reklama

Velikonoce jsou za dveřmi. Naučte se s námi drátování a vyrobte si krásnou dekoraci

Zkušenější drátenice či dráteník může používat jiné vzory či přidat korálky Foto: Zkušenější drátenice či dráteník může používat jiné vzory či přidat korálkyFoto: Jaroslav Hejzlar

Máte chuť ozdobit si vajíčko netradiční technikou? Zkuste drátování!

S drátováním vajíček na Velikonoce je dobré začít tak měsíc dopředu. To platí hlavně pro začátečnice, které se s technikou drátování teprve seznamují. „Pro úplné začátečníky jsou vhodná vajíčka umělá, která vám v ruce neprasknou. Zkušenější dráteníci mohou pracovat s bílými vyfouknutými vajíčky. Pokud je potřeme před odrátováním octem, nebudou v ruce klouzat,“ radí drátenice Laděna Hejzlarová.

Postup drátování:

Za touto dekorací už je x hodin práce. Ale není to nádhera?  Foto:

Přesný postup krok za krokem najdete ve fotogalerii.

Pro drátování budeme potřebovat měkký měděný drát o průměru 0,3 milimetru. „Drátky se dají sehnat v nejrůznějších barvách, včetně těch, které jsou pro velikonoční svátky typické, tady v barvě oranžové, modré, zelené, červené. Barevnost si lze pak nakombinovat dle libosti,“ říká Laděna Hejzlarová a připomíná, že drátky se dají koupit ve specializovaných kamenných nebo internetových prodejnách.

A jak na to? Nejprve si ustřihnete drát, který by měl být asi tři čtvrtě metru dlouhý. „Uděláte základní očko a do něj budete drát vsunovat. Takto si pomocí tzv. síťového vzoru uděláte první řadu,“ popisuje zkušená drátenice a doporučuje, aby se začátečníci raději v počátcích obrátili na odborníka, který jim se základy pletení pomocí drátů ukáže.

Laděna Hejzlarová odhaduje, že opletení jednoho vejce bude začátečnici trvat tak dvě až tři hodiny. „Když pochopíte, jak se má drát zaplétat, už to není složité. Až získáte s drátováním zkušenost, můžete oplétat vejce nejen síťovým, ale i sloupkovým vzorem, a jednotlivé vzory se dají i střídat.“ Stejným způsobem se dají oplétat také vánoční ozdoby. Technika drátování se vám proto může hodit i později.

Co budete potřebovat na drátování:

Bílé vyfouknuté vejce (případně vejce umělé)

Různobarevné dráty o průměru 0,3 milimetru

Kleštičky (štípací, kónické, placaté) – používají se na přestříhávání drátů, rovnání, točení spirál a tak podobně

Jehlu na koberce (na úpravu a rovnání jednotlivých oček)

Text: (anř-)

Foto: Jaroslav Hejzlar

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Z drátků můžete vyrábět nejrůznější dekorace Foto:

Drátěná krása aneb Jak na drátování

Přinášíme vám rozhovor s Laděnou Hejzlarovou, která vyrábí nádherné šperky, dekorace i drátované nádobí.

Článek

Barevným kombinacím se meze nekladou Foto:

DIY: Vytvořte si vlastní kobereček do koupelny

Nízká cena a barevná kombinace, která bude dokonale ladit s vaší koupelnou, to jsou výhody vlastnoručně vyrobeného koberečku.

Článek

Dokonale sladěné Foto:

Orazítkujte si pokoj: Vlastní razítka promění stěny k nepoznání

Pokud si rádi děláte věci po svém, je razítkování pro vás jak dělané.

 

reklama