Kuchyně

27. července 2020 08:00

Lenka Valjentová

8 nejlepších ryb našich vod: Jak poznat čerstvou rybu a jak ji správně skladovat

Naši předci jedli všechno, co vypěstovali nebo ulovili. Jednou z nejdůležitějších potravin byly sladkovodní ryby, hlavně kapr, pstruh, lín, candát, sumec a štika. Maso sladkovodních ryb je vysoce hodnotné, prospívá zdraví, zvláště srdci a cévám. Z ryb můžeme připravit báječné pokrmy, hodí se na vaření, dušení, pečení i grilování, dají se jíst i syrové. V našich vodám najdeme více než 60 druhů ryb, z nichž je zhruba čtvrtina chovných.

Rybí maso je díky struktuře bílkovin skvěle stravitelné. Obsahuje také všechny esenciální aminokyseliny. Dáme-li si sladkovodní rybu, žaludek ji stráví do 2–3 hodin. „Maso ryb je optimální díky nízkému podílu tuků, např. u kapra je optimum 5–7 % ve svalovině. Nicméně právě rybí tuk je geniální svým složením, a to jak u ryb mořských, tak i sladkovodních. Nachází se vněm omega-3 polynenasycené mastné kyseliny. Pozitivně ovlivňuje především oběhovou soustavu, protože dokáže snižovat hladinu cholesterolu vkrvi. Pokud jíme ryby aspoň dvakrát až třikrát týdně, chráníme se proti chorobám srdce a cév,“ vysvětluje ing. Martin Urbánek, Ph.D., zástupce ředitele Rybářského sdružení ČR.

Jak poznáme čerstvou rybu

Mezi základní znaky čerstvosti ryb patří barva žaber. Ta musí být tmavě červená bez slizu či pěny. Kůže čerstvé ryby jevýrazně leskládíky přirozenému slizu ana těle ryby napjatá. Oči nejsou zakalené, jsou vypouklé a mají ohraničené zornice. Dotek prstu nezanechává důlek ve svalovině, prohlubeň se ihned vyrovná. Při výběru určitě napomohou loga značek kvality Klasa nebo Regionální potravina. Čerstvé ryby jsou k dostání zejména na sádkách.

Jak ryby skladovat

Usmrcenourybu je potřeba co nejdříve uložit do chladu. Ideální teplota je 0 až 2°C, maximálně 4 °C. Dbáme na pečlivé odstranění všech nečistot vzniklých při zpracování, zejména aby nedošlo ke kontaminaci svaloviny žlučí. „Svalovinu je potřeba pečlivě omýt a poté okapat přebytečnou vodu. Rybu dáme na talíř či větší nádobu a překryjeme mikrotenovou fólií. Vlednici vydrží 2 dny, aniž by utrpěla kvalita masa. Pokud je možnost využití vakuového přístroje, takto ošetřená ryba vydrží vlednici 3 až 5 dní vchlazené podobě bez nutnosti zmrazování, které výrazně sníží kvalitu suroviny,“ doporučuje odborník.

Jak ryby zmrazit a rozmrazit

Pokud čerstvou rybu nevyužijeme celou, co nejdříve ji zmrazíme. Ideální teplota pro zmrazováníje –35 až –40 °C, teplota v domácích mrazácíchje však běžně pouze –18 °C. Při zmrazování ryb je kritická teplota –4 °C, kdy vživočišné buňce dochází ke tvorbě velkých krystalů vody. Ztakto zmrazené ryby pak po rozmrazení vytéká buněčná šťáva. Čím déle je ryba vystavena této teplotě, tím větší jsou škody. Proto je ideální rychlomrazení. Vmrazáku skladujeme ryby v mikrotenovém sáčku nebo v plastové uzavíratelné krabičce. Maximální doba mrazení by neměla přesáhnout jeden měsíc, aby neutrpěla kvalita. Jak rybu rozmrazit? Vyndáme ji jeden den před kuchyňskou úpravou zmrazáku a vložíme ji do lednice, kde postupně rozmrzne. Zásadně nepoužíváme ktomuto procesu vodu ani vysokou teplotu!

8 nejlepších ryb našich vod

  1. Kapr obecný je nejpočetnější sladkovodní druh u nás. Hodí se hlavně na smažení a pečení. Určitě znáte Pohořelického nebo Třeboňského kapra, oba jsou oceněni evropským chráněným označením původu.
  2. Lín obecný je nejčastěji k dostání na jaře po výlovech. Jeho maso je oblíbené, protože je příjemně měkké a tučné.
  3. Candát obecný je ušlechtilý druh ryby (dravec). Jeho bílé pevné maso je velmi kvalitní a chutné a neobsahuje moc kostí.
  4. Sumec velký je nejtypičtější chovaný dravý druh ryby. Maso má tučnější a chutné. Chybí mezisvalové kosti. Silnou kůži u větších ryb stahujeme.
  5. Štika obecná je dravá ryba středně náročná na chov. Maso má o něco sušší, ale jemné a téměř bez kostí. Živá se dá koupit od října do dubna.
  6. Amur patří mezi býložravé ryby. Maso je chutné, bílé a dietní. Najdeme v něm drobné kosti. Koupit ho můžeme živého nebo chlazeného, mraženého či uzeného.
  7. Pstruh duhový je lososovitá ryba. Barva masa je bílá s tmavšími okraji a jeho chuť jemná. Pstruh je vhodný ke všem kuchyňským úpravám včetně grilování a uzení, díky umělému odchovu je dostupný v průběhu celého roku. Živý pstruh se prodává o váze 200 g a více.
  8. Siven americký je u nás nepůvodní druh, poprvé byl dovezen v roce 1883. Pro kvalitní maso se chová uměle ve speciálních zařízeních. Váha tržních ryb je 200 až 500 g. Má výborné, lahůdkové maso, je především skvělý pečený, uzený a grilovaný, dá se však také smažit, dusit i vařit.

Sladkovodní ryby v kuchyni

Připravit chutné jídlo z ryby zvládne každý. Sladkovodní ryby snesou téměř všechny úpravy od vaření, dušení, grilování až po pečení a smažení. Rybí maso je většinou velmi jemné, proto bychom se měli vyvarovat časově náročných úprav nebo vysokých teplot.

Skvělou chuť rybám dodají byliny, především šalvěj, tymián, kerblík třebule, rozmarýn,šťovík zahradní, koprnebo hladkolistá petrželka. Kdo má rád rybu syrovou, může si ji marinovat ve směsi citrusů a bylin.

Grilovaný siven na rozmarýnu a česneku

Ingredience

  1. 2 čerství siveni američtí
  2. hrst čerstvého rozmarýnu
  3. 4–5 stroužků česneku
  4. 100–120 ml olivového oleje
  5. sůl
  6. čerstvě mletý pepř
  7. 1 cuketa
  8. 1 červená cibule
  9. 1 svazek jarní cibulky
  10. 1 žlutá paprika
  11. 7 žampionů
  12. dýňový olej
  13. 1 lžička sušeného česneku

Postup

Siveny omyjeme, osušíme a osolíme. Na marinádu nasekáme rozmarýn a promícháme ho s česnekem utřeným se solí a pepřem v olivovém oleji. Ryby necháme v marinádě asi 15 minut a pak na rozehřátém grilu grilujeme zhruba 5 minut z každé strany. Zeleninu a žampiony nakrájíme a promícháme v míse s dýňovým olejem, sušeným česnekem, solí a pepřem. Opečeme na grilu dozlatova.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také