Pěstujte sukulent, který vypadá jako zelená růže: Sempervivum dodrantale

Mezi pěstiteli sukulentů velmi oblíbená rostlina, která však zaujme svým tvarem úplně každého. Na první pohled vypadá jako zelený květ růže, ale její skutečné květy jsou jako malá zářivá sluníčka.

Dužnaté listy, typické pro sukulenty, a tedy i netřesky (Sempervivum), mezi které tato rostlina patří, stočené do tvaru nádherné růže, vás zaujmou na první pohled.

Sempervivum dodrantale

Sempervivum gracile

Greena dodrentalis

Greenovia gracilis nebo Greenovia dodrentalis

Aeonium dodrantale

Ano, pod šesti různými jmény najdete tento sukulent na trhu, ale vždy se jedná o jednu a tu samou rostlinu. Její domovinou jsou Kanárské ostrovy, kde se poměrně hojně vyskytuje. Jedná se ovšem o endemit pouze severní části ostrova Tenerife, pohoří Anaga a Teno. Sempervivum dodrantale roste na skalách vnadmořské výšce 150–1 200 m n. m.

Ačkoliv celá rostlina vypadá na první pohled jako květ růže, její skutečné květy se objevují během března až dubna. Květy jsou mnohačetné, zářivě žluté, na olistěné lodyze. Sempervivum dodrantale je dvouletka, po odkvětu mateřská růžice odumírá, ale ještě předtím stihne vytvořit nové, drobné dceřiné rostlinky. Můžete ji však množit i listovými řízky.

Jak pěstovat Sempervivum dodrantale

Sempervivum dodrantale pěstujte vdobře propustném substrátu, určeném pro kaktusy a sukulentní rostliny. Zálivku vyžaduje mírnou a opatrnou, vždy až po proschnutí substrátu.

Sukulenty jsou velmi oblíbené pro své snadné pěstování i mezi pěstiteli začátečníky a tvůrci nejrůznějších zahradních i domácích dekorací


Přečtěte si také