Do Česka se vrací zima. Mráz může poškodit kvetoucí stromy, sadaři se bojí o úrodu
Po teplém a slunečném pátku se na víkend výrazně ochladí. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Meteorologové varují před mrazy, které mohou poškodit kvetoucí stromy. Jak je ochránit, abychom nebyli zase jako loni bez ovoce?
Dnes ještě bude nebe převážně jasné, teploty budou stoupat až ke 20 stupňům Celsia. Později večer od severovýchodu začne přibývat oblačnost. Do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Mrazivý víkend
O víkendu bude oblačnost proměnlivá. Sněhové přeháňky meteorologové očekávají místy zejména na severu a severovýchodě Česka. Přes den teploměr v sobotu může ještě ukázat i 12 stupňů Celsia, na jihu až 14 stupňů, v neděli ale už jen maximálně pět stupňů.
MAPA: Česko čeká arktický víkend. Rána budou mrazivá, sadařům hrozí zkáza úrody
Víkendové noční teploty mohou klesnout až na minus pět stupňů Celsia. Meteorologové proto na neděli vydali výhled nebezpečných jevů, v němž varují, že mráz může poškodit zejména kvetoucí ovocné stromy. Na severu a severovýchodě od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků.

Oteplovat se má až ve středu
Na další dny meteorologové předpovídají zpočátku zatažené až oblačné nebe s deštěm nebo přeháňkami na většině území, které mohou být od středních poloh sněhové. Postupně se ale začne vyjasňovat a srážek ubyde.
Teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy. Teplotní maxima přes den v příštím týdnu postupně vystoupají k pátečním 12 stupňům Celsia.
Podívejte se na aktuální předpověď počasí:
Budeme i letos bez ovoce jako loni?
Teplo posledních dnů probudilo naše ovocné stromy, které začaly kvést. Předpověď počasí na víkend hlásí přízemní mrazíky, což v současnosti, kdy už kvetou meruňky, višně, začínají třešně, budí hrůzu. Budeme i letos bez ovoce jako loni?
Bude vás zajímat: Třešně: Jak pěstovat a sklízet zdravé šťavnaté ovoce a proč je tolik třešní červivých
Připomeňme si, že jakmile teploty klesnou pod dva stupně Celsia pod nulu, dochází k poškození květů meruněk. Mínus tři stupně Celsia jsou kritické pro broskvoň a mínus čtyři stupně pro jabloně a slivoně. Bohužel žádné stromy samy neumí své květy ochránit před mrazem. Proto je to na nás. Ochrana stromů před mrazem je poměrně složitá. Velkopěstitelé stříkají stromy vodou nebo v sadech zapalují v noci ohně, aby oteplili vzduch. Ale co drobní zahrádkáři?

Ochrana stromů před jarními mrazy
„Máme-li mladé stromky, které už kvetou, ideálně je ochráníme bílou netkanou textilií, kterou zakryjeme hlavně horní část stromku. U vzrostlých stromů je to ale neproveditelné. Můžeme zkusit postříkat strom, ale v současnosti má většina zahrádkových osad i mnozí chataři ještě zastavenou vodu, takže i tato možnost není pro všechny. Musíme jen doufat, že mrazy nebudou tak silné a všechnu úrodu nespálí. Zatím totiž kvetou jenom rané odrůdy," říká ing, Marta Pawlicová, předsedkyně ÚS ČZS Praha město.
Přečtěte si: Bílení kmenů je prastará technika, jak ochránit stromy před mrazy. Proč se používá bílá barva?
Prevence je základ
Říká se, že prevence je základ, a to platí také o ochraně stromů před jarními mrazy.
Výběr odrůd
„Protože tyto změny počasí už zdaleka nejsou ojedinělé, odborníci doporučují vysazovat spíše polopozdní až pozdní odrůdy, které kvetou později, kdy už mrazy nehrozí," radí M. Pawlicová. Výběr pozdních odrůd meruněk, broskví dalších ovocných stromů je u nás dost velký a máme větší jistotu, že se úrody ovoce dočkáme, i když nám to příroda nepřeje.

Výběr místa
I výběr místa je při ochraně květů před mrazem důležitým faktorem. Pokud plánujeme vysadit stromy v mrazových kotlinách, musíme počítat s poškozením mrazem. Máme-li kopcovitý pozemek, měli bychom zvážit vysazení ovocných stromů a keřů na vyšších bodech. Takto budou aspoň částečně uchráněné před nejhorším mrazem.
„Také rozmístění jednotlivých stromů má svůj význam. Například pupeny ořešáku zvládnou nižší teplotu mnohem lépe než pupeny broskve, meruňky nebo jabloně. I to může přispět k rozhodování, jak rozmístit ovocné stromy na zahradě," vysvětluje ing. Pawlicová z Českého svazu zahrádkářů.
Zdroje: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), CNN Prima NEWS, ing. Marta Pawlicová, Český svaz zahrádkářů