návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak ozdobit balkon v zimě? Přehled vhodných rostlin, které vám zaručeně vydrž

zidkovm , Vydáno: 07.12.2018
Vřes dokáže rozzářit každou zimní terasu.
Autor: istock.com Vřes dokáže rozzářit každou zimní terasu.
Co s balkony a terasami zejícími v zimě prázdnotou? Přinášíme vám nápady, jak si originálně ozdobit balkon.

reklama

Úspěšně jste zazimovali všechny kytičky. Odnesli je z balkonů a teras někam pod střechu, kde nebudou vystaveny mrazům, a zjistili jste, že balkony a terasy najednou vypadají nehezky smutně. Co s tím?

Rostliny, které snášejí tmu

Tyto rostliny nepotřebují světlo a snesou tmu. Mějte přírodu v každém stinném koutě domu

Brambořík

Brambořík je oblíbená vánoční květina, ale pěstovat ho můžete celý rok

Od jara až do podzimu jste byli zvyklí pást se očima po záplavě zeleně a květů a teď najednou byste se měli spokojit s chudou prázdnotou? Ani omylem. I když je zimní období, co se venkovních rostlin v truhlících týče, poněkud limitující, nemusíte další tři měsíce koukat do ničeho. I v zimě se dají balkony a terasy vyzdobit.

Jehličnany vypadají skvěle.
Autor: istock.com Jehličnany vypadají skvěle.

Vyzdobte si balkon vřesem

Jednou z nejčastějších možností jsou vřesy a vřesovce, kterým teploty pod bodem mrazu nevadí a většina z nich navíc v zimě kvete. Pokud je budete sesazovat dohromady do většího truhlíku, dodejte jim spíš kyselejší, dobře propustnou zeminu. I když vřesy nejsou náročné na vodu, nenechte jim substrát příliš vyschnout. Volné místo mezi rostlinkami můžete vyplnit mulčovací kůrou, která má kromě dekoračního efektu i efekt izolační. K vřesům můžete přisadit další mrazuodolné rostliny jako třeba okrasné trávy či malé jehličnany.

Vřesy a vřesovce snesou i mrazy
Autor: Thinkstock Vřesy a vřesovce snesou i mrazy

Jehličnany do truhlíků

Většina druhů jehličnanů a zvlášť těch, co jsou v obchodech k dostání na podzim, je proti mrazům odolná. Nic samozřejmě nezkazíte, pokud je i s květináčem umístíte do termoizolační nádoby – jakého si obalu na květináč. Termoizolačních nádob je více druhů. Některé jsou vyrobeny z polystyrenu, některé z plastu či z kovu s izolační vložkou. Poslouží vám přes celý rok, jelikož rostlinu chrání nejen před nadměrným chladem, ale zrovna tak i horkem.

Nebojte se kombinovat barvy, zde fialová a červená
Autor: http.shawnacoronado.com Nebojte se kombinovat barvy, zde fialová a červená

Další možností je umístit rostliny do obyčejných květináčů jen dostatečně velkých – čím větší bude vrstva zeminy chránící kořeny, tím lepší. Pokud nejsou vystaveny dešti či sněhu, můžete je obalit jutou či netkanou textilií. Pokud stojí volně, vystelte raději jutou či netkanou textilií květináče zevnitř. Jako izolace zespodu nejlépe poslouží polystyrenová deska.

Přidat můžete i světýlka.
Autor: istock.com Přidat můžete i světýlka.

(Ne)živé dekorace na balkon

Pokud máte s pěstováním živých rostlin v zimě špatné zkušenosti či se mu zkrátka chcete vyhnout, je tu samozřejmě i jiné řešení, a tím jsou přírodní dekorace zapíchané do truhlíků se zeminou, co vám zbyla například po letničkách. Použít se dají větvičky jehličnanů, šípky, brusinky, šišky, březová kůra, nejrůznější suché plody, slaměnky a blíže k Vánocům můžete sem tam přihodit i nějakou tu kouli, andělíčka či světýlka.

Mohlo by vás zajímat:

 

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Časopis Prima FRESH

PŘEKVAPENÍ! Vydáváme časopis Prima FRESH

reklama

Článek je zařazen v: balkón , zimní balkon , zima , terasa , vřes , jehličnany , truhlíky , jaknato , pěstování , zahrada

reklama

Přečtěte si také