návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zasněžená zahrada a její obyvatelé potřebují zimní klid. Co dělat a nedělat, abyste zvířatům pomohli?

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.02.2021
Zimní přikrmování ptáků
Autor: istockphoto.com Zimní přikrmování ptáků
Zvířata, která se neukládají k zimnímu spánku, uvítají každou pomoc při hledání potravy. Zimním spáčům zase dopřejte nerušený klid třeba v teple vašeho kompostu nebo pod kupou ořezaných větví a listí, ale i v jezírku. Úklid zahrady nechte až na jaro.

reklama

S postupující zimou už spoustu zahrádkářů začínají svrbět ruce a nejraději by se dali alespoň do úklidu zahrady, když už nemohou sázet a okopávat. Ale dočkejte času! Zatím byste mohli nadělat víc škody než užitku.

Pod každým starým pařezem, zakutáleným polenem i kamenem, pod každou kupou starých větví, a dokonce i v kompostu má někdo svou zimní ložnici. Přece ho nechcete připravit o střechu nad hlavou!

Suché trvalky poskytují potravu i útočiště
Autor: istockphoto.com Suché trvalky poskytují potravu i útočiště

V kompostu to žije. Ale ticho, všichni spí!

Kompost je živý mikroorganismus, ve kterém stále probíhá kompostovací proces, i teď, když panují velké mrazy. Sice je proces kompostování výrazně zpomalený, ale stále pokračuje. Proto ani v zimě nevyhazujte biologický odpad do popelnice, ale zaběhněte s ním raději na zahradu. Ne však s každou slupkou zvlášť, ale vždy až ve chvíli, kdy máte materiálu dostatek. Vše vysypte na kompost a lehce promíchejte s vrchní vrstvou, aby se materiály propojily a proces kompostování pokračoval.

Postavte si domácí vermikompostér

Jak zužitkovat odřezky od zeleniny i sáčky od čaje: Postavte si domácí vermikompostér

Použité čajové sáčky do koše nepatří. Můžete je ještě skvěle využít

Použité čajové sáčky do koše nepatří. Můžete je ještě skvěle využít

Nikdy však nezasahujte hlouběji do kompostu a ani během mrazivých měsíců kompost nepřehazujte! Uniklo by z něho teplo a plyn, které tvoří stabilní prostředí nejen pro mikroorganismy, ale i pro larvy brouků, žížaly a další živočichy, kteří zde přezimují. Přeházení a promíchání kompostu nechte až na jaro.

I během zimy však kompost potřebuje kyslík, proto můžete použít šroubovitě zatočenou tyč, tzv. aerátor, kterou vytvoříte otvory pro snadný přístup vzduchu dovnitř.

Ptáci i veverky potřebují zimní přikrmování

Zvířata, která se neukládají k zimnímu spánku, jako jsou veverky, si samozřejmě vytvářejí své zásoby potravy, ale pokud napadne víc sněhu, mohou některé jejich zásobárny zůstat nedostupné. Dopřejte jim proto přilepšení v podobě nesolených arašídů nebo lískových oříšků, slunečnice a kukuřice.

Veverky nepohrdnou nikdy oříškem
Autor: istockphoto.com Veverky nepohrdnou nikdy oříškem

Ptáky přikrmuje sice hodně lidí, ale ne vždy všichni správně. Určitě jim do krmítek nedávejte pečivo ani drobky nebo strouhanku z pečiva. Mnohem lepší budou semena slunečnice nebo různé směsi semen, nesolené arašídy, ovesné vločky, jablka a oblíbené lojové koule.

Zimní přikrmování ptáků

Přikrmování ptáků: Co opeřencům předložit, aby si každý vybral podle chuti?

Celoroční dokrmování a pestré zahrady mohou pomoci s úbytkem ptactva

Jak zpomalit úbytek ptactva: Dokrmujte celoročně a zahradu neuklízejte

Výroba různých krmítek pro ptáky může být i skvělá zábava!

Věnec s ořechy

Věnec s ořechy: Krmítko pro ptáky a dekorace zahrady v jednom

Slaměný cop s ořechy pro ptáčky

Slaměný cop s ořechy pro ptáčky: Netradiční krmítko ozdobí vaši zahradu

Zimní noclehárna v zahradním jezírku

Pokud v rybníčku nebo jezírku chováte ryby, musíte jim zajistit dostatečnou výšku hladiny, tedy asi metrovou hloubku vody. Jen tak se na dně vytvoří dostatečně teplá vrstva pro přezimování ryb.

Také je potřeba hlídat hladinu, aby nezamrzla. Umístěte na ni nějaký plovák (stačí i dětský gumový míč), který tvorbu ledu zpomalí.

Ježci, ještěrky a hadi

Ti všichni spí zimním spánkem, ale i nechtěné vyrušení by je mohlo doslova zabít. Proto v zimních měsících nechte v klidu a nepřemisťujte hromady dřeva, větví ani kamení.

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Berušky a další užitečný hmyz

Berušky často přečkávají zimu v dutých stoncích rostlin. Proto je mnohem lepší uschlé trvalky odstřihávat až na jaře a přes zimu v nich nechat užitečný hmyz v klidu spát. Příští rok se vám odvděčí například likvidací mšic!

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , zima , sníh , mráz , zvířata , zimní spánek , dokrmování , přikrmování , ptáci , veverka , kompost , hmyz

reklama

Přečtěte si také