Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Sychravé zimní počasí s sebou přináší zvýšený výskyt chřipky i kašle a rýmy. Cítíte, že na vás něco leze? Škrábe vás v krku? Máte ucpaný nos a začínáte kašlat? Zkuste nejprve místo pilulek bojovat s nachlazením za pomoci úplně obyčejné zeleniny, kterou jistě máte ve sklepě nebo ve spíži. A když ne, tak ji určitě koupíte v každém supermarketu. Česnek, cibule a křen jsou spolehlivými a účinnými přírodními léky na choroby z nachlazení a generacemi prověřenou zbraní proti virům i bacilům. Vyzkoušejte, když to bude nutné, recepty z babiččiny krabičky, které možná znáte, možná ne: česnekové mléko, cibulovou šťávu a křenový med.
Vydáno: 29.01.2020
Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce
Autor: istock.com Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce

Česnek proti virům

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je dobré si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších chorob z nachlazení dopřávat co možná nejčastěji jako prevenci i lék. Česnek coby přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitu a pomáhá bojovat proti virózám. Jeden (asi 6 g) až dva stroužky denně, tři až čtyři během chřipkového období – to je doporučená dávka pro dospělého člověka, kterou není radno překračovat. Skvělý přínos v této době má i obyčejná česnečka! Proti typickému česnekovému aroma, které nemusí být každému příjemné, pomáhá jíst česnek zároveň s olejem, mlékem a medem nebo po jídle rozžvýkat kousek petrželky, jedno jestli kadeřavé nebo hladkolisté.

Česnek

ČESNEK: Jak vypěstovat přírodní antibiotikum a uvařit vyprošťovací česnečku

V době první světové války používali lékaři česnek jako dezinfekci, během druhé světové války zachránil česnek mnoho zraněných před gangrénou.

5 pádných důvodů, proč pěstovat česnek

Česnekové mléko

Ingredience

  1. 1  l plnotučného mléka
  2. 1 plná hrst oloupaných stroužků česneku
  3. 1–2 lžíce medu

Příprava

Do plnotučného mléka dejte česnek a krátce povařte. Když je česnek měkký, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Potom vmíchejte med (podle chuti můžete přidat i ubrat). Rozmixujte. Při kašli užívejte zhruba každou hodinu jednu lžičku. 

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je dobré si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších chorob z nachlazení dopřávat co možná nejčastěji jako prevenci i lék.
Autor: istock.com Česnek kuchyňský (Allium sativum) je dobré si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších chorob z nachlazení dopřávat co možná nejčastěji jako prevenci i lék.

Cibule proti kašli

Cibule kuchyňská (Allium cepa) působí podobně jako česnek, je ale jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin. Při prvním náznaku kašle pomalu snězte syrovou cibuli. Další cibule rozkrojte a dejte do každé místností, kde se často pohybujete jednu. Cibule vyčistí byt od bakterií. Nebo oloupejte 1 cibuli a nakrájejte na kolečka, zalijte 300 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat. Sceďte. Čaj pijte teplý oslazený medem třikrát denně. Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutin platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule. Sice si popláčete, ale pomůže vám to. Zábal z nasekané cibule zmírňuje bolesti v krku. Proti rýmě pomáhá, když v cibulové šťávě namočíte vatovou tyčinku a vložíte do nosu. Aplikujte jednou za 2 hodiny.

Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Podle počtu slupek na cibuli se předpovídalo, jaká bude zima. Hodně vrstev varovalo, že zima bude tuhá

Nepodceňujte cibuli! Je to pochoutka i lék

Cibulová šťáva

Ingredience

  1. 1 velká cibule
  2. 2–3 lžíce cukru

Připrava

Cibuli oloupejte, nakrájejte na tenká kolečka a posypejte cukrem. Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte několikrát denně po 2–3 lžičkách. Uleví se vám při dýchání a zlepší odkašlávání.

Cibule kuchyňská (Allium cepa) je jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin
Autor: istock.com Cibule kuchyňská (Allium cepa) je jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin

Křen proti rýmě

Křen selský (Armoracia rusticana) s bílou dužinou a příjemnou peprnou chutí a štiplavou vůní má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky. Křen dokáže v těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení. Při chřipce potlačuje množení bakterií a virů a prohřívá organismus. Při kašli a rýmě křen uvolňuje zahlenění, jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení, drcení nebo strouhání, kdy se uvolňují látky s dezinfekčním působením, což se projevuje slzením jako u cibule. Osvědčenou přírodní medicínou ve chřipkovém období je dát si každý den 1 lžičku čerstvého křenu.

Křen je koření i lék: : Jak pěstovat český ženšen

Křen je koření a lék: Jak pěstovat český ženšen

Vypěstujte si Wasabi

Vypěstujte si vlastní křen wasabi. Návod, jak na to

Křenový med

Ingredience

  1. 3–4 vrchovaté lžíce nastrouhaného křenu
  2. 3–4 kvalitního medu

Příprava

Ve sklenici smíchejte křen s medem. Uzavřete a dejte do lednice. Užívejte třikrát denně jednu lžičku, dětem bohatě stačí půl lžičky. Už po první či max. druhé dávce pocítíte, že se vám „spouští“ rýma, snadněji odkašláváte, lépe se vám dýchá a přestává bolet hlava.

Křen selský (Armoracia rusticana) má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky, je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení
Autor: istock.com Křen selský (Armoracia rusticana) má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky, je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení

Lenka Odstrčilová

O boji s chřipkou, kašlem a rýmou s pomocí přírody by vás taky mohlo zajímat:

7 nejlepších receptů na domácí sirupy proti kašli, rýmě a chřipce

7 nejlepších domácích sirupů proti kašli, rýmě a chřipce

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Přírodní antibiotika

8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

Článek je zařazen v: přírodní léky proti chřipce , Česnek kuchyňský (Allium sativum) , česnek proti virům , Cibule kuchyňská (Allium cepa) , cibule proti kašli , Křen selský (Armoracia rusticana) , křen proti rýmě , chřipka a nachlazení , kašel a rýma , recepty léčivé

reklama