návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 druhů ovoce a zeleniny, díky kterým zůstanete štíhlí

Lucie Kořistová , Aktualizováno: 02.07.2020
Ovoce i zelenina jsou zdravé všechny, při dietě si ale vybírejte
Autor: Thinkstock Ovoce i zelenina jsou zdravé všechny, při dietě si ale vybírejte
Léto je v plném proudu a na zahrádkách každý den dozrává nové ovoce a zelenina. Využijte je a získejte svou postavu snů. tyto druhy ovoce můžete bez starostí jíst, jsou zdravé a navíc obsahují jen málo kalorií.

reklama

Ovoce i zelenina by měly být pevnou součástí našich jídelníčků, protože jsou bohaté na sacharidy, vlákninu, draslík, mnoho vitaminů a další prospěšné látky. Každý, kdo touží po štíhlé postavě či chce zůstat zdravý, měl by denně sníst nejméně 600 gramů ovoce a zeleniny, a to v poměru 1 ku 2. Teď v létě je to obzvlášť jednoduché, šťavnaté, slaďounké plody nám dozrávají na zahrádkách nebo lákají ke koupi z pultů v obchodech.

To, co sníme, si ale musíme pečlivě vybírat a platí to i v případě ovoce a zeleniny. Ne každý druh je totiž pro hubnutí vhodný. Některé druhy obsahují hodně cukrů, jiné zase podporují trávení, a tak vyvolají ještě větší pocit hladu. Jaké ovoce či zeleninu si tedy můžete bez obav dopřát?

Nektarinky

Nektarinky chutnají hlavně dětem
Autor: Thinkstock Nektarinky chutnají hlavně dětem

Ovoce podobné broskvi, které obsahuje hodně vody – ve zralém stavu až 83 procent. Za to obsahuje velmi malé množství kalorií, ve sto gramech ovoce je to pouze 36 kcal, takže jsou vhodné pro redukční diety. Obsahují vitamín C, hodně draslíku a vápníku a dále také vitamíny A ve formě beta-karotenu. Nektarinky mají stejně jako broskve lehce projímavý účinek.

Jahody

Jahody prokrvují
Autor: Thinkstock Jahody prokrvují

Jen o dvě kalorie víc na sto gramů mají jahody, které obsahují velké množství vitamínu C, draslíku, železa a organických kyselin. Jsou také plné antioxidantů, které brání vzniku závažných nemocí (včetně rakoviny), zpomalují stárnutí a snižují škodlivou hladinu cholesterolu. Navíc pozor! Prokazatelně zvyšují sexuální výkonnost, což dokazují i vědecké studie.

10 tipů, jak sklízet čisté jahody

10 tipů, jak sklízet čisté jahody bez bláta: Ovoce pěstujte v dřevěné pyramidě, paletách i sudech

JAHODY: Jak vypěstovat červené ovoce ze semen a udělat tvarohové knedlíky

JAHODY: Jak je vypěstovat ze semen a udělat z nich tvarohové knedlíky

 

Jablka

Peckoviny v srpnu jen kosmeticky upravte
Autor: Thinkstock Peckoviny v srpnu jen kosmeticky upravte

Přestože jsou jablka bohatá na ovocné kyseliny a cukry, mají jen 61 kalorií na 100 gramů. Kromě toho obsahují především draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor a mangan. Také jsou plné vlákniny, která je důležitá pro správné trávení a tím i pro hubnutí. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, čistí střeva a posilují imunitu.

Maliny

Maliníkové i ostružinové listy je nejlepší sbírat těsně před tím, než keře rozkvetou. Vybírejte mladé, čerstvé lístky
Autor: FTV Prima Maliníkové i ostružinové listy je nejlepší sbírat těsně před tím, než keře rozkvetou. Vybírejte mladé, čerstvé lístky

Maliny obsahují velké množství vitamínů, vápník, zinek a přírodní ovocné kyseliny. Dokážou snižovat chuť k jídlu a podporují správné fungování metabolismu. Také mají jen 57 kalorií na 100 gramů. Blahodárně působí na poruchy zraku a kožní onemocnění, zlepšují zdraví kuřákům a alkoholikům.

Maliníkové i ostružinové listy je nejlepší sbírat těsně před tím, než keře rozkvetou. Vybírejte mladé, čerstvé lístky

Nasušte si listy maliníku a ostružiníku. Proti nachlazení či průjmu

Zinek a antioxidanty, to je oč tu běží

Drobné ovoce – maliny, rybíz i jahody zvyšují chuť na sex. Pokud je tedy sníte celé

Borůvky

Borůvka zahradní (Vaccinium corymbosum)
Autor: istockphoto.com Borůvka zahradní (Vaccinium corymbosum)

Drobné lesní ovoce, které má téměř zázračné účinky. Kromě toho, že má opravdu jen minimum kalorií (38 kcal/100 gramů), dokáže přeměňovat cukr v energii a pomáhá redukovat tuk v břišních partiích. Na naše tělo borůvky působí jako dezinfekce. Pomáhají při střevních potížích a otravách jídlem. Zlepšují průchodnost cév a prokrvenost končetin.

Hrušky

Hrušky dokáží zahnat depresi
Autor: Thinkstock Hrušky dokáží zahnat depresi

Jsou plné vody, ale také vlákniny, tedy pokud je budete jíst se slupkou. Dále obsahují kyselinu listovou, vitamíny a hodně minerálů, díky čemuž odstraňují zácpu a střevní potíže, pročišťují organismus a posilují imunitní systém. Tyto plody působí též protizánětlivě, protože obsahují látky zvané taniny.

Brokolice

Brokolice má jen o málo méně kalorií než borůvky – 33 kcal na 100 gramů, obsahuje ale velké množství vitaminů a minerálů, které pomáhají štěpit tukové buňky a chrání tělo proti rakovinotvorným látkám. Nejvíc užitku budete mít z této zeleniny v syrovém stavu, vaříte-li ji, dělejte to v páře.

Zelí

Zelí, odrůda Trvalo
Autor: SEMO Zelí, odrůda Trvalo

Má velmi málo kalorií, takže víc energie vynaložíme na jeho strávení. Navíc vyžaduje důkladné žvýkání, které podporuje spalování. Kromě toho posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu a podporuje růst buněk.

Mrkev

Karoten z mrkve (E160a) je další látkou, kterou si ve svém zdravém obědě dopřejete.
Autor: Thinkstock Karoten z mrkve (E160a) je další látkou, kterou si ve svém zdravém obědě dopřejete.

Obsahuje velké množství vlákniny, která  přispívá k hubnutí, a pro člověka je významným zdrojem beta-karotenů. Některé látky obsažené v mrkvi na sebe vážou těžké kovy a pomáhají je tak lépe odvádět z těla. Mrkněte, jak pěstovat mrkev.

Cuketa

Co nevíte o cuketě
Autor: Thinkstock Co nevíte o cuketě

Zelenina, která obsahuje až 90 procent vody, má tak málo kalorií, že na její trávení člověk potřebuje víc energie, než z cukety přijal. Jde tedy o skvělé jídlo při hubnutí. Kromě toho také skvěle detoxikuje organismus a podporuje činnost ledvin. jak ji pěstovat, zjistíte ZDE.

Mohlo by vás zajímat:

Ostružiník/Rubus fruticosus

Jezte ostružiny a přestanete stárnout. Zdravé ovoce pěstujte na zahradě

cuketa living 1

Jak mít co největší úrodu cuket?

reklama

Článek je zařazen v: dieta , zdraví , ovoce , zelenina

reklama

Přečtěte si také