reklama

Sasanka, dymnivka, orsej a popenec: Jarní květiny, které najdete v lužních lesích

Simona Sedláčková
19. dubna 2020
V dnešní době utíkají za čerstvým vzduchem bez virů do přírody i ti, kteří jinak dávají přednost ruchu měst. Pokud patříte mezi podobné výletníky začátečníky, možná budete překvapeni, jakou krásu les nabízí. Podívejte se s námi do lužních lesů, které jsou na jaře samý květ.
reklama

Lužní lesy se nacházejí vokolí velkých řek, kde dochází kobčasným záplavám a hladina spodní vody zde pravidelně kolísá. To ovlivňuje i zastoupení jednotlivých dřevin a květin v porostu.

Lužní les, zvaný také luh, byl vdřívějších dobách poměrně běžným biotopem, ale kvůli regulovaným řekám rychle mizí. VČechách se největší lužní lesy nacházejí na soutoku řek Moravy a Dyje a pak na březích Labe u soutoku sCidlinou.

Pro lužní lesy jsou typická patra, kdy dřeviny menšího vzrůstu bojují o místo na slunci se svými vzrostlejšími kolegy. Nejblíže u řeky se nacházejí vrbiny a olšiny, o kousek dále pak měkký luh.

Vmístech, kde jsou lesní záplavy pouze dočasné a občasné, vzniká tzv. tvrdý luh. Jak název napovídá, setkáme se v tomto lese se stromy, které mají poměrně tvrdé dřevo. Lesu často vévodí obrovské duby. Dále zde najdeme jilmy, jasany, habry a javory. V bohatém keřovém patře můžeme objevit bez, svídu, hloh, trnku, kalinu nebo ptačí zob. Na jaře, ještě před olistěním dřevin, celý les rozkvétá obrovským množstvím bylin. Celé rozsáhlé plochy pokrývá především sasanka hajní i pryskyřníkovitá či dymnivka. Najdeme tu i plicník lékařský, popenec, česnek medvědí, orsej i pryskyřník prudký či později na jaře pomněnku lesní.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Sasanka hajní je vytrvalá, až 20 cm vysoká rostlina a s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá jeden trojčetný list. Květní lodyha se třemi řapíkatými listy je zakončena jedním bílým květem svýraznými žlutými tyčinkami. Vykvétá od března do května. Sasanky obsahují prudce jedovatý alkaloid anemonin, který může začerstva způsobovat puchýře a je nebezpečný i pro pasoucí se dobytek. Rostlina se vyskytuje skoro vcelé Evropě, ve východní Asii i vSeverní Americe.

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)

Tato žlutě kvetoucí sasanka se vyskytuje na menším území než sasanka hajní, ale vnašich krajích je také velmi rozšířená. Pokrývá lužní lesy, listnaté háje a vlhčí louky. Je vlhkomilnější než sasanka hajní, ale jedovaté účinky má podobné.

Dymnivka dutá (Corydalis cava)

Vytrvalá, až 35 cm vysoká bylina. Hluboko vzemi má ukrytou dutou jako ořech velkou hlízu, ze které vyrůstá masitá vzpřímená lodyha, nesoucí dva listy a výrazný bílý nebo fialovorůžový květní hrozen. Roste obyčejně ve velkém množství, většinou bílé i fialové květy pohromadě, ve světlejších a vlhčích lesích a vzácně i na lukách. Je rozšířena po celé střední a jižní Evropě. Hlízy se dříve používaly vlékařství.

Orsej jarní (Ficaria verna)

Na slunných místech začíná orsej často vykvétat již od března, plně rozkvétá vdubnu. Vývoj celé rostliny je velmi rychlý, koncem května již nadzemní část rostliny odumírá a vzemi zůstávají jen hlízky, znichž se rostlina na jaře příštího roku zase obnoví. Orsej se rozmnožuje většinou jen vegetativně, ne semeny, ta se vyvíjejí jen zřídka. Lodyha rostliny je poléhavá a zní vyrůstají srdčité lesklé listy a půvabné žluté květy. Orsej roste velmi hojně vkřovinách a vlhčích lesích, vcelé Evropě a Přední Asii. Její rozšíření zasahuje poměrně daleko na sever. Vmládí není tato rostlina jedovatá, ale později chutná velmi ostře a jedovatou se stává.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

Je to drobná rostlinka, která má ráda vlhkou půdu, roste vkřovinách i vlesích, na lukách i podél cest. Její plazivé lodyhy najdeme snad úplně všude, vyskytuje se vcelé Evropě a severní Asii. Vykvétá od dubna do července jemně fialovými květy podobnými hluchavce – patří také do stejné čeledi. Rostlinka příjemně voní, proto ji někde přidávají do jarních polévek, do sekané či do nádivek jako koření. Občas se popenec používá i vlidovém léčitelství. Má pozitivní vliv na žaludeční problémy, rozpouští hleny a působí proti kašli. Výrazně podporuje chuť kjídlu.

Příště se vydejte na výlet třeba za květinami, které najdete na březích potoků

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama