návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Plicník posiluje plíce, pomáhá při kašli a hojí rány. Jak užívat jarní bylinu?

Lenka Valjentová , Vydáno: 11.03.2021
Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin
Autor: iStock Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin
Jednou z prvních léčivých rostlin, kterou můžeme na jaře sbírat ve volné přírodě, je plicník lékařský, jehož krásné květy jsou nejprve růžové a po opylení se změní na modré či fialové. Už jeho název naznačuje, že pomáhá při chorobách plic, především při kašli, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, ale taky podporuje správné trávení a umí hojit rány, i ty zanícené. Poradíme vám, jak plicník poznáte a kde roste i jak ho správně usušit. V lidové medicíně se nejvíc užívá jako čaj proti kašli, čerstvé květy jsou jedlé a brzy zjara jsou skvělé do salátů.

reklama

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je půvabná drobnější rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 25 cm. Krásné pětičetné květy se objevují zhruba od března do konce dubna a jsou nejprve růžové, po opylení se změní na modré či fialové ve všech odstínech. Zajímavé jsou i vejčité listy, které mají zpravidla světle skvrnité listy.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis): krásné pětičetné květy se objevují od března do dubna a jsou nejprve růžové, po opylení se změní na modré či fialové
Autor: iStock Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis): krásné pětičetné květy se objevují od března do dubna a jsou nejprve růžové, po opylení se změní na modré či fialové

Kde plicník roste

Plicník u nás běžně roste v lesích listnatých lesích, smíšených a lužních, na okrajích lesů a v křovinách s vlhčí a hlubokou půdou, kde často tvoří bohatý porost. Daří se mu od nížin po podhůří.

Plicník pomáhá při chorobách plic: při sušení květy opatrně převracíme, aby bylo sušení rychlejší a plicník si zachoval původní zbarvení
Autor: iStock Plicník pomáhá při chorobách plic: při sušení květy opatrně převracíme, aby bylo sušení rychlejší a plicník si zachoval původní zbarvení

Sběr s sušení plicníku lékařského

  • Sbírá se kvetoucí nať od března do dubna nebo později, zhruba dva týdny po odkvětu jen listy, když jsou dostatečně velké. Plicník je brzy zjara nejúčinnější.
  • Plicník, květy i listy, sušíme rychle hned po sběru rozprostřený na sítu nebo papíře na stinném a hlavně vzdušném místě. Při sušení umělým teplem by teplota neměla překročit 40 °C.
  • Při sušení bylinu opatrně převracíme, aby bylo sušení rychlejší a plicník si zachoval původní zbarvení. Při pomalém sušení bylina zčerná.
  • Správně usušená bylina je bez pachu a má hořce slizovitou chuť.
  • Usušený plicník – květy a listy odděleně – skladujeme v dobře uzavřené nádobě, nejlépe na suchém a temném místě s teplotou do 25 °C.
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis): zajímavé jsou nejen květy, ale i vejčité listy, které mají zpravidla světle skvrnité listy.
Autor: iStock Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis): zajímavé jsou nejen květy, ale i vejčité listy, které mají zpravidla světle skvrnité listy.

Proč a jak plicník pomáhá léčit

Kvetoucí nať a listy plicníku lékařského obsahují mj. vitamin C, kyselinu křemičitou, třísloviny, slizy, saponiny, třísloviny, flavonoidy (antioxidační quercetin a alantoin), pyrolizidinové  alkaloidy, organické kyseliny (stearová, myristová) a další účinné látky.

Plicník lékařský má přirozeně antibiotické, protizánětlivé, dezinfekční a svíravé účinky, především pomáhá při onemocněních plic, usnadňuje odkašlávání, podporuje správné trávení, zvyšuje krevní srážlivost, působí mírně močopudně a svíravě.

Žlutá prvosenka jarní, lidově petrklíč či primulka pomáhá léčit kašel i stres

Petrklíčové bonbony proti kašli připravíte doma. Prvosenka jarní pomáhá i se stresem

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Plicník posiluje plíce

V tradiční lidové medicíně se léčivých schopností plicníku lékařského využívá k léčbě problémů plic – název byliny údajně vznikl podle toho, že listy připomínají nemocné plíce – a dýchacích orgánů, jako jsou hlavně kašel (i černý), astma, zánět průdušek nebo tuberkulóza, dokonce se prý kdysi používal k léčbě dýmějového moru.

Je vhodný pro kuřáky, pomáhá i při zánětech dutiny ústní. Plicník pomáhá při nadýmání, plynatosti a průjmu, někomu při kocovině. Zevně pomáhá při hojení krvácejících i zanícených ran, pozitivně působí na řadu kožních onemocnění včetně popálenin, vředů, hemoroidů a ekzémů.

Plicník pomáhá při chorobách plic: čaj z plicníku pomáhá především při kašli, zahlenění, dýchacích nebo trávicích potížích
Autor: iStock Plicník pomáhá při chorobách plic: čaj z plicníku pomáhá především při kašli, zahlenění, dýchacích nebo trávicích potížích

Čaj z plicníku proti kašli

Ingredience

  • 1 lžička sušeného plicníku lékařského
  • 150 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Užití

Nálev je dost hořký, můžeme ho osladit medem. Čaj pijeme pomalu po doušcích třikrát denně. Pomáhá především při kašli, zahlenění, dýchacích nebo trávicích potížích. Neměl by se užívat déle než tři týdny, není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a lidi s vysokou sedimentací.

Plicník pomáhá při chorobách plic: usušený plicník – květy a listy odděleně – skladujeme v dobře uzavřené nádobě
Autor: iStock Plicník pomáhá při chorobách plic: usušený plicník – květy a listy odděleně – skladujeme v dobře uzavřené nádobě

Čajová směs pro zdravé plíce

Ingredience

Příprava

Byliny smícháme, dvě rovné lžíce odebereme a zalijeme horkou vodou, přikryté necháme asi 12 minut vyluhovat. Čaj scedíme.

Užití

Toto množství vypijeme během dne, nejlépe třikrát denně po třetině množství. Čaj pijeme nejdéle dva týdny.

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Inhalace na uvolnění dýchacích cest při kašli a rýmě

Ingredience

  • 2–3 lžíce sušeného plicníku lékařského
  • 1 lžička máty peprné
  • 500 až 700 ml vroucí vody

Příprava

Byliny zalijeme vroucí vodou, zakryjeme pokličkou a necháme asi 10 minut vyluhovat.

Užití

Pokličku sejmeme, nakloníme se opatrně nad nádoou, hlavu překryjeme velkým ručníkem, ať neuniká teplo, a páru vdechujeme nosem.

Květy plicníku jsou s dalšími jarními jedlými květy (podběl, fialka, sedmikráska, petrklíč) jsou hezkou ozdobou salátů
Autor: iStock Květy plicníku jsou s dalšími jarními jedlými květy (podběl, fialka, sedmikráska, petrklíč) jsou hezkou ozdobou salátů

Plicník v kuchyni

Plicník můžeme na jaře použít jako jedlou bylinku. Čerstvá kvetoucí nať se dá v malém množství použít do salátů, dá se dobře kombinovat s hlávkovými a listovými saláty (kozlíček polníček, rukola, šťovík), okurkami, rajčaty nebo ředkvičkami. Květy jsou i s dalšími jarními jedlými květy (podběl, fialka, sedmikráska, petrklíč) hezkou ozdobou salátů a dalších jídel.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Proč a jak pěstovat jablečník, léčivou bylinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

Jak pěstovat jablečník, léčivou rostlinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Máta - zázrak pro vaše zdraví a krásu

Máta peprná – zázrak pro vaše zdraví a krásu

LEDOVÝ SALÁT: Jak pěstovat šťavnaté listy a pochutnávat si na nich od jara do zimy

LEDOVÝ SALÁT: Jak ho pěstovat a pochutnávat si na šťavnatých listech od jara do zimy

Šťovík slaví comeback! Jak pěstovat a jíst překvapivě dobrou a zdravou zeleninu

Šťovík slaví comeback! Jak pěstovat a jíst překvapivě dobrou a zdravou zeleninu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Rukola = roketa Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

Rukola je roketa aneb Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

reklama

Článek je zařazen v: plicník , Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) , plicník bylina , plicník léčivka , plicník salát , plicník sušení , plicník čaj , plicník plíce , plicník kašel , plicník rány

reklama

Přečtěte si také