Obohaťte zahradu o netradiční druhy zeleniny. Pěstujte fenykl, mangold, černý kořen nebo okru

Letošní letní sezona asi opět nebude přát velkým výletům a dovoleným, proto bychom se měli vydat za dobrodružstvím třeba na vlastní zahradu. Dejte se do pěstování pozapomenutých nebo naopak úplně nových druhů zeleniny a možná mezi nimi objevíte pravý poklad pro své kulinářské umění.

Ibiškovec jedlý, okra (Abelmoschus esculentus)

Okra, tedy její menší špičaté lusky, bývá součástí mnoha blízkovýchodních pokrmů. Okra je jednoletá bylina svelkými žlutými květy, která pochází zIndie. Dorůstá až do výšky 2 m a plodí lusky, které se konzumují nezralé, a to syrové nebo tepelně upravené.

Vysévá se v březnu do skleníku a teprve vpolovině května se vysazuje na záhony. Ke sklizni budou lusky připraveny už vprůběhu června nebo července.

Arménská okurka (Cucumis melo var. Flexuosus)

Arménská okurka je odrůda cukrového melounu. Plody dokážou dorůst až do délky 30 cm a vzhledem připomínají spíše salátové okurky než melouny. A podobně to mají i schutí. Mladé plody chutnají trochu jako okurky a zralé pak spíše jako melouny. Plody mají tenkou slupku, která se ani nemusí před konzumací loupat. Arménská okurka se konzumuje včerstvém stavu nebo nakládaná.

Arménská okurka se vysévá na konci března do skleníku nebo ji můžete předpěstovat doma na parapetu. Na záhony se vysazuje vpolovině května a má ráda slunné stanoviště. Plody se pak sklízejí po celé léto, od konce června do srpna.

Mangold (Beta vulgaris var. Cicla)

Mangold je blízký příbuzný řepy a špenátu. Můžete pěstovat mangold řapíkatý, chutí podobný chřestu nebo mangold listový, který můžete využít podobně jako špenát nebo třeba na chutné pesto. Listy jsou plné vitaminů a minerálních látek a obsahují velké množství kyseliny listové.

Mangold se vysévá přímo na záhony, nejlépe vdubnu nebo pak až zase vdruhé polovině léta, pro sklizeň vdalším roce. Rostliny zjarního výsevu budou tvořit květenství, která se však musí odstraňovat, jinak rostliny přestanou vyvíjet nové listy.

Ačokča, korila, paprikookurka (Cyclanthera pedata)

Liánupůvodem ze Střední a Jižní Ameriky můžete súspěchem pěstovat i vnašich podmínkách. Je to jednoletá rostlina, která dorůstá až do pětimetrové výšky a výborně se jí daří ve volné půdě i na balkoně ve velkém samozavlažovacím truhlíku.

Ačokča potřebuje vlhčí půdu a hodně slunce a tepla. Semena potřebují předpěstovat, vysévají se vbřeznu a vpolovině května se rostliny vysazují ven. Plody pak můžete sbírat celé léto a využijete je na nakládání do sladkokyselého nálevu nebo je můžete připravovat podobně jako papriky, třeba plněné.

Černý kořen, hadí mord (Scorzonera hispanica)

Pozapomenutý druh zeleniny, který se dříve běžně pěstoval na venkovských zahradách. Je to škoda, protože tato kořenová zelenina obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek, je velmi lehce stravitelná a doporučuje se při redukčních dietách.

Vysévá se vbřeznu, přímo na záhon a ke sklizni bude černý kořen připravenbrzy na podzim, vzáří. Pokud černý kořen necháte vykvést, připravíte pravou hostinu i pro užitečný hmyz, jeho žluté květy včely přímo milují.

Fenykl řapíkatý (Foeniculum vulgare)

Fenykl je ve skutečnosti dvouletka, která se však sklízí už první rok po výsevu. Vysévá se přímo na záhon, ale o trochu později, vkvětnu, a ke sklizni bude fenykl připraven asi vříjnu. Tato trochu pozapomenutá zelenina potřebuje ke zdárnému růstu sušší a výhřevnou půdu.

Pokud necháte fenykl na záhoně do druhého roku, vykvete, a pak budete sklízet semena, která se tradičně využívají na fenyklový čaj, známý svými vynikajícími účinky na zažívání. Jinak můžete fenykl konzumovat jako zapečený nebo i grilovaný.


Přečtěte si také