Zahrada

30. června 2021 14:00

Simona Sedláčková

Rulík zlomocný je nejjedovatější středoevropská rostlina. Dokážete ho poznat?

Tušíte, která jinak velmi známá rostlina se skrývá pod lidovými názvy bláznivá třešeň, čertův blázníček, lilek pošetilý nebo vlčí jahoda? Je to rulík zlomocný, o kterém jsme všichni slyšeli jako o prudce jedovaté bylině, ale jen málokdo přesně ví, jak vypadá.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Rulík zlomocný je považován za nejjedovatější rostlinu střední Evropy, spolu sdalším krasavcem, modře kvetoucím omějem šalamounkem.

Rulík zlomocný se vyskytuje téměř vcelé Evropě

Mohutná rostlina, dorůstající do výšky asi 50–180 cm, roste roztroušeně na pasekách i okrajích lesů, od středních poloh po podhůří a pahorkatiny, po téměř celém území Evropy. Můžete ji potkat od jihozápadu, tedy od Španělska, až po Krym, vyskytuje se od teplého Středomoří až po jižní okraj Švédska na severu.

Jak poznáte jedovatý rulík zlomocný

Rulík zlomocný je statná rostlina stlustou a silně větvenou lodyhou. Má větší, kopinatě elipsovité až vejčité listy, které rostou na lodyze střídavě.

Během června až srpna vykvétá trubkovitými květy hnědofialové barvy se žlutošedým mramorováním. Po opylení se vhvězdicovitém kalichu začíná vytvářet větší plod, bobule, která je vobdobí zralosti černofialová a na první pohled bohužel podobná borůvce. Především díky této nepříjemné podobnosti je rulík zlomocný nebezpečný především pro děti, které si plody snadno spletou.

Smrtelná dávka jsou už 3 bobule

Po požití chutná bobule rulíku nejprve sladce, ale její chuť se velmi rychle promění vodporně hořkou. Silně jedovatá je však celá rostlina, tedy kořen, lodyha, listy, květy, plody, a dokonce i semena. Rulík zlomocný obsahuje nebezpečné tropanové alkaloidy a glykosidy. Je to droga, která způsobuje utlumení srdeční činnosti a zástavu dechu. Kotravě rulíkem zlomocným může dojít jak přímou konzumací rostliny, nejčastěji plodu nebo i zprostředkovaně, přes kozí mléko či maso. Smrtelná dávka jsou pro malé dítě asi 3 bobule, pro dospělého je to asi 10 bobulí.

Jak se projevuje otrava rulíkem zlomocným

Po požití rulíku můžete u postiženého pozorovat rozšířené zornice, zarudnutí vobličeji, zrychlený tep, suchou a horkou pokožku a postižený začne pociťovat velkou suchost sliznic.

Účinky rulíku zlomocného na oči

Rostlina obsahuje atropin, který způsobuje rozšířené zorničky. Toho se využívá vočním lékařství, pro rozkapání očíza účelem různých očních vyšetření.

Vhistorii tohoto účinku rulíku využívaly především ženy. Kapaly si rulíkové kapky do očí, aby oči působily větší a krásnější. Bohužel tak docházelo nejprve kpřechodnému zhoršení vidění, později však i kpoškození trvalému.

Jedovaté rostliny najdeme v přírodě, ale pěstujeme je i běžně na zahradě:

Sdílejte článek

Přečtěte si také