reklama

Nasušte si kopřivu, v zimě by vám mohla chybět

Někteří bylinkáři mluví o kopřivě jako o českém ženšenu Foto: Někteří bylinkáři mluví o kopřivě jako o českém ženšenuFoto: Thinkstock

Na zahradě nás její přítomnost obtěžuje a vyhýbáme se jí i v přírodě; kdo by se nechal dobrovolně spálit jejími žahavými chloupky… Teď je ale ta správná doba, abychom si připomněli, že kopřiva je hlavně léčivka, která má výjimečné schopnosti.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je přírodní zdroj železa a čistič krve. Pomáhá při únavě a vyčerpání, padání vlasů, revmatismu nebo zánětu močového měchýře. Zlepšuje metabolismus, posiluje funkci slinivky břišní a mimo jiné také zvyšuje tvorbu mléka u kojících žen. Navíc nejsou známé žádné vedlejší účinky, zvláště při užívání usušených rostlin.

Sušený plevel

Jestli jste nestihli nasušit kopřivu na jaře, nezoufejte, dá se to ještě napravit. Její sběr pro sušení je možný ještě během srpna a září – zaměřte se ale na mladé, ne příliš vzrostlé byliny nebo na jejich nové vrcholky. Je zbytečné popisovat, jak kopřiva vypadá, to ví každé malé dítě. A není ani problém ji najít, roste totiž hojně poblíž lidských obydlí, na rumištích, v příkopech, u plotů nebo v houští. Pro sběr si vyberte místo dále od silnice a slunný den. Léčivé jsou všechny její části, ale nejjednodušší je sušení samotných listů. Ty (samozřejmě v rukavicích) zdrhneme z uříznuté rostliny a sušíme co nejrychleji. První den můžeme bylinu přesušit na slunci, v sušičce a v troubě nastavujeme teplotu maximálně na 50 ºC.

Žahavý zázrak z přírody

Dopřávejte si kopřivový čaj, případně kopřivu přidávejte do bylinných směsí. Foto:

Nasušenou kopřivu zařaďte na jedno z nejdůležitějších míst vaší domácí přírodní lékárny. Vnitřně ji užívejte ve formě čaje, klidně několikrát denně, například při zánětu močových cest, ale i při jeho prevenci. Vhodný je při vysokém krevním tlaku, menstruačních obtížích či při kojení, kdy zlepšuje tvorbu mléka. Kopřivový čaj by si měli pravidelně dopřávat alergici – přináší totiž úlevu od senné rýmy a ekzémů, a nebo lidé trpící chudokrevností způsobenou nedostatkem železa. Kopřivový čaj může dobře posloužit i jako zklidňující obklad na popáleniny, bylinná kopřivová koupel pomáhá při cévních obtížích a zevně lze kopřivu užívat i při problémech s vlasy a s pletí. Vlasy namáčené v kopřivovém odvaru méně padají a získávají pevnost a lesk. A pravidelné oplachování vlažným odvarem pomáhá i na mastnou pleť a dokonce na akné.

Podzimní gruntování

Při chudokrevnosti se kromě pití čaje doporučuje kopřivu zařadit i do jídelníčku. Vyzkoušet můžete například kopřivový špenát nebo polévku.  Foto:

Očistná kopřivová kůra se nejčastěji provádí na jaře, ale můžeme si ji zopakovat i v těchto dnech a vlastně až do podzimu. Pokud ještě plánujete pobyt na venkově nebo pro vás není problém kdykoliv natrhat kopřivy, které nerostou u silnice a nejsou počůrané od psů, dejte se do toho. Vyhlédněte si několik mladších kopřiv a v litrové konvici je zalijte horkou vodou. S přiklopenou pokličkou louhujte 15 minut a potom rostliny vyjměte. Dejte si jeden šálek před snídaní a pak další během dne. Stejně pokračujte minimálně 7 dní, ideálně ale dva až tři týdny. Každý den zahajujte s čerstvým čajem.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na rostlinách tyčkových rajčat obvykle dozraje 6 až 8  vijanů plodů. Foto:

Jak si vypěstovat báječná rajčata plus přehled nejlepších odrůd

Když se podíváte, co se dnes pěstuje na zahrádkách, zjistíte, že sortiment rostlin se velice změnil. Chybí zelenina na uskladnění, náročné druhy, jako je květák, jsou...

Článek

Nepostradatelná majoránka  Foto:

Majoránka je nenápadná bylinka s exotickým původem

Majoránka je u nás dobře známé, a snad dokonce nejvíce používané koření. Málokdo by asi hádal, že má exotický původ, pochází ze Středomoří a používaná je již od starověku.

Článek

Bazalka pravá  Foto:

Bazalka je božská bylina z Indie

Bazalka pravá (Ocimum bazilice) je důležitá kuchyňská bylina se zvláštní jemnou vůní. V tropech celého světa roste asi šedesát druhů bazalek.


reklama