Zahrada

16. února 2021 14:00

Simona Sedláčková

Zasněžená zahrada a její obyvatelé potřebují zimní klid. Co dělat a nedělat, abyste zvířatům pomohli?

Zvířata, která se neukládají k zimnímu spánku, uvítají každou pomoc při hledání potravy. Zimním spáčům zase dopřejte nerušený klid třeba v teple vašeho kompostu nebo pod kupou ořezaných větví a listí, ale i v jezírku. Úklid zahrady nechte až na jaro.

Spostupující zimou už spoustu zahrádkářů začínají svrbět ruce a nejraději by se dali alespoň do úklidu zahrady, když už nemohou sázet a okopávat. Ale dočkejte času! Zatím byste mohli nadělat víc škody než užitku.

Pod každým starým pařezem, zakutáleným polenem i kamenem, pod každou kupou starých větví, a dokonce i vkompostu má někdo svou zimní ložnici. Přece ho nechcete připravit o střechu nad hlavou!

Vkompostu to žije. Ale ticho, všichni spí!

Kompost je živý mikroorganismus, ve kterém stále probíhá kompostovací proces, i teď, když panují velké mrazy. Sice jeproces kompostování výrazně zpomalený, ale stále pokračuje. Proto ani vzimě nevyhazujte biologický odpad do popelnice, ale zaběhněte sním raději na zahradu. Ne však skaždou slupkou zvlášť, ale vždy až ve chvíli, kdy máte materiálu dostatek. Vše vysypte na kompost a lehce promíchejte svrchní vrstvou, aby se materiály propojily a proces kompostování pokračoval.

Nikdy však nezasahujte hlouběji do kompostu a ani během mrazivých měsíců kompost nepřehazujte! Uniklo by zněho teplo a plyn, které tvoří stabilní prostředí nejen pro mikroorganismy, ale i pro larvy brouků, žížaly a další živočichy, kteří zde přezimují. Přeházení a promíchání kompostu nechte až na jaro.

I během zimy však kompost potřebuje kyslík, proto můžete použít šroubovitě zatočenou tyč, tzv. aerátor, kterou vytvoříte otvory pro snadný přístup vzduchu dovnitř.

Ptáci i veverky potřebují zimní přikrmování

Zvířata, která se neukládají kzimnímu spánku, jako jsou veverky, si samozřejmě vytvářejí své zásoby potravy, ale pokud napadne víc sněhu, mohou některé jejich zásobárny zůstat nedostupné. Dopřejte jim proto přilepšení vpodobě nesolených arašídů nebo lískových oříšků, slunečnice a kukuřice.

Ptáky přikrmuje sice hodně lidí, ale ne vždy všichni správně. Určitě jim do krmítek nedávejte pečivo ani drobky nebo strouhanku zpečiva. Mnohem lepší budou semena slunečnice nebo různé směsi semen, nesolené arašídy, ovesné vločky, jablka a oblíbené lojové koule.

Výroba různých krmítek pro ptáky může být i skvělá zábava!

Zimní noclehárna vzahradním jezírku

Pokud vrybníčku nebo jezírku chováte ryby, musíte jim zajistit dostatečnou výšku hladiny, tedy asi metrovou hloubku vody. Jen tak se na dně vytvoří dostatečně teplá vrstva pro přezimování ryb.

Také je potřeba hlídat hladinu, aby nezamrzla. Umístěte na ni nějaký plovák (stačí i dětský gumový míč), který tvorbu ledu zpomalí.

Ježci, ještěrky a hadi

Ti všichni spí zimním spánkem, ale i nechtěné vyrušení by je mohlo doslova zabít. Proto vzimních měsících nechte vklidu a nepřemisťujte hromady dřeva, větví ani kamení.

Berušky a další užitečný hmyz

Berušky často přečkávají zimu vdutých stoncích rostlin. Proto je mnohem lepší uschlé trvalky odstřihávat až na jaře a přes zimu vnich nechat užitečný hmyz vklidu spát. Příští rok se vám odvděčí například likvidací mšic!


Přečtěte si také