reklama

7 růží, které se skutečnými růžemi nemají nic společného

Simona Sedláčková
9. června 2020
Pravé růže, tedy růže z botanického hlediska, jsou mezi lidmi natolik známé a oblíbené, že propůjčily jméno i mnoha jiným rostlinám. Většinou se jedná o pojmenování lidová. Víte, jaká jména mají tyto rostliny doopravdy?
reklama

Vyznáte se vrůžích? I vrůžích, které růžemi nejsou? Máme pro vás přehled nejznámějších znich.

Černá růže neboli sazaník květnatý (Calycanthus floridus)

Jestli se některá rostlina umí dobře schovávat za jiné kolegy zrostlinné říše, pak je to sazaník. Říká se mu růže a jeho nejen květ, ale dokonce i listy a kořeny voní po jahodách.

Ve skutečnosti je to opadavý listnatý keř, původem ze Severní Ameriky, snádhernými, výrazně červenými květy. Dorůstá do výšky 1–2 m a vykvétá vprůběhu května až července. Je plně mrazuvzdorný do –29 °C. Jedná se o celkem nenáročný keř, který však má rád umístění na slunci.

Čínská růže neboli ibišek (Hibiscus rosa-senensis)

Původ ibišku čínského není úplně jasný, pravděpodobně pochází spíše zvýchodní Afriky, i když se dříve myslelo, že zČíny.

U nás dobře známý ibišek čínský je jednou znejoblíbenějších pokojových květin. Je nenáročný, vykvétá většinou od dubna do října neodolatelně krásnými květy všech barev. Vyžaduje umístění na plném světle a teplotu kolem 25 °C vlétě a okolo 5 °C vzimě. Dokáže se však dobře přizpůsobit bytovým podmínkám.

Růže severu neboli kýchavice bílá (Veratrum album)

Jedna zteorií praví, že jedem právě ztéto rostliny byl otráven Alexandr Veliký. Dříve se tvrdilo, že byl otráven arzénem.

Kýchavice bílá je léčivá bylina, která patří vČeské republice mezi ohrožené druhy. Je vysoká až 170 cm a vykvétá drobnými, bílozelenými kvítky. Její kořen je silně jedovatý a může docházet kzáměně shořcem žlutým.

Růže zJericha neboli zimolez kozí list (Lonicera caprifolium)

Oblíbený ovíjivý keř, jehož semena často rozšiřují ptáci se svým trusem, a keř tak velmi často zplaňuje a šíří se po okolí.

Zimolez kozí list je většinou opadavý, vzácně stálezelený keř, vysoký 5–7 m. Vykvétá od května do června a jeho květy příjemně a výrazně voní. Dává přednost slunečnému umístění a zásaditým půdám.

Skalní růže neboli netřesk (Sempervivum)

Věděli jste, že české pojmenování netřesku má svůj původ vpověře, že pokud je střecha porostlá netřesky, neuhodí do ní hrom?

Netřesk je oblíbený a velmi rozšířený sukulent. Je tedy tvořen růžicí krátkých, dužnatých listů. Vykvétá vlétě, ale jenom jednou za život. Po odkvětu původní rostlina odumírá, ale ještě předtím stihne vytvořit mnoho dceřiných rostlinek. U nás roste jediný zástupce netřesků, netřesk střešní.

Slezová růže neboli topolovka růžová (Alcea rosea, syn. Althaea rosea)

Patří mezi naše nejvyšší byliny, dorůstá až do výšky okolo 2 m. Proto potřebuje ke svému zdárnému růstů závětří a často i oporu.

Topolovka je dvouletá nebo krátce vytrvalá rostlina, která kvete od července do září, nápadnými růžovými květy. Pěstuje se jako okrasná rostlina, ale je to také rostlina léčivá. Má protizánětlivé účinky. Má ráda slunečné umístění a dobře propustnou půdu.

Vánoční růže neboli čemeřice černá (Helleborus niger)

Ve středověku se věřilo, že tato rostlina ochrání stavení a dobytek před čarodějnicemi. Zároveň se však využívala i včerné magii.

Čemeřice černá patří kprudce jedovatým rostlinám. Je to trvalka vysoká asi 15–30 cm, která vykvétá bílými až narůžovělými květy velmi brzy zjara, někdy dokonce už vlednu. Běžně se pěstuje vzahradách, má ráda vlhčí, humózní půdu, bohatou na vápník a umístění vpolostínu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama