10. září 2017 06:00
Tereza JavorováAby učení nebylo mučení. Zařizujeme pokoj pro prvňáčka
Škola už začala a váš potomek nastoupil do první třídy. Je čas se tedy podívat na jeho pokojíček, zda vyhovuje potřebám malého školáka. Co a jak případně změnit? Inspirujte se.
Malý školák potřebuje úplně jiný prostor než dítě, které chodí do školky, a dokonce i než jeho starší sourozenec. Správnými podmínkami usnadníte dětem nástup do školy, naučíte je dobrým návykům a pomůžete i k lepším známkám. Jak tedy musí vypadat pokoj pro prvňáčka?
Je třeba prostor rozdělit do několika zón – protože prvňáček je stále ještě dítě, měl by mu zůstat prostor na hraní. Další zóna by měla být věnovaná odpočinku a kromě postele sem patří i nějaké příjemné posezení či ležení, kde si dítě může odpočinout přes den. Nakonec pak nesmíte zapomenout na studijní prostor.
Psací stůl
Základním pilířem každého studentského pokoje je vhodný psací stůl. Není totiž možné, aby si dítě psalo úkoly v kuchyni u jídelního stolu, zatímco vy mu za zády vaříte večeři a sledujete televizi. V takových podmínkách se nedokáže soustředit leckterý dospělý, natož malé dítě. To potřebuje klid.
Tento stůl je navržený, aby rostl s vašim dítětem, a to díky třem různým výškám. Stůl PÅHL s přídavným dílem, Ikea, 2299 Kč, Foto: Ikea.cz
Klasické psací stoly jsou vysoké zhruba 75 centimetrů, což ale malým dětem nebude vyhovovat. V takovém případě by měly ruce a lokty příliš vysoko, což by zase poškozovalo správné držení těla. Skvělým řešením jsou výškově nastavitelné stoly, které umožní dát desku stolu právě do takové výšky, aby vašemu potomkovi vyhovovala, ať už je maličký, nebo velký.
Kvalitní nábytek školákovi vydrží nejméně podobu povinné školní docházky, do zařízení pracovního koutu se proto nebojte investovat.
Židle
Od nástupu do školy stráví děti poměrně hodně času sezením, a to nejen ve škole, ale i doma. Přitom vmladším školním věku výrazně rychle rostou ašpatně zvolený pracovní stůl ažidle mohou negativně ovlivnit vývoj páteře. K pracovnímu stolu se tedy rozhodně nehodí obyčejná kuchyňská židle a ani kancelářská židle pro dospělé dětem příliš neprospěje. Jednoznačně nejlepší volbou jsou výškově nastavitelné dětské židle.
Tato židle se otáčí a naklání a umožňuje tak dítěti přirozeně se pohybovat. Dětská židle VIMUND, Ikea, 1790 Kč. Foto: Ikea.cz
Židli nakupujte s dítětem, aby si ji mohlo rovnou vyzkoušet. Mělo by sedět tak, aby dosáhlo na podlahu celými chodidly a přitom by mělo nohy jen málo pokrčené. Předloktí by připoložení na pracovní desku nemělo spadnout více než 2 centimetry pod její úroveň.
Osvětlení
Prostor nebude kompletní bez správného osvětlení. To by mělo být umístěno tak, aby si dítě nestínilo na práci a zároveň tak, aby jej světlo neoslňovalo. „Při špatném osvětlení musejí oči vynaložit více úsilí na čtení. Děti se rychleji unaví a ovlivňuje to i schopnost soustředit se,“ vysvětluje odbornice na osvětlení Eva Rodríguez. Podle ní jsou nejvhodnější žárovky o intenzitě světla 400–600 lumenů schladnější barvou.
Se správným osvětlením se dítě vydrží déle soustředit. Stolní lampa Immax SWAN T3, 899 Kč. Foto: tsbohemia.cz
Můžete zvolit stylovou lampu, ale také jednoduchou pracovní lampičku. Milovníky moderních technologií zaujmou lampy s bezdrátovým dobíjením, ale to už je hračka spíš pro tatínky.
Vyzdobte zdi
Zaplňte i zdi pokojíčku! Vedle psacího stolu pověste nástěnku, kam mohou děti pověsit svoje oblíbené obrázky a školní rozvrh tak, aby jim nic neuniklo. Budou se hodit i připínací háčky do zdi, které udrží všechno od sluchátek až po boty na tělocvik.
Na nástěnku si dítě připíchne nejen důležité informace, ale i milé obrázky. Nástěnka korková malá, Domestav, 973 Kč. Foto: domestav.cz
Naslouchejte svému dítěti
„Pokud má vaše dítě obrazovou paměť, bude potřebovat prostorný stůl, aby si mohlo rozložit všechny pomůcky potřebné k vytváření vizuálních paměťových háčků, obrázků nebo grafů. Pokud má spíše pohybovou paměť a učí se nejlépe prostřednictvím dotyků a pohybu, dopřejte mu v pokoji více prostoru pro pohyb, experimenty a tvoření všeho druhu. Auditivní typy zase potřebují svůj tichý koutek, kde mohou nahlas pro sebe mluvit nebo poslouchat nahrávky,“ přibližuje různé styly učení odbornice na dětský rozvoj Paula Fassati zGrowJOB Institute.
Aby se dítěti v pokoji líbilo, měli byste jej do proměn pokoje zapojit. Může si vybrat nový koberec, barvu stěn a částečně i vybavení. Rodiče by měli jeho výběr jen korigovat.
(lk)
Podívejte se do galerie, jak zařídit odpočinkový kout pro své děti.