Bydlení

12. února 2024 07:40

redakce Prima Living

Žlutá je barva štěstí. Zahání deprese a nabíjí energií. Kde všude ji doma můžete mít?

Žlutá je nejjasnější teplou barvou, dokáže povzbudit, rozveselit a hlavně nabít energií. Pokud se doma obklopíte žlutou barvou, budete se cítit mnohem lépe. Vypadá skvostně, a proto by neměla chybět alespoň částečně v žádném interiéru.

Sychravé počasí venku, málo světla vevnitř. Ano, zima je roční období, kdy se sluneční paprsky ukazují venku jen sporadicky a je to cítit i doma, kde je takřka celý den šero. Jste z toho posmutnělí a bez nálady? Jedno elegantní řešení existuje. Zkuste se obklopit doma žlutou barvou, která vás nabije energií stejně jako slunce.

INSPRUJTE SE: Barvy ovlivňují naši psychiku. Které a do jakých místností zvolit?

Žlutá je především barvou slunce a tepla. Žlutá působí na lidskou psychiku opravdu intenzivně. Zastává nejjasnější odstín barevné palety, která má povzbuzující a rozveselující účinky. Je plná života, inspirace, odvahy i povzbuzení, symbolizuje štěstí, naději, optimismus, dobrou náladu a radost, navíc podporuje kreativního ducha a aktivitu. Kde všude ji doma můžete mít?

Tato výrazná barva podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Proto by neměla chybět alespoň částečně v žádném interiéru. V místnosti by žlutá barva neměla převládat, měli bychom ji tedy vmísit nenásilně. Žlutá udělá parádu zejména na menší ploše, například v podobě bytových doplňků a dekorací, občas stačí jen žluté polštáře nebo rámeček obrazu. Dalšími způsoby, jak žlutou umísit do interiéru jsou například svíčky, přehozy, křeslo, koberec nebo tapeta.

PŘEČTĚTE SI: Bydlení podle světových stran. Ideální je orientace oken na východ a na západ

Žlutá napříč domovem

  • Máte-li doma tmavé prostory, sáhněte určitě po žluté – jednoduše tato místa rozzáří.
  • V jakékoliv menší místnosti bude dobrou volbou – nevelké prostory totiž umí opticky zvětšit.
  • Jednoznačně rozveselí dětský pokoj, výhrou je také v pracovně, kde je vhodné použít především pastelové odstíny. Mysl a pozornost vás i dětí udrží žlutá v potřebných obrátkách.
  • Žlutá je skvělá do obývacího pokoje a do všech prostor, určených ke komunikaci a k zábavě.
  • Výborně se hodí do kuchyně, protože podporuje chuť k jídlu i správné trávení.
  • Naopak není moc vhodná do ložnice, protože zní čiší velká energie a někteří lidé by mohli mít problém s usínáním.

Nemůžete šlápnout vedle

Extroverti můžou volit žluté dominantní prvky, jako je celá výmalba pokoje nebo velká skříňová sestava, máte-li klidnější povahu, sáhněte spíš jen po doplňcích ve formě závěsů, polštářů, potahů, koberečku či nádobí. Nebo nažluto vymalujte jen jednu stěnu. Jedno je ale jisté: Byť se žluté řada lidí bojí, v interiéru s ní nemůžou šlápnout v podstatě vedle.

NENECHTE SI UJÍ: Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Kombinujte žlutou s šedou a modrou

Žlutá barva ladí dobře v podstatě se všemi barvami, které navíc vedle ní krásně vyniknou. Velmi vkusně se umí odrazit od šedé, nejčastějším parťákem je modrá v jakémkoliv odstínu. Tahle kombinace je stálicí, která nestárne. Ještě výrazněji se její elegance probudí vedle kovových, hedvábných a lesklých povrchů. Přimícháváním červené dostává stále teplejší nádech. Pokud chcete žlutou umístit v místnostech na sluneční straně domu, volte raději citronově žlutou a ochlaďte ji opět modrou nebo pastelovými barvami.

Zdroje: autorský text Ivana Kropáčková,1000 + 1 nápad pro barvy v bytě (Emma Collery)


Přečtěte si také