návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat kaki? Jde to ze semen, ale pro sklizeň se hodí sazenice

matoušhartman , Vydáno: 19.05.2021
kaki 2
Autor: iStock kaki 2
Čím dál tím oblíbenější jasně oranžové ovoce můžeme pěstovat i v teplejších oblastech České republiky. Na výběr máte z mnoha odrůd. Pokud chcete na podzim sklízet plody, pěstujte kaki ze sazenic. Pokud si z kaki chcete udělat pokojovku, postačí vám semena.

reklama

Kaki (Diospyros kaki), známé také jako tomel nebo churma, je dřevina původem z Číny, která se rozšířila i do Evropy. Pěstuje se na Balkáně, na Ukrajině nebo třeba v Itálii. Ovocný strom z čeledi ebenovitých je odolný a vydrží i mrazy kolem –20 °C. Přesto pokud chceme sklízet ovoce, je nutné pěstovat kaki na slunném místě a ideálně v teplejších nížinách, takže jižní Morava je pro pěstování kaki na našem území ideální. 

Pěstování kaki ze semen

Pokud si chceme z kaki udělat pokojovou rostlinu (jako se to dělá například s avokádem), můžeme stromek pěstovat jen z pecky. Po vysetí začne klíčit během měsíce a roste velice pomalu. Potřebuje dostatek světla. Na to, abychom mohli stromky přesadit do zahrady, si pěkně počkáme, a to až několik let. Ze semen tedy pěstujeme kaki jen tehdy, když ho chceme jako netradiční okrasnou rostlinu.

Vysaďte stromy a keře, které plodí netradiční ovoce

10 netradičních ovocných stromů a keřů: Ochutnejte moruše, mišpule i dřínky

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Pěstování kaki ze sazenic

Pokud chceme vlastní sladké kaki plody, je potřeba si koupit v zahradnictví nějakou z dostupných odrůd kaki (většinou se prodávají pod názvem tomel). Můžete si vybrat odrůdy z Itálie nebo třeba z Ruska, je také potřeba se připravit na to, že některé odrůdy plodí více, některé méně.

Kaki se sklízí na podzim
Autor: iStock Kaki se sklízí na podzim

Stromky jsou většinou dvouleté a dosahují několika desítek centimetrů. Můžete je vysadit rovnou do zahrady na slunné stanoviště nebo je můžete pěstovat v kontejnerech jako přenosnou rostlinu.

Další rady, jak pěstovat ovocné stromy:

Jeřáb moravský sladkoplodý

Vysaďte si na zahradu jeřáb moravský sladkoplodý a sklízejte zdravé plody, plné vitaminu C

Ořechovec pekanový

Pekanové ořechy sklidíte i v Česku. Jak pěstovat ořechovec pekanový?

reklama

Článek je zařazen v: kaki , tomel , churma , ovocný strom

reklama

Přečtěte si také