Jak léčit rýmu: Pijte šípkový čaj, inhalujte cibuli a zkuste nosní kapky z lichořeřišnice

Rýma nás obtěžuje, omezuje a znepříjemňuje nám život. Vyhnout se rýmě z nachlazení od sychravého podzimu přes zimu až do jara je takřka nemožné. Říká se, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, ale přesto je dobré rýmu léčit, abychom předešli např. zánětu středního ucha. Co můžeme udělat, aby se nám lépe dýchalo a rýma odezněla bez následků? Kromě odpočinku v teple domova se vyplatí přizvat pomocníky z přírody.

Klasická rýma z nachlazení patří mezi nejběžnější onemocnění, zpravidla jsou za ní viry, zejména rhinoviry, a trvá zhruba týden. I rýmu z nachlazení je vhodné léčit, už jen proto, abychom předešli komplikacím – zánětům vedlejších nosních dutin nebo, zvláště u dětí, zánětu středního ucha.

Lichořeřišnice a echinacea

.„Já doporučuji v první řadě využít tinkturu z lichořeřišnice větší, ta pomáhá zbavit se rýmy v co nejkratší době, ale zabrání také možným komplikacím. Extrakt se kromě vnitřního použití hodí i k potírání čela či výrobě domácích nosních kapek,“ radí bylinkář Martin Kolár. Druhou bylinkou je echinacea purpurea neboli třapatovka nachová, lihový extrakt z ní má výraznou schopnost povzbudit obranyschopnost našeho organismu.

„Při správném použití v případě prvních známek nachlazení může nastat úleva už za několik desítek minutPři akutní rýmě užíváme jeden až dva dny pět kapek každou čtvrthodinu, pak pokračujeme v obvyklém dávkování, tedy třikrát denně 20 kapek, až do odeznění rýmy,“ dodává bylinkář.

Teplo a klid

K léčbě rýmy z nachlazení rozhodně patří odpočinek a spánek, ideálně zůstat den dva v klidu a  v teple domova a dostatečně větrat. Pokud není efekt léčby patrný do týdne a rýma neustupuje, je vhodné zajít k lékaři.

PŘEČTĚTE SI TAKY: 7 nejlepších domácích sirupů proti kašli a rýmě z rýmovníku, česneku či tymiánu

Domácí nosní kapky z lichořešnice

Ingredience

Postup

Do studené převařené slané vody (9 g soli na 1 l vody) nebo Vincentky či fyziologického roztoku z lékárny nakapeme lichořeřišnicovou tinkturu. Důkladně protřepeme a přelijeme do lahvičky s kapátkem. Uchováváme v ledničce a nejpozději po týdnu připravíme kapky čerstvé.

Používání

Roztok je velmi účinný proti rýmě a nosním zánětům. Kapky používáme zpravidla maximálně deset dnů.

Jaké bylinkové čaje pít při rýmě

Kromě odpočinku, spánku a nosních kapek je při léčbě rýmy také důležitý zvýšený přísun tekutin, ideálně teplých bylinných čajů (nálevů či odvarů) s medem. Nejvíce nám při rýmě mohou pomoci tyhle čaje:

Inhalace proti rýmě

Ingredience

Postup

Do vyššího hrnce dáme sůl a byliny – můžeme jeden druh nebo směs (například květy černého bezu a tymián nebo hřebíček a zázvor), zalijeme vodou a přidáme citronovou šťávu. Hrnec postavíme na stůl, zakryjeme hrnec a hlavu ručníkem a dýcháme zhluboka nosem. Páry inhalujeme minimálně 15 minut, pozor, ať se neopaříme! Opakujeme třikrát denně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

Rýmovník proti ucpanému nosu

Rýmovník je známý bojovník s rýmou z nachlazení. Když ucítíme první příznaky rýmy, utrhneme si několik lístků, promneme a čicháme, inhalujeme. Kousek můžeme dát opatrně a na chvíli přímo do nosní dírky, aby se nám lépe dýchalo.

  • Při rýmě je dobré dát na topení nebo kamkoli do místnosti misku s vodou a 3 až 4 rýmovníkovými lístky. Měníme zhruba každé tři hodiny.

Cibule uvolní nos

S rýmou pomáhá vdechování čerstvě nakrájené cibule. Možná uroníme něco slz, ale cibulové esence skvěle protáhnou a uvolní ucpaný nos. Doporučuje se nakrájet cibuli na silnější kolečka, dát na talířek a nechat v místnosti, kde se pohybujeme. Každou hodinu vyměníme.

  • Zkuste taky ve šťávě z rozkrojené cibule namočit vatovou tyčinku nebo kosmetický tampon a opatrně vytřít nos každé dvě hodiny.

Cibulové pytlíčky pro klidnější spánek

Nadrobno nakrájíme 1 velkou cibuli, nasypeme ji do lněného nebo bavlněného sáčku, trochu ještě pomačkáme, zavážeme a umístíme k posteli blízko hlavy. Každý večer cibuli vyměníme. Díky cibulovému pytlíčku se nám bude klidněji spát, během spánku nás totiž ucpaný nos otravuje nejvíc.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Léčíme se s přírodou (Rider´s Digest Výběr)


Přečtěte si také