reklama

Znáte nejslavnější křeslo světa? Stojí statisíce a najdete ho ve vile Tugendhat

redakce
7. května 2020
Jeho ikonický tvar viděl každý a napodobeno bylo nesčetněkrát. Slavné křeslo Barcelona vzbuzuje emoce i dnes.
reklama

Ikona jménem křeslo Bracelona se zrodila v roce 1929, ale jeho design je tak nadčasový a sofistikovaný, že i dnes, téměř po sto letech, vzbuzuje pocit absolutní modernosti!

Tohle světově proslulé křeslo s sebou navíc nese příběh o luxusu, výjimečnosti a jedinečném vkusu. Nás v Česku může opravdu těšit, že se odvíjel i u nás. Konkrétně v proslavené brněnské vile Tugendhat, která byla vůbec první budovou vybavenou těmito křesly.

Římská inspirace

Křeslo Barcelona bylo inspirováno pomazanými hlavami a pro královské posezení bylo také určeno. Jako inspirace jeho tvůrci sloužila původní představa římských křesel, která se nacházela v prominentních patricijských palácích. Tvar římských křesel je v moderním provedení křesla patrný a rozpoznatelný.

Podívejte se na křeslo Barcelona zblízka:

Světové prvenství v Brně

Křeslo Barcelona vzniklo ve fantazii slavného architekta Ludwiga Meis van der Rohe. Je vám to jméno povědomé? Ano, je to přesně ten geniální umělec, který navrhl a zrealizoval vilu Tugendhat pro brněnské zadavatele. Přesně ten, který vymyslel i onen „skleněný pokoj“.Není tedy náhodou, že právě brněnská perla funkcionalistické éry byla křesly Barcelona vybavena jako první na světě.

Film Skleněný pokoj, který vypráví o osudech majitelů vily, si můžete pustit ve Videopůjčovně.

Filmaři ho milují

Křeslo tedy uvidíte i ve filmu Skleněný pokoj, který vstupuje do kin. Ale to není zdaleka jediný počin filmové kariéry tohoto nábytku. Je natolik ikonické a elegantní, že si ho filmaři velice rádi půjčují do všemožných interiérů! Pokud se zadíváte, dokážete ho jistě najít i ve slavné bondovce Casino Royale, v sérii o Iron Manovi nebo v upířím hitu Twilight sága.

Podívejte se, jak se vila Tugendhat proměnila v kulisu filmu Skleněný pokoj:

Královské posezení

Jak už bylo napsáno, křeslo vzniklo v roce 1929 a mělo specifický účel. Bylo totiž určeno pro královské posezení během zahajovacího ceremoniálu na světové výstavě ve španělské Barceloně. Na křeslech tedy opravdu poseděla španělská královská rodina, čímž na sebe křesla strhla zaslouženou pozornost a získala aristokratický pel. Vždyť kdo by nechtěl mít doma na posezení stejné křeslo jako vládnoucí rodina? Punc vytříbeného vkusu a jedinečnosti těmto skvělým křeslům zůstal a stala se skutečnými celebritami mezi nábytkem.

Od vepřovice ke květinám

Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reichová představili svá křesla konkrétně v německém pavilonu světové výstavy. Křeslo je vytvořeno podle zásad Bauhausu, tedy s důrazem na jednoduchost a eleganci, použita je pouze ohýbaná ocel a přírodní kůže. V padesátých letech byly mimo jiné upraveny původní rozměry, protože současní zákazníci jsou větší a těžší. Také povrch se změnil, původní světlou vepřovou kůži nahradila praktičtější hovězina, později dokonce látkové povrchy s květinovými vzory.

Kopie vs. originál

V roce 1953 prodal autor patent na své slavné křeslo americké značce Knoll a nutno přiznat, že se ho snažil okopírovat kdekdo. Křeslo Barcelona má dnes pouze šest úplně původních originálů, která s sebou Ludwig Mies odvezl do USA. Nicméně pokud po Barceloně toužíte, poohlédněte se na internetu, můžete nalézt kousky z dalších sérií. Křeslo je cenným sběratelským kouskem, do kterého můžete investovat i malé jmění. Původní originál poznáte podpisu autora na stojné nožce, křesla jsou také ručně vyráběná a vysoce kvalitní.

Podívejte se na upoutávku k filmu Skleněný pokoj v naší Videopůjčovně:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama