Pýr je agresivní plevel, ale taky účinná léčivka. Uleví při kašli i rýmě a pomůže s detoxem

Pýr plazivý je všudypřítomný, otravný, úporný a jen těžko odstranitelný plevel, tudíž hlavně mezi zahrádkáři značně neoblíbený. Ovšem jako léčivka je pýr účinným přírodním lékem na celou řadu zdravotních potíží a v lidové medicíně se používá už od starověku. Pomáhá mj. při onemocnění močového ústrojí, podporuje léčbu dny a revmatismu, uleví při kašli a rýmě a celkově posiluje obranyschopnost organismu.

Pýr plazivý (Elytrigia repens) je známý plevel, venku ho najdeme prakticky všude, kam se podíváme. Roste na záhonech, na loukách, v trávnících, na polích, u cest, v příkopech. Jedná se o travinu, jejíž stébla dorůstají do výšky okolo jednoho metru. Má dlouhé, úzké, drsné, chlupaté a měkké listy. Kvete celé léto kvítky uspořádanými do klasu, plody jsou úzce kopinaté pluchaté obilky.

Pýr je agresivní plevel

Pýr se rozmnožuje jak semeny, tak podzemními oddenky. Semena nemají výrazné období klidu, už za měsíc od vyklíčení rostliny je oddenek připravený na vegetativní reprodukci – deseticentimetrový oddenek se v průběhu vegetace rozroste až do délky 30 metrů!

Svým bohatým kořenovým systémem obírá o vláhu a živiny okolní rostliny a potlačuje je. Pýr plazivý je agresivní nejen způsobem rozmnožování, protože takřka nezničitelná plevelná tráva do půdy navíc vylučuje speciální látky, které brzdí růst okolních kulturních plodin.

Pýr plazivý účinky

Pro léčivé účely se využívá oddenek, který obsahuje mj. slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselinu křemičitou, organické kyseliny a vitaminy A a B.

Jako léčivka působí pýr plazivý zejména diureticky a detoxikačně, pomáhá tedy při pročišťování a odvodňování organismu a díky tomu dokáže čistit močové cesty a ledviny, zmenšovat otoky a účinně podporovat léčbu dny a revmatismu. Zlepšuje metabolismus, pomáhá při hubnutí, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, je tedy vhodný pro diabetiky, ale především posiluje imunitní systém a celkově posiluje organismus.

V lidové medicíně se používá jako prevence proti onemocněním jater, které pomáhá i léčit. Pýr působí rovněž antibakteriálně, přináší úlevu při kašli a rýmě.

Zevně působí příznivě na kožní choroby (ekzémy, lupénka či akné) a při drobných poraněních kůže. Používá se odvar z oddenku ve formě obkladu.

Pýr je jedlý, mladé lístky můžete přidávat do salátů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plevel jako zelenina i lék

Bylinné čajové směsi s pýrem

Oddenek pýru se většinou využívá v různých čajových bylinných směsích. Například:

Jak oddenky pýru sbírat, sušit a skladovat

  • Přibližně deseticentimetrové oddenky pýru plazivého vyrýváme na podzim v září a říjnu. Nejlépe to jde při podzimním rytí.
  • Očistíme je, opláchneme, nakrájíme a rychle usušíme, pokud možno na slunci nebo na topení. Vhodné je sušení umělým teplem při teplotě do 40 °C.
  • Při sušení se vyplatí oddenky obracet a kontrolovat, protože jsou náchylné k plesnivění.
  • Sušené oddenky pýru nevoní, chutnají jemně nasládle.
  • Musí se uchovávat v suchu a dobře uzavíratelných nádobách, protože snadno přijímají vlhkost a plesnivějí.

Čaj z pýru plazivého

Ingredience

  • 2 lžičky sušeného oddenku pýru plazivého
  • 250 ml vody
  • med podle chuti

Příprava

Bylinu zalijeme studenou vodou, zakryjeme, pomalu přivedeme k varu a 5 minut povaříme. Sejmeme z plotýnky a necháme dalších 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Osladíme medem.

Užívání

Teplý nebo vlažný čaj pijeme pijeme dvakrát až třikrát denně před jídlem. Čaj se užívá na posílení látkové výměny, jako podpůrný prostředek při léčbě dny a revmatismu, při otocích a ke snížení hladiny cholesterolu. Pomáhá tak při chorobách z nachlazení, ulevuje při kašli a rýmě.

Tinktura z pýru

Ingredience

  • 150 g nasekaného čerstvého nebo 100 g sušeného oddenku pýru plazivého
  • 700 ml 44% alkoholu

Příprava

Oddenek pýru vložíme do sklenice, zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme macerovat 21 dnů (vůbec nevadí ani delší doba). Každý den sklenici důkladně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Pak scedíme přes kávový filtr, skladujeme v chladu a temnu.

Užívání

Tinkturu užíváme dvakrát až třikrát denně, 20 až 30 kapek podle hmotnosti ve sklence vody, při nemocech močových cest a detoxikačních kúrách. Především ale posiluje celkovou obranyschopnost organismu.

Více o léčivých bylinách a koření najdete v našem speciálu

Zdroje: bylinkyprovsechny.czbylinkovo.cz


Přečtěte si také