návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

PETRŽEL KADEŘAVÁ: Jak pěstovat bylinu nejen na zdobení chlebíčků a udělat pesto

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 19.10.2021
KADEŘAVÁ PETRŽEL: Jak pěstovat dekorativní bylinu nejen na zdobení chlebíčků
Autor: istock.com KADEŘAVÁ PETRŽEL: Jak pěstovat dekorativní bylinu nejen na zdobení chlebíčků
Kadeřavá petrželka neboli kudrnka patří k základním zeleným bylinám a rozhodně by neměla chybět na žádné zahradě, balkoně či doma na okenním parapetu. Dekorativní zkadeřená nať je víceméně středoevropskou specialitou a používá se především do studené kuchyně a k dochucování teplých jídel před podáváním. Ovšem kudrnka toho umí daleko víc než jen ozdobit chlebíčky. Je úžasným zdrojem vitamínů, minerálů a dalších látek, která nám pomáhají léčit mnohé neduhy. Petrželová nať například podporuje chuť k jídlu, posiluje imunitu, má blahodárný vliv na krevní oběh, ledviny či prostatu, a tak ji můžeme využít i jako léčivou bylinu. Co třeba zkusit detoxikační kúru na posílení imunity? Poradíme, jak naťovou kadeřavou petržel pěstovat, jaké odrůdy vybrat a co s ní dělat v kuchyni.

reklama

Petržel zahradní naťová kadeřavá (Petroseliun crispum (Mill.) Nym. Ex A.W.Hill convar vulgare (Nois) Danert ) je bohatá na minerální látky: ve 100 g je jich asi 1630 mg, z toho polovina draslíku, dále vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor aj. Významný je i obsah vitaminů E, K a hlavně vitaminu C (ve 100 g až 170 mg vitaminu C) a vitaminů skupiny B, z nichž je značný obsah vitaminu B12 ovlivňujícího spolu se železem krvetvorbu. Také obsahuje flavonoidy a silice.

Petržel zahradní naťová kadeřavá (Petroseliun crispum (Mill.) Nym. Ex A.W.Hill convar vulgare (Nois) Danert )
Autor: Jan Prášil Petržel zahradní naťová kadeřavá (Petroseliun crispum (Mill.) Nym. Ex A.W.Hill convar vulgare (Nois) Danert )

Petrželka pro zdraví

Petrželová nať má dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek, je skvělým antioxidantem. Petrželka je mimořádné diuretikum, vhodné pro lidi nemocné s ledvinami, vysokým krevním tlakem, při zánětech prostaty, při artritidě, revmatismu, celulitidě. Příznivě působí na játra a žlučník Má blahodárný vliv na krevní oběh, doporučuje se lidem s nemocným srdcem. Podporuje chuť k jídlu, osvěžuje dech, uvolňuje plyny, a dokonce se dá použít při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Kudrnka funguje jako afrodiziakum pro ženy, pomáhá zlepšovat stav pokožky, nehtů a kvalitu vlasů.

Množství ovšem nepřeháníme: 2 lžíce čerstvě nakrájené kadeřavé petrželky jeden den úplně stačí.

5 bylin, které vládnou české kuchyni: majoránka, bazalka, pažitka, petrželka a libeček

Byliny, které vládnou české kuchyni: majoránka, bazalka, pažitka, petrželka a libeček

PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

PETRŽEL HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

Petrželkový detox

Do mixéru dáme 1 stonek kadeřavé petrželky, zalijeme čerstvě vymačkanou šťávu z poloviny citronu, 250 ml vody a rozmixujeme. Jako detoxikační kúru pijeme jeden týden petrželový drink ráno nalačno, pak si dva týdny dáme pauzu a pak si dáme ještě jeden petrželkový týden. Nápoj nás přirozeně pročistí a nakopne.

Kadeřavá petrželka má detoxikační a antioxidační účinky
Autor: istock.com Kadeřavá petrželka má detoxikační a antioxidační účinky

9 pravidel pěstování kadeřavé petržele

 1. Petržel zahradní naťová kadeřavá je dvouletá rostlina, nejčastěji se pěstuje jako jednoletá bylina. První rok vytvoří kořen a bohatou dekorativní nať ke sklizni, druhý rok vyžene stvol s květy a semínky a má méně lístků, navíc menších než v prvním roce.
 2. Abychom měli stálý přísun čerstvé natě, vyséváme petržel kadeřavou dvakrát ročně: na jaře pro letní a podzimní sklizeň a na podzim, abychom měli čerstvou nať během zimy a na jaře. Podobně jako pažitka se dá na podzim rychlit. Úspěšně ji můžeme také pěstovat za oknem nebo na balkoně v nádobách.
 3. Petrželka nejlépe prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu.
 4. Daří se jí nejlépe na světlém nebo i částečně zastíněném místě; nemá příliš ráda přímé slunce.
 5. Semínka kadeřavé petrželky vyséváme přímo na záhon do řádků vzdálených zhruba 30 cm a přibližně 1,5 cm hluboko. Semena klíčí poměrně dlouho, většinou více než měsíc. Proces klíčení můžeme urychlit, když semínka před výsevem namočíme na na pár hodin do vlažné vody.
 6. Semínka kadeřavé petrželky vyséváme na záhon na jaře v březnu a dubnu a na podzim před příchodem mrazů v říjnu až listopadu, někdy i v prosinci, aby nevyklíčila – tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, kdy bychom ještě nestačili připravit záhon pro jarní výsev. Vegetační doba – čas od výsevu do sklizně – jarních a letních výsevů je 75–90 dní, podzimních 140–180 dní.
 7. Během klíčení záhon zavlažujeme, aby půda nevyschla a neudělal se na povrchu škraloup. Osivo je totiž citlivé na plynulé zásobování vláhou v průběhu klíčení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu velmi špatně vzchází. Současně s petrželkou se vyplatí vysít několik semínek ředkviček nebo salátu, které vyklíčí za 7 až 10 dnů, a tak poznáme řádek ještě před vyklíčením petrželky a můžeme záhon bezpečně okopávat a odplevelovat.
 8. Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v  případě, že je moc sucho. Takže musíme zalévat přiměřeně a s citem.
 9. Než se petrželka na záhonu pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Dospělá petrželka po řezu rychle obrůstá. Stonky, které začnou vybíhat do květu hned odstřihneme.
Kadeřavá petrželka sice vyžaduje pravidelnou zálivku, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy
Autor: istock.com Kadeřavá petrželka sice vyžaduje pravidelnou zálivku, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy

Podzimní rychlení petržele kadeřavé

K rychlení v nádobách používáme vzrostlé rostliny, které vyryjeme ze záhonu. Dařit se jim bude na jižním nebo jihovýchodním okenním parapetu. Zhruba od začátku října rostliny vybrané k rychlení opatrně vyjmeme z půdy se zemním balem, přesadíme do vhodné nádoby, doplníme zeminou a umístíme ve studeném pařeništi nebo chladné místnosti. Rostlinám dopřejeme minimálně měsíc klidu a teprve pak je dáme do bytu. Nať můžeme sklízet za zhruba 6 týdnů od začátku rychlení. Pro rychlení lze vysévat semínka v srpnu přímo do květináče. Pravidelně zaléváme, ale pozor na dlouhodobé přemokření.

Kadeřavá petrželka: k rychlení v nádobách používáme vzrostlé rostliny ze záhonu nebo pro rychlení lze vysévat v srpnu semínka přímo do květináčů
Autor: Jan Prášil Kadeřavá petrželka: k rychlení v nádobách používáme vzrostlé rostliny ze záhonu nebo pro rychlení lze vysévat v srpnu semínka přímo do květináčů

Doporučené odrůdy kadeřavé petrželky

Marunka

Odrůda naťové kadeřavé petržele typu Moskrause. Rostliny jsou nízké, hustě olistěné s polovzpřímenou, středně zelenou, silně zkadeřenou natí. Má rychlý růst natě a sklizeň je možno několikrát opakovat. Listy jsou odolné proti napadení houbovými chorobami. Marunka je vhodná pro přímou spotřebu i sušení. Celoročně je ideální na pěstování v květináči či truhlíku.

Kadeřavá petržel: odrůda Marunka
Autor: archiv Semo Kadeřavá petržel: odrůda Marunka

Kudrnka

Odrůdou naťové kadeřavé petržele typu Paramount (Frisé vert foncé) s tmavě zelenými, velmi silně zkadeřenými listy na středně dlouhých tlustých řapících. Nať je polovzpřímená, při dešti nepoléhá, netrpí padlím. Odrůda je vhodná k jarnímu i letnímu výsevu, rychlení i pro opakovanou sklizeň.

Kadeřavá petržel: odrůda Kudrnka
Autor: archiv Semo Kadeřavá petržel: odrůda Kudrnka

Kadeřavá

Bujně rostoucí odrůda naťové petržele dává vysoké výnosy svěží, aromatické natě. Po seříznutí velmi rychle obrůstá. Má bohatě dělený, jemně zkadeřený list, zpočátku vzpřímený, ale záhy se rozkládající do stran. Mladý list je svítivě zelený, lesklý, později tmavne a ztrácí lesk.

Kadeřavá petržel: odrůda Kadeřavá
Autor: archiv Semo Kadeřavá petržel: odrůda Kadeřavá

Astra

Silně zkadeřená odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení. Nať intenzivně obrůstá a sklizeň lze několikrát opakovat po 8 až 10 týdnech Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 80 až 90 dnů, z podzimních 150 až 180 dnů.

Kadeřavá petržel: odrůda Astra
Autor: archiv Moravoseed Kadeřavá petržel: odrůda Astra

Kadeřavá petrželka v kuchyni

Dekorativní naťová kadeřavá petržel neboli kudrnka je na rozdíl od světoznámé hladkolisté petrželky víceméně středoevropskou specialitou a používá se především do studené kuchyně. Kudrnka s méně charakteristickým petrželovým aroma je šťavnatá, a výborně se proto hodí do salátů, pomazánek, zálivek, dipů a na dozdobení a dochucené teplých pokrmů před podáváním, zejména polévek, příloh, omáček i masa, ale přidáváme ji až těsně před koncem přípravy.

Obložené chlebíčky: Jaké byly oblíbené za socialismu a jaké nám nejvíc chutnají dnes

Obložené chlebíčky. Jaké byly oblíbené za socialismu a které nám nejvíc chutnají dnes

Na silvestra potěší obložené chlebíčky i domácí škvarková pomazánka

Tradiční domácí pohoštění: obložené chlebíčky či škvarková pomazánka

Svěží zelená nať se dá uchovávat v lednici v plastovém sáčku, aby neuvadala. Sáček by měl být pootevřený, aby nehnila. Petrželka takto vydrží až 5 dní. Petrželku do zásoby můžeme nasušit nebo zmrazit jako svazek v sáčku nebo pokrájenou v ledových kostkách.

Kadeřavá petržel: recept na kudrnkové pesto
Autor: istock.com Kadeřavá petržel: recept na kudrnkové pesto

Prima kudrnkové pesto

Ingredience

 • 2 šálky vlašských ořechů
 • 1 šálek nastrouhaného parmazánu
 • 6–8 stroužků česneku
 • 1 lžička soli
 • 1 šálek olivového oleje
 •  4 šálky nasekané kadeřavé petrželky

Příprava

Rozmixujeme ořechy s parmazánem česnekem a solí,  pak přilijeme olej a nakonec přidáme kadeřavou petrželku. Mixujeme dohladka. Pesto dáme do skleniček a uchováme v lednici nebo do sáčků po porcích a dáme zmrazit. Petrželkové pesto se hodí k těstovinám, salátům, masu i rybě.

Mohlo by se vám taky líbit:

Objevte svůj zahradnický talent podle dne narození

Zahradnický talent odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

bylinky

Jak kvetou bylinky? Pažitka, petrželka i libeček mají krásné květy, které nakrmí včely a čmeláky

Vytrvalé bylinky na balkoně

Vytrvalé bylinky na balkoně voní, kvetou a nemusíte je každý rok kupovat znovu

BAZALKA: Jak vypěstovat kouzelné koření a udělat si klasické pesto

BAZALKA: Jak vypěstovat kouzelné koření a udělat si klasické pesto

Pažitka čínská (Allium tuberosum) je vytrvalá rostlina s tvrdými podzemními cibulkami, ze kterých vyrůstají křehké ploché listy podobné trávě

Česneková pažitka má hodně vitaminu C a můžete z ní udělat pesto i pomazánku

PAŽITKA: Jak vypěstovat zelené koření a udělat tvarohovou pomazánku

PAŽITKA: Jak vypěstovat zelené koření a udělat si pomazánku

KOPR VONNÝ: Jak vypěstovat aromatické koření a uvařit si kulajdu

KOPR VONNÝ: Jak vypěstovat aromatické koření a uvařit si kulajdu

Jakou zeleninu jíst a pěstovat zeleninu podle znamení horoskopu

Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, salát pro Blížence

reklama

Článek je zařazen v: kadeřavá petrželka neboli kudrnka , kadeřavá petržel pěstování , kadeřavá petržel jako lék , petrželka odrůdy , petrželka recepty

reklama

Přečtěte si také