliny tak rády ochutnávají. Fíkusy jsou pro ně jedovaté.

Různé druhy fíkusů Zdroj: iStock
Ideální teplota pro pěstování většiny fíkusů je v létě mezi 20–28 °C, v zimě jim postačí jen 15 °C. Největší pozor si dejte na trvalé přemokření substrátu, který by však na druhou stranu neměl nikdy úplně vyschnout. Fíkusy ocení i pravidelné rosení a občasné otření listů od prachu.
Fíkus, gumovník (Ficus elastica)
Jedná se o nejznámější druh fíkusu s velkými, kožovitými listy s výrazně tmavě zelenou barvou. Tento fíkus patří mezi tzv. škrtiče. Ve své domovině, v Indii a Indonésii, roste uprostřed bujné vegetace, kde se snaží růst za světlem a k tomu využívá své sousedy. Plazí se po okolních stromech, až je časem zahubí.

Fíkus, gumovník (Ficus elastica) Zdroj: iStock
Ficus elastice roste velmi rychle, někdy až 50 cm za rok, a pokud má dostatek prostoru, dorůstá do výšky až několika metrů. Rozpínavost fíkusu můžete korigovat seříznutím. Odříznuté části velmi snadno koření ve vodě.
Fíkus lyrovitý (Ficus lyrata)
Dekorativní druh fíkusu s nápadně zvlněnými listy, který se časem rozrůstá do tvaru velkého keře a potřebuje tedy kolem sebe velký prostor.

Fíkus lyrovitý (Ficus lyrata) Zdroj: iStock
Fíkus drobnolistý (Ficus benjamina)
Další velmi rozšířený druh v našich domácnostech, ale i v kancelářích, je fíkus drobnolistý, který patří mezi nejodolnější a nejméně náročné pokojovky. Časem umí narůst do obřích rozměrů.

Fíkus drobnolistý (Ficus benjamina) Zdroj: iStock
Fíkus bengálský, fíkovník banyán (Ficus benghalensis)
Je národním stromem Indie a často se vysazuje kolem chrámů. U nás ho můžete pěstovat jako klasickou pokojovou rostlinu. Tento druh tvoří ve své domovině plody, které jsou sice jedlé, ale nevalné chuti.

Fíkus bengálský, fíkovník banyán (Ficus benghalensis) Zdroj: iStock
Fíkus srdčitý (Ficus umbellata)
Druh fíkusu s velkými srdčitými listy se v českých obývacích pokojích pěstuje jen málo. Je trochu choulostivější a velmi citlivý na přehnanou zálivku i na každou změnu.

Fíkus srdčitý (Ficus umbellata) Zdroj: iStock
Fíkus plazivý (Ficus pumile)
Běžně se mu říká i fíkus palístkový nebo fíkus droboučký, ale také šplhavý fíkus. Na první pohled ani jako ostatní fíkusy nevypadá. Má velmi drobné lístečky zvlněného srdcovitého tvaru a vytváří velmi hustý koberec, pokud mu nedopřejete oporu, po které by se mohl šplhat nahoru.

Fíkus plazivý (Ficus pumile) Zdroj: iStock