návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak získat více přírodního světla, když se dny zkracují? Pomohou barvy, zrcadla i luxfery

hm , Vydáno: 19.11.2020
Jak získat více přírodního světla
Autor: unsplash.com Jak získat více přírodního světla
Denního světla je na podzim čím dál tím méně. Můžeme mu ale pomoct, aby naše domovy hezky prozářilo, než sluníčko zapadne. Existují jednoduché triky, které přinesou okamžitý efekt, stejně jako náročnější změny vyžadující přestavbu.

reklama

Změny bez rekonstrukce

Ne všichni se chceme pouštět do rekonstrukcí, jednak kvůli času a potom kvůli financím. Můžeme tak provést pár jednoduchých změn, které vnesou do bytu více světla. Občas stačí jen přesunout nábytek.

Sundejte závěsy

Prvním a jednoduchým krokem je prosté odstranění závěsů. Ty vyrobené z těžkých látek zabírají místo na krajích oken a ještě pohlcují světlo, které se od nich neodráží. Závěsy na rozdíl od záclon totiž většinou volíme v tmavších barvách, které světlo spíše spolykají. Je jasné, že sundávat závěsy v ložnici je nesmysl. Odstraňte je proto v místnosti, kde trávíte nejvíce času, tedy v obývacím pokoji.

Závěsy ubírají světlo, i když nejsou zatažené
Autor: unsplash.com Závěsy ubírají světlo, i když nejsou zatažené

Pověste zrcadla

Zrcadla zvětšují prostor, slouží jako skvělé dekorace a ještě ke všemu odrážejí světlo po místnosti. Pokoj tak bude rázem světlejší. Zrcadlo umístěte na stěnu, kam dopadá nejvíce přirozeného světla. Na podzim a v zimě se ani nemusíte bát, že by odrážené světlo bylo přespříliš silné.

Zrcadlo se hodí do téměř každého pokoje, opticky ho zvětší i prosvětlí

Zrcadlo je skvělá dekorace. Vyzkoušejte 10 originálních nápadů

Pusťte do bytu světlo 1

Pusťte do bytu světlo: Světlovod, luxfery i zrcadla…

Přesuňte nábytek

Všichni víme, že tmavé barvy světlo pohlcují. Většinou nás napadne nabílit stěny. To je nejlepší cesta, jak získat více přirozeného světla, ale na druhou stranu to stojí úsilí, čas i peníze. Pokud se nám tedy nechce do malování, můžeme jednoduše přemístit nábytek. Máte u okna sedačku z tmavého materiálu? Přesuňte ji ke stěně proti oknu. Je kolem okna několik skříní, komod nebo policových dílů. Přemístěte je jinam. Položili jste na podlahu pod oknem tmavý koberec, srolujte ho a na jeho místo ho vraťte na jaře!

Změny vyžadující rekonstrukci

Občas se ale stane, že byty zvláště ve starších domech jsou opravdu tmavé. Tady pak kosmetické změny uvedené výše moc nepomohou a musíme se pustit do přestavby.

Vymalujte stěny

Ideální barvou je bílá, jelikož odráží nejvíce světla. Pokud máte tmavé stěny, možná budete potřeba pomoc profesionálů, kteří odstraní omítky a nanesou je znovu. Vybílit stěny je vůbec to nejúčinnější řešení. Bílá je navíc neutrální a můžete ji doplnit jakoukoli jinou barvou nábytku nebo dekorací.

I světlé barvy pohlcují světlo. Ideální volbou je bílá výmalba
Autor: unsplash.com I světlé barvy pohlcují světlo. Ideální volbou je bílá výmalba

Propojte místnosti

Problém s nedostatkem světla míváme hlavně v menších místnostech, které se dříve stavěly odděleně. Typickou ukázkou jsou kuchyně. Zatímco dnes máme tendenci kuchyně propojovat s obývacími prostory, dřív se v bytech stavěly „nudle“ s kuchyňskou linkou a nedostatkem přirozeného světla. Přitom denní světlo je pro vaření tak podstatné! Pokud máte v kuchyni nedostatek světla, propojte ji s obývacím pokojem, kde bývá větší okno. Samozřejmě je nutné sehnat profesionály, abyste nenarušili stavební změnou statiku domu!

Obývák dnes vypadá úplně jinak, je propojený s kuchyní!

Jak propojit kuchyň s obývákem? Mrkněte na tipy designérů Jak se staví sen

Dnes je tu pořádná kuchyňská linka

Jak zařídit kuchyň. Designéři Jak se staví sen vám poradí

Nahraďte příčky luxferami

Pokud máme problém s tmavou ložnicí nebo koupelnou, řešením většinou není propojení s obývacím prostorem. Tady mohou pomoct staré dobré luxfery, které po letech špatné pověsti dostávají druhou šanci. Luxfery mohou mít mnoho barev a vytvářejí soukromí. Většinou jsou přes ně vidět jen obrysy. Dům s luxferami v interiéru navíc vypadá luxusněji a zajímavěji.

Další praktické tipy pro bydlení:

Tichá domácnost aneb Rady a tipy, jak doma snížit hluk

Tichá domácnost aneb 5 rad a tipů, jak doma snížit hluk na minimum

Pohrajte si s optickými klamy

Optická kouzla zvětší malý byt a zútulní velké místnosti. Jak na to?

reklama

Článek je zařazen v: Světlo

reklama

Přečtěte si také