návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak se zbavit pálení rukou po chilli? Kapsaicin nás potrápí, ale můžeme si ulevit

matoušhartman , Vydáno: 03.08.2021
chilli popáleniny
Autor: Unsplash chilli popáleniny
Mnohdy stačí jen pár papriček, které potřebujete rychle nakrájet do jídla. Neumyjete si hned ruce a za chvíli ucítíte pálení v prstech. To už je většinou pozdě drhnout ruce mýdlem, kapsaicin se dostal do kůže a chvíli vás bude trápit. Jak si od pálení po chilli papričkách ulevit?

reklama

Pálení může odeznít po několika hodinách, ale prsty vás mohou pálit klidně i několik dní. záleží na množství kapsaicinu, který se vám dostal do kůže. Základním řešením je prostě počkat, ale ne každý má odvahu to vydržet...

Když není trpělivost

  • Alkohol: Prsty potřete alkoholem, bude stačit třeba vodka nebo slivovice, zkrátka vysokoprocentní alkohol. Ten poslouží jako prvotní pomoc, potom použijte další prostředky...
  • Mléko: Nejrychlejším pomocníkem je mléko nebo nějaký mléčný výrobek (třeba jogurt). Podobně jako nám mléko pomáhá, když papričku sníme, dokáže nám pomoct i při pálení kůže. Namočte prsty do sklenice s mlékem nebo je pomažte jogurtem, zakysanou smetanou atd. Mléko funguje díky proteinu kaseinu, který pálivost zmírňuje.
  • Třezalkový olej: Tuhle ingredienci nemá po ruce každý, ačkoli připravit si třezalkový olej není vůbec náročné. Tzv. Janův olej z třezalky zjemňuje a zvláčňuje pokožku a dokáže ulevit od pálení v prstech. Protože má mnoho léčivých účinků, a dokonce pomáhá po bodnutí hmyzem, vyplatí se ho mít doma. Připravuje se macerováním třezalky ve slunečnicovém nebo olivovém oleji.

Jak předcházet popálení od chilli papriček?

Pokud pracujeme s chilli papričkami, a to i těmi, které nejsou moc pálivé, je ideální použít rukavice, budou stačit ty jednoduché igelitové. Když rukavice nejsou po ruce, je potřeba si po práci s chilli papričkami pořádně umýt ruce mýdlem. Rozhodně se vyhněte odstraňování jadérek holými prsty. Z toho jsou totiž ty nejošklivější a nejbolestivější popáleniny. 

Chilli papričky můžete pěstovat v květináči i na záhoně

Jak pěstovat chilli papričky v květináči i na zahradě? A který druh si vybrat?

Muž si vypálil díru do krku chilli papričkami 1

Muž vyzkoušel jeden z nejpálivějších druhů chilli papriček. Vypálil si díru do jícnu!

reklama

Článek je zařazen v: chilli

reklama

Přečtěte si také