Bydlení

19. listopadu 2020 14:00

redakce Prima Zoom

Jak získat více přírodního světla, když se dny zkracují? Pomohou barvy, zrcadla i luxfery

Denního světla je na podzim čím dál tím méně. Můžeme mu ale pomoct, aby naše domovy hezky prozářilo, než sluníčko zapadne. Existují jednoduché triky, které přinesou okamžitý efekt, stejně jako náročnější změny vyžadující přestavbu.

Změny bez rekonstrukce

Ne všichni se chceme pouštět do rekonstrukcí, jednak kvůli času a potom kvůli financím. Můžeme tak provést pár jednoduchých změn, které vnesou do bytu více světla. Občas stačí jen přesunout nábytek.

Sundejte závěsy

Prvním a jednoduchým krokem je prosté odstranění závěsů. Ty vyrobené ztěžkých látek zabírají místo na krajích oken a ještě pohlcují světlo, které se od nich neodráží. Závěsy na rozdíl od záclon totiž většinou volíme vtmavších barvách, které světlo spíše spolykají. Je jasné, že sundávat závěsy vložnici je nesmysl. Odstraňte je proto vmístnosti, kde trávíte nejvíce času, tedy vobývacím pokoji.

Pověste zrcadla

Zrcadla zvětšují prostor, slouží jako skvělé dekorace a ještě ke všemu odrážejí světlo po místnosti. Pokoj tak bude rázem světlejší. Zrcadlo umístěte na stěnu, kam dopadá nejvíce přirozeného světla. Na podzim a vzimě se ani nemusíte bát, že by odrážené světlo bylo přespříliš silné.

Přesuňte nábytek

Všichni víme, že tmavé barvy světlo pohlcují. Většinou nás napadne nabílit stěny. To je nejlepší cesta, jak získat více přirozeného světla, ale na druhou stranu to stojí úsilí, čas i peníze. Pokud se nám tedy nechce do malování, můžeme jednoduše přemístit nábytek. Máte u okna sedačku ztmavého materiálu? Přesuňte ji ke stěně proti oknu. Je kolem okna několik skříní, komod nebo policových dílů. Přemístěte je jinam. Položili jste na podlahu pod oknem tmavý koberec, srolujte ho a na jeho místo ho vraťte na jaře!

Změny vyžadující rekonstrukci

Občas se ale stane, že byty zvláště ve starších domech jsou opravdu tmavé. Tady pak kosmetické změny uvedené výše moc nepomohou a musíme se pustit do přestavby.

Vymalujte stěny

Ideální barvou je bílá, jelikož odráží nejvíce světla. Pokud máte tmavé stěny, možná budete potřeba pomoc profesionálů, kteří odstraní omítky a nanesou je znovu. Vybílit stěny je vůbec to nejúčinnější řešení. Bílá je navíc neutrální a můžete ji doplnit jakoukoli jinou barvou nábytku nebo dekorací.

Propojte místnosti

Problém snedostatkem světla míváme hlavně vmenších místnostech, které se dříve stavěly odděleně. Typickou ukázkou jsou kuchyně. Zatímco dnes máme tendenci kuchyně propojovat sobývacími prostory, dřív se vbytech stavěly „nudle“ skuchyňskou linkou a nedostatkem přirozeného světla. Přitom denní světlo je pro vaření tak podstatné! Pokud máte vkuchyni nedostatek světla, propojte ji sobývacím pokojem, kde bývá větší okno. Samozřejmě je nutné sehnat profesionály, abyste nenarušili stavební změnou statiku domu!

Nahraďte příčky luxferami

Pokud máme problém stmavou ložnicí nebo koupelnou, řešením většinou není propojení sobývacím prostorem. Tady mohou pomoct staré dobré luxfery, které po letech špatné pověsti dostávají druhou šanci. Luxfery mohou mít mnoho barev a vytvářejí soukromí. Většinou jsou přes ně vidět jen obrysy. Dům sluxferami vinteriéru navíc vypadá luxusněji a zajímavěji.

Další praktické tipy pro bydlení:


Přečtěte si také