reklama

Návod: Vypěstujte si na Vánoce vlastní narcisky. Je to velmi jednoduché

Narcisy na vánoce Foto: Narcisy na vánoceFoto: Thinkstock

Rychlení cibulovin je pojmem, se kterým jste se už asi setkali. Ukážeme vám, jak moc je to jednoduché.

Je nejvyšší čas. Pokud chcete, aby vám na letošní Vánoce kvetly vlastní narcisy, měli byste je zasadit nejpozději nyní, to znamená cca do 18. listopadu, protože cibule potřebují asi 40 dní na to, aby rozkvetly.

Jak se rychlí cibuloviny na Vánoce?

V obchodě lze koupit speciálně upravené cibulky vánočních narcisů, které prošly tepelnou preparací, takže jsou připravené na to, aby v danou dobu rozkvetly. Jednoduše je zasaďte do půdy v květináči, a to dosti hustě a tak, aby špička či třetina cibulky koukala z hlíny ven.

Do jaké teploty a do jakých světelných podmínek umístit květináč?

Květináč s narcisy umístěte kamkoliv do chladnější místnosti, kde bude přibližně 18–20 °C. Cibule potřebují tmu, proto je přikryjte pevným velkým papírovým pytlíkem. Narcisy vykvetou asi za 40 dní. Vánoční narcisy vydrží kvést 10 dní.

Podívejte se na video, kde vše názorně uvidíte:

Zaujalo vás rychlení cibulovin? A chcete si je urychlit i na jaro? Pak je nyní v půli listopadu vhodná doba. Rychlit můžete i krokusy, tulipány a hyacinty.

Sázejí se hodně podobně, ale tulipány a další drobné cibuloviny více do hloubky, a pak se cibulky zasypou hlínou. Takhle připravené cibuloviny dejte na zahradu i s květináčem, ideálně na volný záhon, přikryjte textílií a zasypte vrstvou listí, zálivka je vhodná. Nechte je venku do konce ledna/začátku února, pak je vezměte domů.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Pro jarní rychlení je ideální teplota 10–12 °C. Květináče nechte v temnu 14 dní. Poté by jim měly narůst cca 10 cm dlouhé puky. Pak květináče přeneste do teploty cca 18–20 °C a dejte na plné světlo. Cibuloviny za 14 dní vykvetou.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Gerbery Foto:

Aby gerbery dlouho vydržely ve váze, potřebují savo

To neznamená, že máte gerbery dát do sava, ale potřebujete savem vydezinfikovat vodu.

Článek

Chutná skvěle a ještě vás povzbudí Foto:

Návod: Vyrobte si skvělý zázvorový sirup na posílení imunity podle Karolíny

Znáte ten kolotoč, když máte doma více než jedno dítě – jedno přinese infekci, od něj to chytne druhé, pak vy a tak pořád dokola.

Článek

reklama