reklama

Stavíme hausbót: Dnes dřevostavba (2. část)

začně Foto: začněFoto: isifa.com

Teď se dostáváme do fáze, kdy můžete stavět sami.

Stavba vodního obydlí pokračuje jednoduchou dřevostavbou. Jak už bylo řečeno, se svařovanou konstrukcí je nejnáročnější část stavby hotova. Dál už jde o klasickou jednoduchou dřevostavbu využívající běžné izolační materiály. Dřevěný plášť i střecha jsou z vnitřní strany překryty paropropustnou resp. parotěsnou fólií, tepelnou izolaci pak obstarávají desky z čedičové vaty. Po montáži oken a dveří stavba pokračuje instalací ideálně měděných rozvodů vody a elektřiny a finální úpravou interiéru – obkladem z palubek.

Používáte běžné izolační amteriály Foto: David HorákPoužíváte běžné izolační amteriályFoto: David Horák

Potud nic překvapivého; oproti běžné stavbě se však na rozestavěném hausbótu budete potýkat s nedostatkem místa pro složení stavebního materiálu a nevyhnete se ani klopýtání po členité konstrukci podlahové části. Práci ztěžuje i prostá skutečnost, že se hausbót v jednotlivých etapách stavby kvůli nerovnoměrnému zatížení naklání.

V tomto případě se tak stalo po dokončení koupelny – plně vybavenou místnost s keramickými obklady následně alespoň částečně vyvážila krbová kamna instalovaná v protilehlém rohu. Zátěž však můžete kompenzovat i dodatečným přidáváním nebo přemísťováním sudů – pokud na něj zbývá místo zkraje, vložíte sud ještě poměrně snadno. Ať však plovoucí stavbu vybalancujete sebelépe, na kulečník to stačit nebude.

Komfort na vodě

Majitel předmětného hausbótu šetří místo patrem na spaní, kdy jednoduše přibil prkna na stropní trámy. Své druhé obydlí vybavil chemickým WC a dalším zařízením – sprchovým koutem, kuchyňskou linkou (vodu z koupelny a kuchyně do řeky můžete vypouštět) a krbovými kamny.

David Horák

Článek

Hausbót - Obrázek 1 Foto: David Horák

Postavte si s námi hausbót (1. část)

Veverky za domem, žebrající labutí rodina u terasy a kolem místo aut jen tiché lodě sunoucí se jako výjevy ze zpomaleného filmu. Pokud vás představa idylického hausbótu ...

 

reklama