Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zahrádka za oknem: Pohanka, pšenice, ředkvička aneb Co vše můžete klíčit na parapetu

Vypěstujte si čerstvé jídlo klidně i v lednu. Budete překvapeni, ale za oknem v bytě vyklíčí i česnek, brokolice nebo červené zelí.
Vydáno: 14.02.2017
Klíčení i pěstování výhonků je levným způsobem, jak do těla dostat zdravou energii
Autor: iStock Klíčení i pěstování výhonků je levným způsobem, jak do těla dostat zdravou energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V zimě nám nejvíc chybějí čerstvé potraviny. Jasně, supermarkety jsou plné ovoce a zeleniny, najdete v nich dokonce i jahody a další letní plody. Všechno je však pěstované ve skleníku, takže obsah vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek se blíží nule. Skvělým řešením je si pěstovat vlastní jídlo, což se dobře daří na jaře a v létě. Lze ale pěstovat něco i v zimě? Řešením jsou klíčky.

Zimní období je ideální dobou pro klíčení potravin a pěstování zelených výhonků. Nenaklíčená semena jsou skvělou zásobárnou vysoce hodnotných tuků, bílkovin, minerálních látek, stopových prvků, vitamínů a enzymů. Při klíčení se všechny tyto látky aktivují a zvyšuje se jejich obsah až o několik desítek procent.

Nyní je čas na klíčení, způsobů je samozřejmě více Foto:

Klíčení i pěstování výhonků je levným způsobem, jak do těla dostat zdravou energii, jsou chutné, a dokonce pomáhají s léčbou některých onemocnění. Jak to funguje? V malém semínku se ukrývají všechny látky, které potřebuje budoucí rostlina k tomu, aby mohla vyrůst. Abyste semínka probudili, nechte je nejprve namočené 8 až 12 hodin ve vodě. Zbylou vodu slijte a semínka pořádně propláchněte.

Nyní je čas na klíčení, způsobů je samozřejmě několik. Můžete si v obchodě koupit nakličovací misku. Nebo semena nasypte do sklenice, kterou zakryjte plátýnkem. Nebo si vyrobte vlastní nakličovací nádobu. Semena dvakrát či třikrát denně proplachujte, ale vždy vodu dokonale slijte, jinak by začala plesnivět. Klíčení nejlépe probíhá na tmavém místě, nakonec ale dejte sklenici na světlo, aby klíčky zezelenaly. Třetí způsob je také velmi jednoduchý, hodí se ale pro menší množství semen. Namočená semena dejte na utěrku, druhou je pak přikryjte. Dvakrát až třikrát denně kropte horní utěrku vodou.

Zimní období je ideální dobou pro klíčení potravin a pěstování zelených výhonků
Autor: iStock Zimní období je ideální dobou pro klíčení potravin a pěstování zelených výhonků

Jak dlouho klíčí semínka:

1 den mandle
1–2 dny pohanka, dýně
1–3 dny slunečnice
2–3 dny pšenice, proso, cizrna, hrách
3–5 dnů čočka, sója
4–5 dnů mungo, adzuki, řeřicha, vojtěška (alfa-alfa)
7 dní ředkvička

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Řeřicha má vícero odrůd

Přehled druhů řeřichy. Jak se liší podle chuti?

Díky výsevným páskům vám semínka v květináčích nebo na záhonku nevyplaví voda.

VIDEO: K domácí sklizni výhonků i rychlý dárek. Jak si udělat výsevné pásky

Článek je zařazen v: čočka , dýně , mandle , pšenice , cizrna , sója , klíčky , řeřicha , pohanka , ředkvička , adzuki , proso , hrách , mungo , vojtěška (alfa-alfa)
Speciály:
Reklama