Velikonoce

Aktualizováno 15. dubna 2025 15:23

Markéta Kašková

Zvyky a tradice na Zelený čtvrtek. Víte, proč se mu tak říká a co byste měli jíst?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů. Zeleným čtvrtkem začíná nejdůležitější část liturgického roku, která vyvrcholí během Bílé soboty. K Zelenému čtvrtku se také vážou mnohé tradice, zvyky a pověry. Třeba že by měl každý sníst něco zeleného nebo zasít hrách. Zelený čtvrtek v roce 2025 vychází na 17. dubna.

Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitější svátky v roce. Zeleným čtvrtkem začíná vrchol Velikonoc. Je prvním dnem tzv. velikonočního tridua, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení.

NENECHTE SI UJÍT: Pašijový nebo taky Svatý týden: Tradice a zvyky od Květné neděle po Boží hod velikonoční

Význam Zeleného čtvrtka

Velikonoční triduum začíná večerní mší na Zelený čtvrtek a vrcholí nedělním zmrtvýchvstáním Páně.  Tyto dny připomínají poslední chvíle Ježíšova života na zemi, jeho zajetí, ukřižování a zmrtvýchvstání. Zelený čtvrtek symbolizuje poslední večeři Ježíše Krista s apoštoly.

Odlet zvonů do Říma

Na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu (Gloria in excelsis Deo) utichnou všechny zvony. Na několik dní se odmlčí a rozezní se až večer na Bílou sobotu. Říká se, že odletěly do Říma, aby jim papež mohl požehnat za službu.

Zvuk zvonů býval nahrazen dřevěnými klepačkami, řehtačkami a dalšími hlučnými nástroji. S těmi obcházeli chlapci vesnici a svolávali tak její obyvatele k bohoslužbě. Za to dostávaly drobné odměny. Také se věřilo, že rámus řehtaček vyžene nečisté síly z obydlí.

Někde se obcházení domů s řehtačkami proměnilo na honění maskovaného chlapce – Jidáše. Ten rychle vyběhl z kostela na hřbitov, na náměstí a do polí. Při jeho dopadení mu chlapci hrkali a klepali kolem hlavy a pokřikovali popěvky o zrádném Jidášovi.

Omývání nohou

Od středověku se na připomínku Poslední večeře, kdy Kristus umyl nohy svým učedníkům, prováděl stejný obřad. Původně ho směl konat jen papež a biskupové (u nás je doložen již za vlády posledních Přemyslovců), přičemž se omývaly nohy dvanácti starcům, často žebrákům, nemocným či chromým. Později tento rituál mohli vykonávat i faráři. Po celá staletí myli kněží výhradně nohy mužské, dnes se myjí nohy i ženám.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Na Velký pátek se jedlo ušelo. Víte, co to je? Máme pro vás recept

Proč se říká Zelený čtvrtek

Lidový název Zelený čtvrtek pochází nejspíše z německého Greindonnerstag, tedy lkavý čtvrtek. Tento den byl totiž čtvrtkem odpuštění, kdy byli kající se hříšníci přijímáni zpět do společenství věřících. Jenomže lidé jsou líní pořádně vyslovovat a byli vždy, a tak se z přídavného jména grein, stalo časem grün a z čtvrtka lkavého se stal čtvrtek zelený.

Co jíst na Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek by měl každý sníst něco zeleného, a tak se nejčastěji vařily polévky, do kterých se dávaly jarní bylinky, tedy kopřivy, hluchavky, bršlice kozí noha, pěťour, žabinec, popenec, kerblík, česnek medvědí, sedmikrásky a další, které už stačily vykouknout ze země. Nebo hospodyně použily byliny, které pěstovaly doma na okně.

Zvykem bylo také jíst pro zdraví špenát, hrách nebo zelí. Častým obědem byla také sladká kaše s medem.

Ráno nesměly chybět jidášky, pečené večer na Škaredou středu. Kdo jidáše potřeného medem snědl, byl prý celý rok chráněný před hadím uštknutím a proti bodnutí létavého hmyzu. Před nebezpečím chránil jenom ten jidáš, který byl doma pečený.

Jeden jidáš se na Zelený čtvrtek také hodil do studny, aby zajistil čerstvou vodu, nebo ho dostal dobytek, aby byl celý rok zdravý.

NENECHTE SI UJÍT: Podle legendy jidáše zaručují pevné zdraví a chrání před zradou

Kdy bude Zelený čtvrtek v dalších letech

rok den
2026 2. dubna
2027 25. března
2028 13. dubna
2029 29. března
2030 18. dubna

Zelený čtvrtek v roce 2026 bude o 15 dní dříve než letos.

Zvyky a tradice: Co dělat na Zelený čtvrtek

Dříve lidé na Zelený čtvrtek vstávali hodně časně, ještě před rozedněním, pomodlili se a omyli se ranní rosou (někdy i sněhem), čímž se ochránili před onemocněním šíje a dalšími nemocemi. Někde se tato tradice dodržovala až na Velký pátek.

Paní domu si musely přivstat, aby zametly dům ještě před východem slunce. Nečistoty z podlahy se vysypávaly nikoliv do koše, ale na nejbližší křižovatce. To mělo zaručit, že se v domě nebudou držet blechy. Jinde se zvonilo paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši.

Podle pověry se o Zeleném čtvrtku neměl nikdo s nikým hádat a ani si nic půjčovat. Jen tak se mu celý rok vyhýbaly všechny hádky a našly si k němu cestu peníze.

Na Zelený čtvrtek hospodáři seli hrách a len (samozřejmě podle počasí), protože se věřilo, že to, co se tento den zaselo, dobře prospívalo.

Někde házeli lidé do studny chleba s medem, aby se v ní držela po celý rok voda.

Když zazní zvony před odletem do Říma naposledy, zacinkejte penězi, aby se vás držely celý rok. Dříve se také během posledního zvonění kostelních zvonů třáslo ovocnými stromy a keři, aby vydatně plodily.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé

K Zelenému čtvrtku se také váže několik lidových pranostik. Podle první můžeme odhadnout, jaké bude léto. Praví totiž: „Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.“ Tak uvidíme.

Další rčení pak hovoří o tom, že Zelený čtvrtek je vhodný den pro výsadbu hrachu i obilí. Pak až do Bílé soboty se nesmí orat či jinak s půdou zacházet, protože v ten čas v zemi odpočívá Kristus Pán, a kdo by půdou hýbal, tomu se na poli neurodí.

Zdroj: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková)


Přečtěte si také