reklama

Podívejte se, jak vypadá nekonečný most! Postavili ho v Dánsku

Jedno z děl prezentovaných na Sculpture by the Sea 2015 Foto: Jedno z děl prezentovaných na Sculpture by the Sea 2015Foto: Aarhus I Billeder

Most, který zkrátka nemá žádný jasně vymezený začátek ani konec.

Zajímavou směsici architektury, designu a umění si mohou nově prohlédnou a dokonce i vyzkoušet návštěvníci dánského Aarhusu. V tomto přístavním městě probíhala mezi 5. červnem a 5. červencem exhibice s názvem Sculpture by the Sea 2015. Během této akce byla instalována řada soch a dalších uměleckých děl do prostoru podél pobřeží, tj. přímo na pláž a do okolních lesů. Veřejnosti byla přístupná zdarma v kteroukoli denní či noční hodinu.

Jednou z instalací, která se účastnila dánské bienále, je také Nekonečný most z dílny mladého architektonického studia Gjøde & Povlsgaard Arkitekter.

Nekonečný most z dílny mladého architektonického studia Gjøde & Povlsgaard Arkitekter Foto: Nekonečný most z dílny mladého architektonického studia Gjøde & Povlsgaard ArkitekterFoto: Aarhus I Billeder

Autoři mostu se snažili do svého díla začlenit krásy okolní krajiny a do jisté míry se jim zároveň s tím podařilo vytvořit pomyslné přemostění mezi současností a minulostí. Stavba totiž vznikla na místě, kde již dříve stávalo molo, kde kotvily připlouvající parníky.

Most ve tvaru kruhu má průměr 60 metrů Foto: Most ve tvaru kruhu má průměr 60 metrůFoto: Aarhus I Billeder

"Vytvořili jsme dílo, které umožňuje užít si okolí a zároveň zohledňuje vztah mezi městem a velkolepostí krajiny u přístavu. Při procházce po mostě si tedy můžete užít pohled na měnící se krajinu a její nekonečné panorama, přitom ve stejný okamžik vstupujete do prostoru sociální interakce s ostatními lidmi, kteří si užívají stejné panorama jako vy," říká jeden ze zakladatelů studia Johan Gjøde.

Most ve tvaru kruhu má průměr 60 metrů. "Chtěli jsme vytvořit takovou strukturu, která by dala vyniknout panoramatu Aarhuského zálivu. Kruh, stejně jako horizont, nemá žádný začátek ani konec, proto se nám tento geometrický tvar zdál jako nejvhodnější," doplňuje Gjøde. Jedna polovina mostu je ukotvena na pláži, druhá zasahuje nad moře. Struktura mostu, který se skládá ze 60 identických dřevěných dílů, stojí na kovových pilířích. S ohledem na příliv se tak zájemci díky mostu mohou suchou nohou projít přibližně jeden až dva metry nad mořskou hladinou.

Stavba totiž vznikla na místě, kde již dříve stávalo molo, kde kotvily připlouvající parníky. Foto:

Foto: Danske Billeder

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Most navrhl architekt Haim Dotan Foto:

Nejdelší skleněný most na světě otevřeli v Číně. Na místě, kde vznikl film Avatar

Svírá-li se vám žaludek už při pohledu z okna z druhého poschodí panelového domu, pak nová čínská atrakce, jejímž cílem je přilákat turisty do vnitrozemí, nebude nic pro vás.

Článek

Článek

Zelené mrakodrapy by měly snížit emise skleníkových plynů Foto:

Novinka: Takhle by měla vypadat Paříž v roce 2050

Už dnes se můžete podívat, jak by mohla vypadat Paříž budoucnosti.


reklama