reklama

Musíte vidět: Tenhle nábytek je vyrobený z bankovek. Kolik stojí?

...ty materiálu propůjčují jedinečné barevné odstíny Foto: ...ty materiálu propůjčují jedinečné barevné odstínyFoto: ČNB

Bankovkám nepřiznáváme jinou hodnotu než tu, kterou představují jako oběživo.

Jakmile jsou z této funkce vyřazené, zbude jen směs bavlny a lnu, která míří do kamen nebo do spalovny. Jedné designérce bylo promarněného materiálu líto a tak přišla s nápadem, jak jej druhotně využít. Bankovky většiny měn vydrží v oběhu pouhých 18 měsíců než je vyřadí a spálí. S likvidací starých bankovek se ovšem nesmířila londýnská designérka Angela Mathisová, která vysloužilým penězům v rámci projektu Value (Hodnota) dává nový život.

Roztrhané bankovky jsou základem nové textilie, kterou lze široce uplatnit jako čalounický materiál. V tomto případě dotváří sérii stoliček. Dané stoličky obsahují kombinaci bankovek různých měn, jako je zelený americký dolar, purpurová britská libra, hnědé indonéské rupie nebo pestrobarevné euro. K lepšímu uplatnění by se nabízely i české koruny. Třídicí stroje České národní banky papírové koruny kontrolují 2x ročně, přičemž ty nevyhovující rovnou mění v drť, kterou lisují do briket.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na letošním veletrhu Salone del Mobile v italském Milánu představí společnost TON novou židli Split od designéra Arika Levyho Foto:

Novinka: Židle Split posunula ohýbání dřeva do 3. tisíciletí

Co je na židli Split tak unikátní? Mistr ohýbač vezme jeden kus dřeva, podélně ho rozdělí a pak každou polovinu ohne na jinou stranu.

Článek

Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především z recyklovaných materiálů, případně připravený k následné snadné recyklaci Foto:

Jak poznat nábytek bez toxických látek?

Ve světě se rozvíjí trend, kdy při pořizování nábytku lidé zohledňují nejen cenu, vzhled a kvalitu, ale i to, jaký dopad má výroba na životní prostředí. Máme pro vás...

Článek

Posilování ve stísněném prostředí Foto:

Chcete cvičit doma? Využijte k tomu nábytek!

I když se vám nechce běhat venku nebo chodit do posilovny, nemusíte se vzdávat pohybových aktivit. Cvičit můžete i doma a vůbec nevadí, když tam nemáte žádné speciální...


reklama