reklama

Tlustice je dlouhověký sukulent, který můžete pěstovat i jako bonsaj

Simona Sedláčková
17. ledna 2021
Říká se jí různě. Tlustice nezní úplně romanticky, ale zároveň ji můžete znát i jako krasulu, a to už má k obdivované krásce mnohem blíž, i když je to jen počeštěný latinský název a s krásou nemá nic společného. Někdy se jí říká i strom života, protože vás při minimu péče může provázet celým vaším životem. Dříve ji měl doma skoro každý, dnes se na tlustici v záplavě nabídek každého květinářství trochu zapomíná.
reklama

Tlustice (Crassula ovata)

Pokojová rostlina, sukulent, který zvládne súspěchem pěstovat i úplný začátečník. Její nároky na péči jsou velmi malé. Pochází zjižní Afriky, ale vnašich bytech se už dlouho cítí jako doma. (Jak se starat o pokojové rostliny, se dozvíte v našem speciálu ZDE).

Tlustice, jak už název napovídá, je robusní rostlina se silným stonkem a masitými, tmavě zelenými lístky oválného tvaru. Starší exempláře vypadají většinou jako malé stromy.

Jak pěstovat tlustici

Je to pokojová rostlina, kterou můžete od jara do podzimu umístit na balkon nebo do zahrady. Snese umístění na slunci i vpolostínu, ale pod střechou, neměly by na ni dopadat dešťové kapky. Vhorkém létě, při teplotách nad 30 °C tlustici vůbec nezalévejte, vydrží bez vody klidně i 3 týdny.

Vzimě potřebuje chladnější vzduch a světlé místo vbytě, nejlépe na chodbě a pouze minimální zálivku. Pouze pokud ji pěstujete vpřetopeném bytě, zalévejte tlustici i vzimě, ale stále hlídejte vlhkost zeminy vkvětináči. Voda je asi to jediné, co dokáže tlustici zahubit. Zálivka by měla být jen slabší a vždy až po vyschnutí zeminy vkvětináči. Přelévání způsobuje zahnívání kořenů, opadávání listů a vede kuhynutí rostliny. Ani na hnojení není tlustice náročná, stačí ji pohnojit jenom asi dvakrát ročně vobdobí růstu.

Starší a pravidelně letněné rostliny občas vykvétají, ale není to pravidlo. Květy jsou drobné, růžové nebo bílé.

Tlustice jako bonsaj

Tato nenáročná rostlina může být zajímavá i pro netrpělivé pěstitele bonsají. Letitou bonsaj totiž dokáže předstírat už vdocela nízkém věku 3–5 let. Snadno se zaštipuje a odstraněné výhonky zase dobře koření ve směsi písku a půdy.

Další články o sukulentech:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama